Eksperimentas: per kiek laiko vagis patenka į automobilį? (Video)  (1)

Ką galima padaryti per 5 sekundes? Užsirišti batą, pereiti gatvę arba... apvogti automobilį. Anot policijos pareigūnų, automobiliai nėra saugūs net ir apšviestose parduotuvių aikštelėse, o ilgapirščių grobiu tampa tiek automobilyje palikti daiktai, tiek jų detalės ar patys automobiliai.

Atliktas eksperimentas įrodė, jog žaibiška vagystė išdaužus automobilio stiklą trunka vos 5 sekundes, tad turite keletą pasirinkimų: arba tikėtis nepatekti į statistinius nukentėjusiųjų vienetus, arba pasirūpinti net ir minimalia automobilio apsauga, – rašoma Pleveles.lt pranešime.

Ilgapirščių grobiu tampa viskas: pradedant automobilio viduje paliktomis rankinėmis, telefonais, kompiuteriais ar vidinėmis automobilio dalimis, tokiomis kaip magnetolos bei navigacinės sistemos, baigiant išorės apdaila, o galiausiai ir pačiu automobiliu.

„Daugiausiai nusikaltėliai darbuojasi tamsiuoju paros metu, miegamuosiuose rajonuose, tačiau paskutiniu metu jie tampa drąsesni ir įžūlesni: vos kelioms minutėms prie darželio ar tiesiog miesto centre pastatyto automobilio viduje palikti asmeniniai daiktai tampa puikiu ir lengvai pasiekiamu masalu tiesiog išdaužus stiklą ar išlaužus spynelę“, – pasakoja Kauno apskr. vyriausiojo policijos komisariato kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 3-iojo skyriaus viršininkas Aleksej Gubenko.

Nešvariems darbeliams įgyvendinti vagišiams pakanka paprasčiausio laužtuvo ar peiliuko, o reikiant pergudrauja net geriausiais elektronines apsaugos sistemas, signalizacijas, todėl vertinga prisiminti, kaip sukurti ir paprastas mechanines kliūtis. Viena tokių apsaugos priemonių nuo automobilyje paliktų daiktų vagysčių – tai visiškai nepastebima apsauginė stiklo plėvelė. Plėvelės veiksmingumas buvo užfiksuotas imituotos vagystės filmavimo metu, kuomet vagišiui prasibrauti į automobilio saloną sutrukdė plėvelė, laikiusi stiklo šukes net po daugelio smūgių. Tuo tarpu keletas smūgių į neapsaugotą stiklą ir į įsilaužėlio rankas vos per 5 sekundes pateko automobilyje paliktas kompiuteris. 

„Apsauginės plėvelės paslaptis yra poliesterio storyje ir labai kibiuose klijuose, kurie smūgio metu suriša grūdinto stiklo šukes į vieną gabalą ir neleidžia jam subyrėti. Ji ne tik suklaidina vagį, kadangi vizualiai niekuo nesiskiria nuo paprasto stiklo, bet svarbiausia – sukuria kliūtį bandant žaibiškai išdaužti stiklą“, – veikimo principą paaiškina eksperimentą inicijavusi Pleveles.lt vadovė Živilė Vaitkūnienė. 

Pataria užvilkinti įsibrovimo laiką

Anot policijos pareigūno, apsaugos priemonės, kuri 100 proc. garantuotų, kad automobilis nebus apvogtas, nėra, tačiau  pasinaudoti papildomomis apsaugos priemonėmis, kurios užvilkina įsibrovimo laiką – verta.  „Kol vagis bandys įsibrauti ir įveikti užtvaras, didėja tikimybė, kad aplinkiniai pastebės įvykį ir praneš policijai, o galbūt pats vagis išsigąs ir spruks, taip ir neįsibrovęs į vidų“, – sako A.Gubenko. 
 

Be visų priemonių, padėsiančių apsaugoti automobilyje esančius daiktus ar patį automobilį, svarbu įsirengti ir signalizaciją. Bet kokio smūgio metu, ši praės veikti, o tai sukels aplinkinių dėmesį. A.Gubenko mano, kad labai svarbu būti realistiškiems ir bendruomeniškiems: nereikėtų galvoti, kad mano turtas saugus, kol į tai neįdėta jokių pastangų, o pamačius kitam ar jo turtui gresiančią nelaimę – nedelsiant apie tai pranešti pareigūnams.  

Pagrindiniai taikiniai – ne patys naujausi automobiliai

Per pastaruosius metus Lietuvoje įvykdytos 927 automobilių vagystės, o daugiausiai iš jų, net 294 – Kauno apskrityje. A.Gubenko pastebi jau keletą metų nekintančią tendenciją, kad labiausiai vagišių mėgiami ne nauji, o 5-10 metų senumo „Volkswagen“ („Touran“, „Golf“ modeliai) ir „Toyota“ markės automobiliai. Kitaip tariant tie, kuriais didžioji dalis mūsų kasdien juda į darbus, veža vaikus į darželius ar mokyklas. Ilgapirščių dėmesį patraukia ir automobilyje palikti daiktai bei brangiai superkamos išorinės automobilio detalės.

Pareigūnui paantrina Ž.Vaitkūnienė, į kurią kreipiasi panašias situacijas išgyvenę vairuotojai, per vėlai susirūpinę automobilio saugumu: „Vagiama iš tokių vietų, kur lankotės dažniausiai ir tikriausiai išbėgate tik trumpam, net nesusimąstydami, kad gali įvykti žaibiška vagystė. Reikėtų neapsigauti – patyręs vagis išdauš jūsų langą ir pasieks daiktus vos per kelias sekundes, o kol grįšite jo ir pėdsakų nebus likę“. Būtent todėl, pirmiausiai savo daiktus turime saugoti patys“.

Aut. teisės: 15min.lt

(10)
(4)
(6)

Komentarai (1)