Jei turite šį prietaisą, užsikrėsti nuo sergančio praktiškai neįmanoma (Foto)  (2)

COVID-19 pandemija gyvenimo tempą pakeitė visame pasaulyje, nors apie tokios ligos atsiradimo galimybę mokslininkai skelbė dešimtimis metų. Nepaisant įspėjimų, pavojingos ligos išplitimo išvengti nepavyko. Liūdniausia, kad tai nėra paskutinis panašios epidemijos protrūkis – terpių, patogių naujiems virusams vystytis, tik gausėja.© Pranešimo autorių nuotr.

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pastarųjų kelių metų situacija pamokė, kad tokiems protrūkiams reikia ruoštis iš anksto. Mat be tinkamo pasiruošimo pasaulio ir vėl laukia nežinomybė, neprognozuojami pokyčiai ir žmonių bei verslo galimybių ribojimai. Dėl to mokslo laboratorijos ir įmonės, siekdamos apsaugoti nuo įprastinio gyvenimo ritmą keičiančių sukrėtimų, įjungė aukštesnę pavarą ir ieško būdų padidinti atsparumą infekcinėms ligoms.

 

Pažangūs sprendimai, kuriais siekiama užtikrinti darbo ir gyvenimo aplinkos saugumą neprognozuojamoje aplinkoje, gimsta visame pasaulyje. Džiugina tai, kad mūsų šalyje kuriamos vienos efektyviausių apsaugos nuo žinomų ir nežinomų infekcijų priemonės. Lietuvos įmonės „Atendo“ išvystyta technologija užtikrina, kad jokios infekcijos neplistų patalpose, kuriose ši technologija pritaikyta.

Kaip tai veikia?

Vyresnio amžiaus žmonėms veikiausiai pažįstamas XX a. populiarus ligoninės ir gyvenamųjų erdvių dezinfekavimo būdas kvarcinėmis ultravioletinėmis lempomis, kurios būdavo pastatomos patalpoje ir apšviesdavo savo spinduliuote viską, ką pasiekdavo. Tiesa, šioms lempoms veikiant iš patalpų (dažniausiai – ligoninių palatų) reikėdavo išvesti visus žmones, nes tokia patalpų spinduliuotė žmonėms būdavo pavojinga.

Puikių galimybių „Xiaomi“ biudžetinis telefonas, super dizaino ir galimybių belaidžio įkrovimo stotelė su lempa ir laikrodžiu bei portabili stotelė ant TV žaisti žaidimus tiesiog iš telefono (Kuponai, Video)
2389 4

Puikios kainos

Kuponai

Galioja iki 2022-12-31

1) „Xiaomi Redmi Note 11“ - puikios kainos ir kokybės išmanusis telefonas

2) Super dizaino, kainos ir galimybių belaidžio įkrovimo stotelė su lempa ir laikrodžiu

3) „Hagibis Switch Docking Station“ - portabili stotelė prie TV pajungti įrenginiams

Išsamiau

 

„Atendo“ dezinfekavimo įrangos veikimo principas šiek tiek panašus į kvarcinių lempų. Tačiau jis yra kur kas pažangesnis – ir efektyvesnis, ir saugesnis, ir nereikalaujantis, kad valomos patalpos būtų atlaisvintos.

Taip yra dėl to, kad naujos kartos oro dezinfekavimo įranga neskleidžia savo spinduliuotės į visą aplinką. „Atendo UVC LED Air“ bakterijas ir virusus naikina uždaroje kameroje, į kurį patalpos oras įtraukiamas ventiliatoriaus principu. Toks oro dezinfekavimo būdas gerokai išplečia dezinfekavimo būdo panaudojimo galimybes. Jis tampa tinkamu ne tik gydymo įstaigoms, bet ir komercinėms įstaigoms, kuriose žmonių srautai yra nepertraukiami, bei gyvenamosiose patalpose.

