Hawkingui ir CERN‘ui skirta solidžiausia pasaulyje mokslo premija  (5)

Kaip praneša agentūra Reuters, vakar, t. y. gruodžio 11 d. Europos branduolinių tyrimui centrui (CERN) už Higgso bozono atradimą ir Stephenui Hawkingui už teorinius darbus tiriant juodąsias skyles buvo įteikta didžiausia pinigine išraiška mokslo premija.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Priminsime, kad Stephenas Hawkingas yra britų fizikas teoretikas, užsiimantis kosmologinių problemų nagrinėjimu. Galbūt ne vienam mačiusiam šių metų Londono paraolimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją įsiminė jo raginimas „būti smalsiais“.

Dėl nepagydomos ligos prie invalido vežimėlio prikaustytas Hawkingas laimėjo šįmet rusų internetinio verslo magnato Jurijaus Milnerio įsteigtą trijų milijonų dolerių premiją. Šią premiją pastarasis apibūdina kaip „premiją tiems šiuolaikinio mokslo lyderiams, kurie nėra deramai įvertinti“.

Kita 3 milijonų dolerių premija atiteko CERN mokslininkams už subatominės dalelės, kuri elgiasi lygiai taip pat kaip teoriškai numatytasis Higgso bozonas, atradimą. Mintis apie tokios dalelės egzistavimą fizikams teoretikams kilo dar prieš pusę amžiaus. Ji siejama su kitomis fundamentaliosiomis subatominėmis dalelėmis ir, manoma, lemia tai, jog šios pasižymi mase.

Nors Hawkingui dar ankstyvojoje jaunystėje buvo diagnozuota labai sunki degeneracinė neuronų liga ir prognozuota, kad jis išgyvens ne daugiau kaip du metus, šiandien, jau sulaukęs septyniasdešimties, mokslininkas žinomas kaip vienas gerbiamiausių pasaulio mokslo autoritetų. Kalbėdamas per paraolimpinių žaidynių atidarymą, balso sintezatoriaus generuojamais garsais jis pasakė: „Žiūrėkite į žvaigždes, o ne sau po kojomis. Būkite smalsūs.“

Jam įteiktas Specialusis fundamentaliosios fizikos prizas, kuris skirtas už, komiteto žodžiais tariant, „didžiulį indėlį į kvantinę gravitacijos teoriją ir ankstyvosios Visatos kvantinius aspektus“, taip pat už jo numatymą, jog juodosios skylės skleidžia spinduliuotę.

Agentūrai Reuters atsiųstame elektroniniame laiške Hawkingas rašė: „Nė vienas iš fizikų nesiima tyrinėjimų turėdamas tikslą laimėti premiją. Didelis džiaugsmas yra atrasti tai, ko niekas iki tol nežinojo. Vis dėlto tokie apdovanojimai kaip šis vaidina didelį vaidmenį viešai pripažįstant fizikos pasiekimus. Jie iškelia šį mokslą visuomenės akyse ir skatina juo domėtis“.

Laimėtus pinigus Hawkingas teigė ketinąs skirti savo dukteriai padėti jos sergančiam autizmu sūnui gauti reikalingą priežiūrą ir gydymą.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(30)
(0)
(15)

Komentarai (5)