Kodėl sumažinus maksimalų automobiliams leistiną greitį pėsčiųjų žūčių gatvėse tik padaugėja?  (20)

Įprasta manyti, kad sumažinus automobilių greitį turėtų pavykti sumažinti ir pėsčiųjų bei dviratininkų mirčių statistiką. Logika labai paprasta - lėtai važiuojantis automobilis gali sustoti beveik iš karto, jei gatvėje pasitaiko kokia netikėta žmogiška kliūtis. Visgi, reali praktika rodo, kad sumažintas eismo greitis nesumažina pėsčiųjų mirčių skaičiaus. Kodėl?


Miestuose, ten, kur gatvėse daugiau pėsčiųjų ir dviratininkų, automobilių greitis yra stipriai ribojamas, dažnai iki 50 ar 40 km/h, o kartais ir dar labiau. Miestams augant ir daugėjant pėsčiųjų, šie apribojimai yra dar sugriežtinami, tikintis, kad vairuotojai galės lengviau pasisaugoti nuo neapdairių pėsčiųjų. Visgi, vienoje vietovėje Jungtinėje Karalystėje pastebėta, kad sumažintas greitis 7 iš 13 vietų padidino pėsčiųjų žūčių kelyje statistiką. Kaip tai galėjo nutikti?

Ekspertai įvardijo kelias priežastis, kodėl papildomi greičio ribojimai miestuose nėra gera mintis. Visų pirma, daugelis vairuotojų yra linkę jų nepaisyti. Įtvirtinti ribojimus galima greičio ribojimo kalneliais ar automatiniais greičio matuokliais. Visgi, šių priemonių veiksmingumas taip pat yra abejotinas. Greičio ribojimo kalneliai labai nepatinka ir vairuotojams, ir gamtos mylėtojams. Nuolatinis stabdymas ir pagreitėjimas didina degalų sąnaudas.

Kita priežastis yra tai, kad šiais laikais automobiliai yra pritaikyti važiuoti gana greitai. Jie maksimalų leistiną greitį pasiekia gana spėriai ir be didesnių pastangų. Taigi, vairuotojams tenka labai atidžiai stebėti spidometrus, kad liktų kelių eismo taisyklėse nustatytose ribose. Tai ne tik nukreipia dėmesį nuo vaizdo per priekinį automobilio stiklą, bet ir labai erzina. Dirbtiniai ribojimai, kuriems dar reikia ir pastangų, siutina vairuotojus, o vairavimas su tokia nuotaika jau pats savaime yra pavojingas.

Galiausiai, pėstieji ir dviratininkai tokiose vietose taip pat nėra tokie atsargūs, kokie turėtų būti. Tragedijai įvykti pakanka ir 40 km/h ar dar mažesnio greičio, tačiau žmonės, žinodami, kad automobiliai važiuoja lėčiau, ne taip atidžiai žvalgosi eidami per gatvę ar važinėdami dviračiais. Patys prisiminkite, kaip važiuojate dviračiu užimtame užmiesčio keliuke ir kaip ramioje miesto gatvėje.

Tai negi nėra užtikrintų išeičių? Tikriausiai ne. Tačiau negalima pamiršti elementaraus švietimo. Elementarus priminimas, kad nelaimės įvyksta nuolat gali išgelbėti daugybę gyvybių.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(38)
(5)
(33)

Komentarai (20)

Susijusios žymos: