Siūloma automobiliuose įdiegti „juodąsias dėžes“  (12)

Europos Komisija (EK) pasiūlė automobiliuose, kaip ir lėktuvuose, montuoti „juodąsias dėžes“. Šio sumanymo oponentai tvirtina, kad ateityje ši technologija gali būti panaudota kaip vairuotojų sekimo priemonė, rašo „The Daily Telegraph“.

EK jau išleido 2,4 mln. svarų sterlingų (apie 9,2 mln. Lt) projektui „Veronica“, kuriuo siekta išsiaiškinti, kaip „juodosios dėžės“ veiktų automobiliuose. Šie įrenginiai, pavadinti „Event Data Recorders“ (EDR), gali fiksuoti transporto priemonės greitį ir vairuotojo veiksmus, pvz. kaip dažnai stabdoma. Šios technologijos šalininkai teigia, kad „juodosios dėžės“ automobiliuose palengvintų darbą draudikams siekiant išsiaiškinti avarijų aplinkybes ir kaltininkus, o esant reikalui, policininkai galėtų imtis priemonių prieš nedrausmingus vairuotojus. Tačiau žmogaus teisių gynėjai yra skeptiškai nusiteikę šio plano atžvilgiu. Vienos organizacijos atstovas Simonas Daviesas mano, kad tokia sistema ateityje galės bet kada sekti vairutojus. „Jeigu automobilio ir mobiliojo telefono teikiami duomenys būtų kartu panaudoti, taip būtų galima sukurti praktiškai neklystančią sekimo sistemą“, – sakė S.Daviesas. Tačiau automobilių „juodųjų dėžių“ technologijos kūrėjai atmeta priekaištus dėl tariamai galimos žalos asmenų privatumui teigdami, kad sistemos teikiami duomenys būtų prieinami labai ribotam informacijos gavėjų ratui.

Pažymima, kad ši technologija pasitarnautų ir automobilių nuomos bendrovėms, kovojančioms su avarijos atveju kaltės nepripažįstančiais klientais.

„Juodąsias dėžes“ jau dabar turi nemažas skaičius automobilių, tarp kurių – ir 3,5 tūkst. Londono policijos mašinų.

Tačiau manoma, kad šios technologijos plitimą gali pristabdyti vartotojų pasipriešinimas, nes vienos „juodosios dėžės“ kaina siekia apie 500 svarų sterlingų (1926 Lt).

Priminsime, jog dar prieš du metus rašėme apie savotišką komercinį juodosios dėžės variantą, sukurtą mokslininko Phillip Tann - ši sistema leidžia stebėti automobilio greitį, įrašinėti jį į nuotolinį serverį ir panaudoti kaip savyginos argumentą teismuose ar ginčuose su policiją.

Aut. teisės: delfi.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (12)