JAV pripažintas lietuvis kuria tai, kas ateityje gelbės gyvybes  (0)

Kauno technologijos universiteto (KTU) doktoranto Vykinto Samaičio mokslinė veikla sulaukė tarptautinio įvertinimo – jam stipendiją skyrė Amerikos akustikų asociacija (angl. Acoustical Society of America).

Tai yra didžiausia tokia pasaulyje organizacija, jungianti geriausius JAV mokslininkus, inžinierius ir specialistus, dirbančius akustikos ir ultragarso srityse.

Pranešime žiniasklaidai rašoma, kad sprendimą dėl vienkartinės 750 JAV dolerių dydžio stipendijos skyrimo KTU Prof. K. Baršausko ultragarso mokslo instituto doktorantui priėmė Amerikos akustikų asociacijos (AAA) Tarptautinių mokslinių tyrimų ir švietimo komitetas. Šios stipendijos tikslas – skatinti akustikos srityje dirbančius studentus.

Pelnė tarptautinį pripažinimą

„Šios stipendijos paskyrimas, viena vertus, man yra didelis asmeninis įvertinimas ir pripažinimas, kad tyrimai, kuriuos mano doktorantūros studijų metu vykdome kartu su vadovu prof. dr. Liudu Mažeika, yra tikrai aktualūs ir perspektyvūs ne tik nacionaliniame, bet ir tarptautiniame lygmenyje. Kita vertus, tai yra pripažinimas ir visam institutui, nes be stiprios komandos visa tai būtų kur kas sunkiau pasiekiama“, – kalbėjo V. Samaitis.

Anot jo, gauta stipendija taip pat yra paskatinimas dirbti toliau, vystant jau pradėtus mokslinius tyrimus. Papildomą svarbą suteikia ir tai, kad Amerikos akustikų asociacija yra viena seniausių ir didžiausių organizacijų, įkurta dar 1929 metais ir vienijanti daugybę mokslininkų iš geriausių JAV universitetų. V. Samaičiui kartu su stipendija taip pat buvo pasiūlyta ir trejų metų studento narystė šioje asociacijoje.

Paraiškas laimėti 20 stipendijų galėjo teikti daugiau kaip 140 šalių piliečių iš įvairių žemynų. Kiekvienas kandidatas turėjo užpildyti anketą, nurodant informaciją apie savo išsilavinimą, pagrindines publikacijas, dalyvavimą konferencijose, mokslo projektuose.

Dėmesys taip pat buvo skiriamas dalyvavimui studijų procese ir visuomeninėje veikloje. Visgi, pagrindinis kriterijus buvo mokslinių tyrimų aprašas, kuriame reikėjo atskleisti nagrinėjamą problemą bei aprašyti kuriamus jų sprendimo būdus.

Vysto ultragarsinių objektų stebėsenos sistemas

„Mano tyrimai yra susiję su ultragarsinių inžinerinių objektų stebėsenos sistemų vystymu. Daugiausiai dirbu kuriant įvairius ultragarsinių signalų apdorojimo metodus, kurių pagalba būtų galima ankstyvoje stadijoje aptikti defektus įvairių inžinerinių objektų konstrukcijose“, – sakė AAA stipendijos laimėtojas V. Samaitis.

Jo teigimu, viso pasaulio mokslininkai siekia sukurti stebėsenos sistemas, kurias integravus į tam tikrą objektą, pavyzdžiui, lėktuvo sparną, tilto atraminę konstrukciją, realiu laiku būtų galima nustatyti toje struktūroje atsirandančius pokyčius bei prognozuoti jos tarnavimo laiką ir taip apsaugoti keleivius nuo nelaimės.

KTU doktorantas pabrėžia, kad čia susiduriama su problemomis, kadangi šias konstrukcijas jų eksploatavimo metu veikia daugybė išorinių veiksnių, tokių, kaip dinaminės apkrovos, temperatūros pokyčiai, todėl sunku atskirti, kurie pokyčiai sąlygojami aplinkos, o kurie struktūroje atsirandančių defektų.

„Negana to, taip pat kuriami metodai, kurie ne tik leistų nustatyti, ar struktūroje yra defektas, tačiau ir juos apibūdinti, nustatyti jų vietą, dydį, o idealiu atveju – pasakyti, kada objektui būtinas remontas. Tokios stebėsenos sistemos leidžia ne tik prailginti eksploataciją, sumažinti aptarnavimo kaštus, tobulinti gamybos procesus, tačiau taip pat išvengti įvairių nelaimių, skaudžių padarinių žmonių sveikatai ir gyvybei“, – pažymėjo V. Samaitis.

Šiandien inžinerinių objektų gausa yra labai didelė, kiekvienas jų reikalauja kurti stebėsenos sistemą, pritaikytą konkrečiam atvejui. Norint, kad tokios sistemos patikimai veiktų, suteiktų įvairialypę informaciją, reikalingi signalų apdorojimo ir analizės metodai.

„Mano tyrimų tikslas yra pasiūlyti bent keletą tokių metodų, skirtų ultragarsinių signalų analizei kompozitiniuose bandiniuose. Galbūt dalies jų tam tikros modifikuotos versijos ateityje bus naudojamos ir kasdieniame gyvenime bei lydės mus skraidant lėktuvais ar keliaujant naujos kartos automobiliais“, – viliasi gabus studentas.

Stipendiją paskirs savišvietai

Paklaustas, kaip planuoja panaudoti gautą vienkartinę stipendiją, doktorantas nesudvejojęs atsako – savišvietai: „Esu numatęs įsigyti tam tikros mokslinės-inžinerinės literatūros, toliau vystysiu mokslinius tyrimus, kuriems taip pat reikalingi finansiniai ištekliai“.

Jaunojo mokslininko teigimu, didžiausias laimėjimas yra ne stipendijos piniginė išraiška, o tarptautinis įvertinimas, kurį suteikė gilią istoriją ir pripažinimą turinti organizacija.

Amerikos akustikų asociacijos stipendija – viena pirmųjų tokių stipendijų Lietuvoje ir viena iš nedaugelio Europoje. KTU Prof. K. Baršausko ultragarso mokslo instituto atstovų teigimu, V. Samaitis yra vienas talentingiausių ir produktyviausių doktorantų instituto istorijoje.

Aut. teisės: delfi.lt

(22)
(2)
(20)

Komentarai (0)