Moters pienas – iš genetiškai pakeistų ožkų (2)
Iš Rusijos ir Baltarusijos mokslininkų išvestų genetiškai pakeistų ožkų primilžti pirmieji litrai žmogaus pieno.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Jame yra tik moters piene esančio baltymo laktoferino, pasižyminčio antibiotinėmis savybėmis. Toks pienas, pasak mokslininkų, suteiks galimybę visiems kūdikiams, kurių motinos negali jų žindyti, naudotis visais žmogaus pieno pranašumais.
Genetiniai eksperimentai su ožkomis buvo pradėti Rusijos Mokslų akademijos Genų biologijos instituto mokslininkų dar prieš kelerius metus. Bendradarbiaujant su Baltarusijos Gyvulininkystės instituto specialistais, 2007 m. pabaigoje gimė du pirmieji ožiukai su persodintais žmogaus genais. Ožiukams subrendus jų sperma buvo apsėklinta apie 100 Baltarusijoje auginamų ožkų. Dalis sėklos buvo atvežta ir į vieną prie Maskvos esantį eksperimentinį ūkį.
Pirmosios trys ožkos Baltarusijoje jau atsivedė palikuonių ir šiomis dienomis pradėjo juos maitinti genetiškai pakeistu pienu, pranešė svetainė „Mk.ru“. Ištyrus jo sudėtį buvo nustatyta, kad piene yra apie 5 proc. laktoferino – praktiškai tiek pat, kaip ir moterų piene.
Genų biologijos instituto mokslininko Igorio Goldmano teigimu, žmogaus laktoferinas yra natūralus antibiotikas, saugantis kūdikius, kurie dar neturi išvystytos nuosavos imuninės sistemos. Toks genetiškai pakeistas pienas esą yra labiau laikytinas vaistu, o ne maistu.
„Nėra kito būdo šiam baltymui sukurti. Išgauti jį iš žmogaus ląstelių yra per brangu, o pramoniniu mastu – išvis neįmanoma. Šiuo būdu gaunamas baltymas – pats geriausias Dievo sukurtas vaistas. Tai natūralus dalykas, kuris jau yra žmogaus organizme. Jis nesukelia jokių alergijų, neturi jokių šalutinių efektų“, - tvirtino I. Goldmanas britų dienraščiui „Daily Mail“.
Dabar, kai genetiškai pakeisto pieno su laktoferinu galima gauti litrais, Rusijos mokslininkai planuoja pradėti iš jo gaminti antimikrobinius ir imuninę sistemą stiprinančius vaistus. Pramoninę moterų pieno iš ožkų gamybą planuojama pradėti ne anksčiau, nei po metų – tiek turėtų trukti klinikiniai jo tyrimai. Pasak I. Goldmano, transgeninį pieną galėtų gerti ne tik vaikai, bet ir suaugusieji.