Į dezinfekavimo kamerą patekęs oras yra švitinamas LED diodų skleidžiama UV-C spinduliuote. Vilniaus universitete atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad toks būdas per 27 sekundes sunaikina 99,9999 proc. cirkuliuojančiame ore esančių indikatorinių e-coli bakterijų, o per 800 sekundžių sunaikina 99,999 proc. SARS-CoV-2 viruso. Apskaičiuota, kad vienas „UVC LED Air“ modulis yra pakankamas sunaikinti infekcijos sukėlėjus iki 62 m² ploto patalpoje.

 

„Iš esmės šis rezultatas reiškia, kad patalpoje, kurioje panaudotas „UVC LED Air“, infekcijos perdavimas sveikam asmeniui beveik negalimas, žmogus yra apsaugotas nuo užsikrėtusiojo. Kadangi ultravioletiniai spinduliai veikia nespecifiškai, jie geba sunaikinti ne tik jau žinomus ligų sukėlėjus, bet ir tuos, kurie veikiausiai atsiras ateityje. Tad ši įranga kartu mažina ir būsimų, nežinomų ligų protrūkių plėtimąsi“, – sako Mantas Narkevičius, „Atendo“ vadovas.

Vienas iš didžiausių oro dezinfekavimo kvarcinėmis lempomis trūkumas buvo toksiškos deguonies formos – ozono – generavimas. Tuo tarpu „Atendo“ savo dezinfekcijos įrangoje parinko tokį UV spindulių ilgį, kuris ne tik efektyviai naikina organines molekules, bet ir negeneruoja ozono.


© Pranešimo autorių nuotr.

Apsauga nuo užsidarymo ir nuostolių

Ligos sukėlėjų gebėjimas sklisti oro lašeliniu būdu, persiduoti iš žmogaus žmogui ir sukelti mirtinai pavojingą ligą, gali tapti priežastimi riboti žmonių veiklą. Tokią situaciją jau stebėjome dvejus pastaruosius metus – žmonių judėjimo ir veiklos ribojimais buvo siekiama COVID-19 plitimą sumažinti bent jau iki tokio greičio, kuris būtų pakeliamas gydymo įstaigoms.

Mokslininkai įspėja, jog pastaroji pandemija veikiausiai nėra paskutinė ir nauja liga gali atsirasti bet kurioje vietoje, kur susikerta kokio nors gyvūno ir žmogaus keliai. Jei gyvūnas užsikrėtęs kokiu nors žmonijai dar visiškai nepažįstamu, tačiau atsitiktinai su žmogaus receptoriais suderinamu virusu ar bakterija, virusas gali būti perduotas žmogui ir sukelti ligą. Tokių atvejų tikimybė didėja, mat dėl žmonijos plėtros, veržimosi į gyvūnų buveines daugėja kontaktų su izoliuotomis gyvūnų populiacijomis, turinčiomis savų, į aplinką iki tol neplitusių mikroorganizmų rinkinį.

Ekspertai negali prognozuoti, kada įvyks dar vienas ligos protrūkis, bet per pastarąjį šimtmetį su trupučiu liūdnų istorijų netrūksta. Ispaniškasis gripas, Ebola, ŽIV, kiaulių gripas, paukščių gripas, o dabar ir COVID-19. Tai – toli gražu ne pilnas ir tikrai ne galutinis sąrašas.

 

Kadangi oro lašelinis patogenų plitimo būdas yra sunkiausiai užkardomas žmogaus elgesio pakeitimais, M. Narkevičiaus teigimu, efektyviausias apsaugos priemonė šioje situacijoje būtų aplinkos valdymas.

„UVC LED Air“ sistema yra lanksti, jos modulius galima pritaikyti iš esmės bet kokioms erdvėms, kuriose susitinka žmonės ir dėl to gali įvykti užsikrėtimas – prekybos centrų salėse,  sveikatos priežiūros įstaigose, įmonių biuruose, sporto salėse ar kitur. Sistema saugo ir nuo žinomų, ir nuo nežinomų virusų. Tad net tuomet, kai nėra aiškiai matomos naujos pandemijos grėsmės, valant orą tokiu būdu užtikrinama, kad žmonės kvėpuos daug švaresniu oru bei galimai mažiau sirgs visomis oru perduodamomis ligomis.“, – sako įmonės vadovas.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(10)
(8)
(2)

Komentarai (2)