Pedalais minamu dviračiu pasiektas 181 km/val. pasaulio rekordas  (14)

Įsivaizduokite, kad važiuojate greitkeliu 110-120 km/val. greičiu. Ir staiga pro jus lyg pro stovintį prašvilpia kažkokio vyruko minamas dviratis. Dviratis kaip dviratis: jokių variklių, turbinų. Tik pedalai ir... dvi didžiosios žvaigždės vietoj vienos. Jomis žmogaus kojos jau sugebėjo išminti 181 km/val. greitį.

Dviračių krautuvėlės savininkas, 42-ejų Džeisonas Riurkė (Jason Rourke) supertvirtą kalnų dviratį susikonstravo per 10 dienų. Už reikalingas detales ir medžiagas dviračių entuziastas paklojo 5 tūkst. svarų (apie 20 tūkst. litų). Kai ant jo sėdo ir pedalus minti pabandė profesionalus žiedinių motociklų lenktynininkas Gajus Marinas (Guy Martin), pasaulio rekordų knyga pasipildė nauju rekordu – 181 km/val. greičiu. Tai yra rekordinis dviračiu išvystytas greitis. G. Martinas olandų dviratininko Sebastiano Bovjė (Sebastiaan Bowier) šių metų rugsėjį pasiektą rekordą pagerino, galima sakyti, begėdiškai: olando pasiekimas buvo „tik“ 133,78 km/val. Taigi, rekordas pagerintas beveik 50 km/val. Rekordinį greitį nutrūktgalvis išvystė Pietų Velse, Pendine Sands apylinkėse. G. Martino vairuojamas dviratis iki 80 km/val. buvo tempiamas automobilio. Ir tik po to vyriškis galėjo pradėti milžiniškas žvaigždes sukti mindamas savo kojomis. Rekordinį pasiekimą neseniai parodė TV kanalas „Channel 4“, laidų cikle, pavadinimu „Speed“.

„Smagiausia yra tai, kad mano dėdę Brajaną kalbino žmonės, kuriems priklausė tuometis greičio rekordas ir prašė jo pagalbos konstruojant dviratį, – prisimena dviračio autorius Dž. Riurkė. – Dėl daugybės užsakymų mes atsisakėme prisijungti prie jų projekto. Bet kai šių metų vasarį sulaukėme prodiuserių skambučio su pasiūlymu pagerinti greičio rekordą, atsisakyti nebegalėjome.“ „Tą dviratį savo dirbtuvėse surinkau per 10 dienų. Pats virinau rėmą. Dviratis nebuvo lengvas – ne tai buvo svarbiausia. Mums svarbiausia buvo, kad jis būtų tvirtas. Reikėjo ir gerokai storesnių padangų. Kadangi dviratis surinktas rankomis, jis yra beveik neįkainojamas – tokio pagaminti nesiimtų jokia dviračių kompanija. O dviračio „žaliavos“ (detalės, medžiagos ir kt.) atsiėjo apie 20 tūkst. litų.“

„Tai, kad su mumis bendradarbiauti sutiko G. Martinas, yra neįtikėtina. Jo pasirodymais visada labai domėdavausi. Jis pats atvažiavo į mūsų dirbtuves su TV darbuotojais, kad išbandytų dviratį. Jis man padėjo jį sukonstruoti.“ Skambučio su kvietimu prisidėti prie šio rekordo netikėtai sulaukė ir buvęs britų vilkikų lenktynių čempionas, 38-erių Deivas Dženkinsas (Dave Jenkins).

„Vienas mokslininkas pasiteiravo manęs, ar nežinau, kas turi vilkiką, išvystantį 192 km/val. Būtų gerai, kad vilkiko savininkas būtų neblogas inžinierius, be to, pats galėtų vairuoti sunkvežimį. Atsakiau, kad visus tris reikalavimus atitinku aš pats. Po to ir susipažinau su G. Martinu. Viskas skambėjo beprotiškai, bet patraukliai. Man patinka iššūkiai. Tad nusprendžiau pamėginti. Smagu tai smagu. Bet aš nuo pat pirmos minutės puikiai suvokiau riziką ir tai, kas galėjo nutikti tam, kuris dviratį mina prisikabinęs prie didžiuliu greičiu skriejančio vilkiko.“

Pabaigai – šis tas apie patį dviratį. Jis turi tik vieną pavarą, kuria teoriškai galima išvystyti 210 km/val. greitį. Ratai „apauti“ laminuotomis „Continental“ padangomis. Rėmas pagamintas iš dviejų aliuminio rėmų, taip pat iš lengvinto plieno. Rėmo gabaritai – 56 cm x 56 cm. Visas dviratis sveria 10 kg.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(34)
(0)
(7)

Komentarai (14)