Naujametiniai Saulės „fejerverkai“: gruodžio 31 d. žvaigždėje užfiksuoti 2 žybsniai (Video)  (0)

Mūsų Saulė 2013-uosius, kurie jai prognozuojami kaip itin aktyvūs, pasitiko dviem galingais žybsniais, kuriuos NASA kosminis zondas žvaigždėje nufilmavo gruodžio 31 d., informuoja „Space.com“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kas šuniui pakels uodegą, jei ne jis pats? Panašu, kad paskutinę praėjusių metų dieną saulutė nusprendė nelaukti, kol kas nors teiksis surengti fejerverkų šou ir nepasikuklino įspūdingą „pirotechninį“ reginį sau ir kitiems pateikti pati. Jį nufilmavo NASA zondas „Solar Dynamics Observatory“ (SDO).

„Toks įvykis Saulės paviršiuje vadinamas plazmos išsiveržimu. Jis įvyksta, kai atpalaiduojami didžiuliai kiekiai Saulės magnetiniame lauke susikaupusios energijos, - „Bad Astronomy“ pasakoja astronomas Filas Pleitas (Phil Plait). – Saulės paviršiuje raizgosi galybė žvaigždės magnetinio lauko linijų kilpų, kurių telkiniai suformuoja saulės dėmes. Kiekviena dėmė yra savotiškas magnetinio lauko šiaurinio ar pietinio poliaus analogas. Juos jungiančioje kilpoje susikaupia labai daug energijos. Noriu pabrėžti – LABAI DAUG: galingiausi žybsniai savo galia galėtų lygintis su milijardų branduolinių bombų sprogimu.“

„Jei magnetinio lauko linijos susipina arba dėmės pernelyg suartėja, Saulės magnetiniame lauke įvyksta savotiškas „trumpas sujungimas“, kurio metu atpalaiduojamas didžiulis energijos kiekis, - tęsia F. Pleitas. – Kyla sąmyšis. Tiesa, gruodžio 31 d. ta suirutė buvo ne pati rimčiausia. Ją galima vertinti kaip labai švelnią. Į kosmosą keliasdešimties tūkstančių kilometrų atstumu buvo išsviesta viso labo keletas milijonų tonų vandenilio. Ne kažin kas – Saulė sugeba driokstelėti ir kur kas galingiau.“

Astronomas primena, kad Saulėje artėja 11 metų trukmės aktyvumo ciklo pikas. Tai reiškia, kad šviesulio paviršiuje per artimiausius metus turėtų susidaryti daugiau saulės dėmių, žvaigždė turėtų būti kiek aktyvesnė nei įprastai. Gali būti ir galingų žybsnių. Tiesa, juos numatyti ir tiksliai prognozuoti ne taip paprasta. Astronomai ne kažin ką gali pasakyti ir apie artėjantį Saulės aktyvumo piką: jis gali būti ir ramesnis už vidutinį, ir audringesnis už vidutinį.


(14)
(0)
(5)

Komentarai (0)