Mūsų gyvenimas skaičiais: kiek reikia „arti“ dėl buto ar alaus?  (25)

Paskaičiuokime, kiek turime dirbti, kad galėtume leisti sau bokalą alaus, dienos pietus ar atostogas kurorte. Kaip pavyzdį naudosime oficialų Lietuvos gyventojo vidutinį atlyginimą – 2 300 litų (atskaičius mokesčius), 24 darbo dienas per mėnesį, kai darbo diena trunka 8 valandas. Išeina, kad per vieną darbo dieną uždirbame apie 96 Lt, o per valandą – apie 12 Lt.


Dirbdami skaičiuojame lėtai slenkančias minutes ir valandas, o leisdami pinigus nesugebame pajusti net akimirkos, kai sunkiai uždirbti pinigai tiesiog ištirpsta. Kiekvienas žodį „brangu“ matuoja skirtingai – pagal savo pajamas ir būtinąsias išlaidas, o kai kurie dar ir pagal gobšumą.

Kartais nė nemirktelėję išleidžiame 50 litų skaniems, bet visai nebūtiniems maisto produktams ar alkoholiui bare, tačiau sakome, kad bilietas į teatrą už 30 litų yra brangus. Viską matuojame pagal asmenines vertybes. Tačiau pabandykime išlaidas pamatuoti pagal tai, kiek daug reikia dėl jų dirbti. Gal tuomet atsirinkti, kas verta ir neverta išlaidų, bus lengviau.

Pietūs


Jei maistą į darbą atsinešate iš namų, patiekalas, priklausomai nuo to, ar jis mėsiškas, salotos ar sumuštinis, jums kainuos apie 2–6 litus. Jei pietausite restorane ar kavinėje, pietūs atsieis apie 10–15 litų, priklausomai nuo vietos. Taigi, naminiam maistui uždirbti turėsite dirbti apie pusvalandį ar mažiau, restorano patiekalas jums kainuos visą valandą darbo.

Degalai


Važinėjant ekonomišku automobiliu, vidutiniškos degalų sąnaudos yra apie 300–500 litų per mėnesį, priklausomai nuo to, kiek daug važinėjate. Didesnio ir galingesnio automobilio savininkui degalai gali kainuoti ir 1000 litų per mėnesį. Taigi, vien degalams uždirbti ekonomiškieji vairuotojai per mėnesį turi dirbti apie keturias darbo dienas, galingesnių automobilių savininkai – apie 10 darbo dienų. Kad užsidirbtume 15 tūkst. litų kainuojančiam dėvėtam automobiliui, turėtume dirbti 156 dienas, visą algą atidedant vien tam.


Studijos


Jei esate studentas ar mokate už savo vaikų studijas, tai per metus jums gal atsieiti ne vieną mėnesį darbo. Jeigu imsime vidutinę populiariausių – teisės, vadybos ar informacinių technologijų – studijas universitete, galime skaičiuoti, kad vieno semestro kaina yra apie 2500 litų, t. y. 5000 litų per metus. Taigi, kad sumokėtumėte už vienerius metus savo ar savo vaiko studijų, turėsite dirbti beveik 63 dienas, t. y. apie 2,5 mėnesio per metus. Jei sesijų metu pasiimate po porą savaičių nemokamų atostogų, studijų kaina dar labiau išauga, nes per metus negaunate vieno mėnesio atlyginimo, taigi studijų kaina padidėja dar pora tūkstančių litų.

Alkoholis


Jei kartą per mėnesį nusiperkate butelį vyno iš prekybos centro, minimalios jūsų išlaidos alkoholiui gali būti įtrauktos į maisto pirkinių krepšelį. Tačiau jei vyną, alų ar kitus alkoholinius gėrimus perkate bent kelis kartus per savaitę, išlaidos gali siekti apie 100–200 litų per mėnesį. Jei bent kartą per savaitę lankotės bare ar klube, išlaidos alkoholiui bus apie 200–300 litų, priklausomai nuo įpročių. Taigi, imant vidurkį, apie 200 litų, skaičiuojame, kad vien alkoholiui uždirbti per mėnesį turėsite dirbti apie dvi darbo dienas. Panašūs skaičiai būtų ir skaičiuojant išlaidas rūkalams – apie 200 litų išlaidų per mėnesį, apie 2 dienos darbo joms padengti.

