Europos kosminis zondas žvalgo Marso palydovą (Video)  (4)

Europos kosmoso agentūros (ESA) kosminis zondas „Mars Express“ vakar pirmą kartą labai mažu atstumu prasilenkė su Marso palydovu Fobu.


Vakar įvykusio priartėjimo metu „Mars Express“ praskriejo vos 67 kilometrų aukštyje virš Fobo paviršiaus, skelbia „Space.com“. Šio prasilenkimo metu buvo siekiama surinkti kuo daugiau duomenų, padėsiančių išsiaiškinti vidinę šio mįslingo dangaus kūno struktūrą, teigiama pranešime.

Pasak ESA atstovų, tai pirmasis iš 12 planuojamų „Mars Express“ priartėjimų prie Fobo. Kiekvieno iš jų metu bus atliekami skirtingi moksliniai tyrimai.

„Labai džiaugiuosi, kad viskas pavyko taip gerai, – po atlikto „Mars Express“ manevro pareiškė ESA Saulės sistemos tyrimų padalinio vadovas Gerhardas Schwehmas. – Toks „Mars Express“ priartėjimas – puiki galimybė daugiau sužinoti apie vidinę Fobo struktūrą“.

Aplink Marsą skrieja du jo palydovai - Fobas ir Deimas. Fobo skersmuo – vos 22 kilometrai, jo forma netaisyklinga, labiau primenanti asteroidą. Šio priartėjimo metu buvo siekiama ištirti Fobo masės pasiskirstymą ir gravitacinį lauką. Kadangi net menkiausias kosminio zondo judesys, atsirandantis, pavyzdžiui, veikiant Fobo paviršių fotografuojančioms vaizdo kameroms, atsilieptų matavimams, šį kartą jos nebuvo naudojamos.

Pasak ESA atstovo spaudai, „Mars Express“ šįkart vykdė „unikalų eksperimentą“, reikalaujantį, kad zondas būtų visiškai pasyvus – tai reiškia, kad bet kokių jo judėjimo pokyčių priežastis gali būti tik Fobo gravitacinis laukas.

Naujų didelės raiškos Fobo nuotraukų galima tikėtis po naujų „Mars Express“ priartėjimų, kurie prasidės po kovo 7 dienos, teigia ESA atstovai.

JAV plačiosios visuomenės dėmesį į Fobą 2009 m. buvo atkreipęs buvęs JAV astronautas E. Aldrinas, pareiškęs, kad jame yra keistas monolito pavidalo objektas, kurį dar 1998 m. nufotografavo Marso palydovas „Mars Global Surveyor“.

Aut. teisės: TV3
TV3
(0)
(0)
(0)

Komentarai (4)