Net ir čiužiniai gali būti nuodingi  (0)

Čiužiniuose ir pagalvėse yra nuodingų lakiųjų medžiagų, kurias žmonės miegant gali įkvėpti. Tai ypač pavojinga kūdikiams, kurie daug laiko praleidžia miegodami, o tuo metu kaip tik vystosi jų smegenys.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Dauguma suaugusiųjų vidutiniškai apie aštuonias valandas praleidžia lovoje. Kūdikiai savo lovelėje praleidžia daug daugiau laiko - beveik 14 valandas per parą. "Šiame amžiuje būdingas kūdikių smegenų vystymasis, tad maži vaikai yra ypač pažeidžiami toksiškų medžiagų", pabrėžia Teksaso universiteto Ostine (JAV) mokslininkų komanda, vadovaujama Brandon Delahaye. Jie savo darbą 2012 liepos mėnesį pristatė Brisbene (Australija) surengtoje tarptautinėje konferencijoje apie oro kokybę patalpose.

Viskas nėra taip paprasta, nes mes aiškiai nežinome iš ko sudarytos medžiagos naudojamos gaminant čiužinių sudedamiesiems elementams ir detalėms (kaip putos, klijai, plastikas ar audiniai). Rinkoje daugumą prekinių ženklų visų pirma kalba apie patogumą, bet ne sudėtį, išskyrus tas įmones kurios teikia pirmenybę tekstilės ir gaminių sudedamųjų dalių natūralumui. 

JAV mokslininkai Jungtinėse Amerikos Valstijose nusipirko naujų, pagrinde iš poliesterio ir putų poliuretano pagamintų čiužinių vaikiškoms lovelėms. Taip pat atrinko dar vienuolika, kurie jau tarnavo keletą metų. Naudojant mikro- emisijos kambarį ir infraraudonųjų spindulių spektrometrą jie nustatė dešimtis lakiųjų organinių junginių ( LOJ ), tokių kaip ftalatai, izocianatai ir antipirenai, iš kurių kai kurie yra toksiški. Tiriant buvo pastebėta kad yra didelių skirtumų tarp atskirų prekinių ženklų gaminių.

Kitos išvados: LOJ emisijos yra didesnės naujuose nei naudotuose čiužiniuose. Poliuretano putos išskiria daugiau molekulių nei poliesterio. Tačiau ftalatų yra daugiau senuose čiužiniuose, nei naujuose. Tai nestebina, nes di-2-etilheksil ftalatas (DEHP) neseniai buvo uždraustas visiems kūdikiams skirtiems gaminiams. Todėl naudojant senesnius čiužinius yra daug didesnė rizika neigiamai paveikti kūdikių sveikatą, nei naudojant naujus čiužinius.

Vis tik Brandon Delahaye ir jo komanda nenori šiuo tyrimu išgąsdinti. Jie nurodo kad turėtų būti atlikti moksliniai poveikio kūdikiams tyrimai. Pavyzdžiui, savo moksliniame darbe jie suprato kad tokslinių medžiagų sklidimas būtų mažesnis kai čiužiniai yra padengti antičiužiniu. Tai įdomus dalykas tėvams, kurie linkėdami kūdikiui gerovės įsigyja produktą, bet ignoruoja jo sudėtį ir galimą pavojų savo kūdikio sveikatai.

Kai gulima, yra reali galimybė įkvėpti toksines medžiagas jei jos yra yra čiužinyje ar pagalvėse. "Esame prie pat jų šaltinio", - sako Jelle Laverge iš Gento universitete Belgijoje. Su keletu savo kolegų jis norėjo į tai pažvelgti iš arčiau. Jis pagamino suaugusio žmogaus manekeną, siekdamas sužinoti kokiose miego pozicijose galima būti labiausiai paveiktiems medžiagų, esančių daugelyje putų čiužinių ir pagalvių (Building and Environment, 2013 sausis). Gauti rezultatai nestebina: kai manekeno galva būna po antklode, jis įkvepia daugiausiai čiužinyje esančių medžiagų. Tuo tarpu jis mažiausiai yra paveikiamas kai guli ant nugaros ir didėjančia tvarka: kai guli ant šono ranką pasidėjęs po galva, kai guli tik ant šono ir daugiausiai -kai guli ant pilvo.

Tačiau Brandon Boore tyrimo metu su kūdikio manekenu pastebėjo kad LOJ koncentracijos yra daug didesnės prie galvos nei aplink lovelę. Vadinasi, kvėpavimo metu sukuriama drėgmė turi tendenciją didinti medžiagų, esančių čiužiniuose, sklidimą.

"Neįmanoma surasti asmens, galinčio pasakyti, kokios yra medžiagos parduotuvėse parduodamuose čiužiniuose. Kiekvieną savaitę yra pagaminama vis naujų rūšių ir nežinome jei jie yra pavojingi. Mes to nežinosime dar dešimt metų", - samprotauja Jelle Laverge.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(6)
(1)
(0)

Komentarai (0)