Apranga


Apytiksliai skaičiuojant visų metų išlaidas drabužiams, turint omenyje, kad galbūt žieminio palto ar batų reikia tik kas antrais metais, išlaidos, priklausomai nuo žmogaus įpročių, gali siekti nuo 500 iki 4000 litų ar daugiau per metus. 500 litų užtenka tiems, kurie per mėnesį išleidžia apie 40 litų ir perka tik būtiniausius daiktus – kojines, apatinius, vieną kitą rūbą, greičiausiai ne naują. 4000 litų per metus aprangai išleidžia tie kurie per mėnesį jai skiria apie 300 litų. Taigi, taupieji per metus dėl drabužių dirba kiek daugiau nei 5 darbo dienas, labiau išlaidaujantieji – apie 42 dienas, t. y., beveik du mėnesius per metus.

Šventinis stalas


Kaip pavyzdį imant gausiausią ir brangiausią didžiausių metų švenčių – Kūčių ir Kalėdų stalą, apytikslė vidutinė suma, apklausų duomenimis, jam supirkti svyruoja nuo 200 iki 1000 litų. Imant vidurkį – 500 litų, dirbti, norint uždirbti šventinio stalo vaišes, teks daugiau nei 5 darbo dienas. Tačiau dažniausiai šventinio stalo išlaidas šeimoje dalijasi ne vienas žmogus, todėl našta vienam asmeniui sumažėja.

Atostogos


Atostogauti galima kaime pas močiutę ir išleisti minimalią sumą pinigų. Tačiau jei norite tokių atostogų, kokias turėjo jūsų bendradarbis ar kaimynas, pavyzdžiui, Turkijoje, su kelialapiu „viskas įskaičiuota“, teks pataupyti. Apytiksliai tokia kelionė 7–10 dienų vienam asmeniui kainuoja apie 1600 litų. Jei norite ko nors išskirtinio, už vieno žmogaus poilsį gali tekti pakloti ir 4000 litų. Pirmuoju atveju už kelionę teks atidirbti beveik 17 darbo dienų, antruoju – beveik 42, t. y. beveik du mėnesius.

Pramogos


Vieni pramogauja prie televizoriaus ekranų, kitiems pakanka kartą per mėnesį nueiti į kiną ar teatrą, treti dalyvauja visur, kur tik įmanoma ir aplanko ne tik teatrus, bet didžiausius koncertus. Taigi, vieniems išlaidos pramogoms per mėnesį siekia 10–15 litų, už kuriuos perka bulvių traškučių ar spragintų kukurūzų, kitiems, norintiems nueiti į Filharmoniją ar pasaulinės muzikos žvaigždės koncertą, per mėnesį neužteks ir 500 litų. Todėl apskaičiuokime atskirai kiekvieno bilieto kainą. Pavyzdžiui, į teatrą galima nueiti už 30 litų, tai mums kainuos mažiau nei tris valandas darbo. Į Filharmoniją ar klubą, kur koncertuoja ne pirmo ryškumo žvaigždė, bilietas kainuos apie 60 litų – tai atsieis 5 valandas darbo. Bilietas į užsienio žvaigždės pasirodymą kainuoja apie 200 litų, dėl jo teks dirbti daugiau nei dvi darbo dienas.

Maistas


Tai yra praktiškai didžiausias mūsų pinigų „rijikas“. Maistui vienam asmeniui, kuris gyvena ne vienas ir gamina namuose bei pietauja darbe, per mėnesį kainuoja nuo 400 iki 800 litų. O jei dar žmogus mėgsta lankytis kavinėse, ši suma gali pasiekti ir 1000 litų ar dar daugiau. Imkime vidurkį – 600 litų. Šiai sumai uždirbti jums reikės darbe plušėti daugiau nei savaitę, t. y. apie 6 darbo dienas.


Komunalinės išlaidos


Jei būstas nuosavas – išlaidų kur kas mažiau. Jei nuomojamas, išlaidos išauga net kelis kartus. Pirmuoju atveju, vidutiniškai per mėnesį, skaičiuojant vasaros ir žiemos sezonus bendrai ir imant vidutinio dydžio – apie 60 kv. m butą sename daugiabutyje, pragyvenimui išleidžiama apie 450 litų per mėnesį. Jei dar prisideda nuomos mokestis, kuris tokiam butui Vilniuje siektų apie 1000 litų, gausime 1450 litų išlaidų per mėnesį. Pirmuoju atveju mums kas mėnesį dėl šių mokesčių tektų dirbti beveik 5 dienas, antruoju atveju – daugiau nei 15 dienų per mėnesį. Žinoma, dažniausiai šios išlaidos dalijamos bent į dvi dalis, todėl našta vienam asmeniui yra mažesnė. Kad užsidirbtume 150 tūkst. litų kainuojančiam butui, turėtume dirbti 1562 dienas, t. y. 65 mėnesius arba beveik 5,5 metų, visą algą atidedant vien tam.
Aut. teisės: TV3
TV3
Autoriai: Agnė Pikšrytė
(4)
(0)
(0)

Komentarai (25)

Susijusios žymos: