Senstanti Kinija gimstamumo neskatins  (19)

Kinija keičiasi. Lepinami ekonomikos augimo ūkininkai masiškai keliasi gyventi į miestus, o dėl vieno vaiko politikos žaibiškai auga vyresnių gyventojų skaičius. Kinijai praėjusią savaitę paviešinus gyventojų surašymo duomenis paaiškėjo, kad šalis sparčiai sensta. Baigiantis 2010 metams atliktas visuotinis surašymas parodė, kad 1,34 mlrd. gyventojų turinčioje šalyje vyresniųjų visuomenės dalis stipriai padidėjo, jaunimo – sumažėjo. 13,3 proc. Kinijos gyventojų amžius yra didesnis nei 60 metų. Tai 3 proc. daugiau nei 2000-aisiais. Vaikai iki 14 metų šalyje sudaro 16,6 proc. gyventojų, arba 6,3 proc. mažiau nei prieš dešimtį metų. Tačiau Komunistų partija vieno vaiko politikos atšaukti neketina.


Visuomenei senėjant, susirūpinta, kad Kinija nesugebės užtikrinti stabilaus ekonomikos augimo. Juk vis mažiau žmonių galės dirbti gamyklose, tiesti kelius – daryti tai, kas stabiliai kelis dešimtmečius stūmė šalies bendrąjį vidaus produktą (BVP) į priekį ir leido beveik pasivyti JAV. Nacionalinio statistikos biuro vadovas Ma Jiantangas naujienų agentūrai AP pabrėžė, kad senstančios visuomenės tendencija stipresnė pajūrio regionuose, kur labiau išplėtota miestų infrastruktūra. Jis pabrėžė, kad senstantys gyventojai ateityje bus pagrindinė kliūtis ekonomikai stabiliai augti, nes dirbančiųjų skaičius smarkiai sumažės. Surašymas taip pat parodė, kad net 49,7 proc. kinų gyvena miestuose. Prieš dešimtmetį šis skaičius siekė tik 36 proc. Rinkų analitikų teigimu, augantis gyventojų skaičius urbanizuotose teritorijose ateinančius penkerius metus bus labai svarbus antrai pagal dydį pasaulio ekonomikai augti.

Metų pradžioje jau skelbta, kad gyventojų skaičius šalyje šiuo metu siekia 1,34 mlrd. Nuo 2000 metų šis rodiklis padidėjo 73,9 mln. Kitaip tariant, Kinijoje gyventojų populiacija per dešimtmetį pasipildė ištisu Turkijos gyventojų skaičiumi. Vis tik tai yra mažesnis gyventojų skaičiaus augimas nei prieš porą trejetą dešimtmečių. Manoma, kad jis fiksuojamas dėl sėkmingai vykdomos vieno vaiko politikos, kuria draudžiama miestų gyventojams turėti daugiau nei vieną atžalą, kaimo vietovėse gyvenantiems kinams – daugiau nei dvi.

Sociologas Wang Fengas iš Brukingso Tsinchua viešosios politikos centro, ,Reuters“ teigė, kad vieno vaiko politika stipriai pablogino būklę Kinijoje. Gimstamumas šalyje siekia vos 1,5 vaiko vienai šeimai.

,, tokiai valstybei kaip Kinija tai – pražūtingai mažas skaičius, – teigė sociologas. – Per dešimtį metų vyresnių žmonių skaičius šalyje išaugo net 40 mln. – ir šis procesas dar tik įsibėgėja.“

Kinijos žiniasklaida ir įvairių sričių ekspertai jau senokai viešai piktinasi valdžios nuo 1980 metų vykdoma vieno vaiko politika ir ragina bent kiek atlaisvinti šį draudimą. Šalies lyderiai tai daryti atsisako. Prezidentas Ju Jintao Komunistų partijos lyderių susitikime praėjusią savaitę dar kartą pabrėžė, kad šalis laikysis griežtų šeimos planavimo politikos priemonių. Jis paragino gerinti senjorų padėtį visuomenėje. Pasak partijos lyderių, tokia politika yra vienintelis būdas išvengti skurdo problemos ir 400 mln. žmonių prieaugio.

FAKTAI: Kinijos surašymas
Nuo 2000 metų Kinijos gyventojų skaičius išaugo 0,57 proc., nuo 1990 iki 2000 metų – 1,07 proc.
51,27 proc. Kinijos gyventojų – vyrai, 48,73 proc. – moterys.
Surašymas parodė, kad 4,08 proc. kinų yra neraštingi. 2000-aisiais šis rodiklis siekė 6,72 proc.
Pasaulio bankas ketvirtadienį padidino Kinijos ekonomikos augimo prognozę iki 9,3 proc. BVP.
Surašymas pradėtas praėjusių metų lapkritį. Jį atliko daugiau nei 6 mln. surašinėtojų, aplankyta per 400 mln. namų.
Aut. teisės: Ekonomika.lt
Ekonomika.lt
Autoriai: Ingrida Mačiulaitytė
(0)
(0)
(0)

Komentarai (19)