Naujas žingsnis kovoje su ŽIV - genų terapija (0)
Stanfordo mokslininkai atrado būdą kaip mūsų imuniteto ląsteles paversti atspariomis žmogaus imunodeficito virusui (ŽIV). Tam jie panaudojo "molekulines žirkles", kurios gali įterpti atsparumą ŽIV suteikiančių genų seką į T limfocitus - mums imunitetą suteikiančias ląsteles, kurias ir puola ŽIV.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
ŽIV virusas į T limfocitus patenka per vieną iš dviejų baltymų, vadinamų CCR5 ir CXCR4. Labai nedidelis skaičius žmonių turi CCR5 mutaciją, kuri daro juos natūraliai atspariais ŽIV. Iki šiol mokslininkai mokėjo tik imituoti šią mutaciją naudodami baltymą, kuris deaktyvuoja CCR5 receptorius, taip užkirsdamas kelią virusui. Dabar Stanfordo mokslininkai išmoko į abu ŽIV puolamus baltymus įterpti genus, suteikiančius ląstelėms atsparumą infekcijai. Naudojant abu šiuos būdus sukuriama dviguba apsauga nuo ŽIV.
"Atsparumas ŽIV sergančio žmogaus visiškai neišgydytų, tačiau suteiktų jam apsaugą nuo visiško imuniteto netekimo," - teigia mokslininkai. Jie ketina tęsti tyrimus išbandydami šią techniką su iš AIDS sergančių pacientų paimtais T limfocitais, o vėliau ir su gyvūnais. Porteus tikisi, kad po keleto metų galės pradėti klinikinius tyrimus. Nors toks gydymas būtų sudėtingas, jis padėtų žmonėms išvengti priklausomybės nuo dabar naudojamų vaistų, turinčių daug šalutinių poveikių.
Mokslininkas taip pat tikisi kada nors pritaikyti šią techniką gydant kitas ligas, tokias kaip pjautuvinė anemija.
(5)
(0)
(1)