Komentarai Prisijungti
Viršuje: Seniausi | Naujausi
Smėlis 2013-02-22 14:29
Aš apie draudimą niekur nekalbėjau. Problema netgi ne gimdyme namuose. Problema tokio dalyko prastūminėjime tokiuose "straipsniuose". Žmones reikia šviesti, o ne mulkinti pučiant miglą. Užtenka jau neskiepijančių savo vaikų nuo kokliušo ir kitų pavojingų ligų. Dabar dar tegul visos daugiabučiuose pradeda gimdyti. Vat tada tai išvis bus puiku.
kionig 2013-02-22 17:40
Jei neklystu, bet ir būsimam tėvui, norinčiam dalyvauti gimdyme, kažkodėl reikalaujama persišviesti plaučius?
rwc 2013-02-22 18:20
Em, . Tebūnie laikoma parašyta dukart.
AdutisTM 2013-02-23 03:08
Vertinant riziką įvykus komplikacijoms - taip, ji didesnė gimdant ne ligoninėje.
Tačiau kažkaip niekas neatkreipia dėmesio į moters psichologinę būseną. O tai yra labai svarbu. Praktiškai, gimdymo sunkumas tiesiogiai priklauso nuo psichologinio pasiruošimo. O šitoj vietoj labai pasitarnauja media, kuri tik ir skalambija, kaip skauda gimdyti, kaip tai sunku ir pavojinga. Va šitoj vietoj ir kyla problemos su gimdymu, nes tik eilinės medijos prisiklausiusi/prisižiūrėjusi moteris (o kur dar aplinkiniai nuolat kartojantys tą patį) būna įsitempusi ir ligoninės aplinka tikrai nepadeda atsipalaiduoti. O dar ir ligoninės personalas psichologiškai dažniausiai nepadeda. Pvz. mano žmonai vis siūlė daryti epidurą (taip netiesiogiai piršdami mintį, jog skaudės). Atstojo tik tada, kai pradėjau griežtai su jomis (seselėmis ar kas ten buvo) kalbėt. Žinoma, visokios injekcijos ir kiti preparatai - pinigai (ne tik įstaigai, bet ir į kišenes), tačiau ne gimdančiai moteriai tokius dalykus kišti. Gal dar ir visokiems prekybos agentams leiskim užeit?
Žinoma, gimdymo pats neesu patyręs ir niekada nepatirsiu. Tačiau užtenka pažiūrėti į kitus žinduolius ir pamatysim kaip ten su tuo skausmu. Bent jau man neteko matyti nei per TV, nei gyvai, kad koks nors gyvūnas gimdydamas bliautų/žviegtų/riaumotų ar panašiai... Tai kuo žmonės kitokie?
Neesu prieš ligonines, tačiau nesuprantu, kodėl turėtų drausti (netiesiogiai) gimdyti namuose, jeigu viskas gerai? Mūsų atveju nebuvo viskas idealiai, todėl žmona nusprendė, jog jai geriausia bus ligoninėje. Tačiau net ir man ten nebuvo maloni aplinka (gerai, kad bent jau gydytojas buvo geras).
Bent jau mano žiniomis ir nuomone, pirmoje vietoje yra moters savijauta ir psichologinis pasiruošimas. Manau žmona būtų daug sunkiau pagimdžiusi, jei nebūtų smulkiai žinojusi, kaip kas vyksta ir ko galima tikėtis (nors tuo metu, kaip ji pati sakė, viskas keičiasi ir blaiviai mastyti nebeeina). Kažkodėl, nors ir žinomos sąsajos, tačiau tyčia ar netyčia nėra kreipiamas didelis dėmesys į psichologiją.
Nors galima tai vadinti ir konspiracijos teorijom, tačiau man toks įspūdis, jog visas šitas ažiotažas kyla dėl pinigų srautų (kaip daugelyje kitų sričių). Visgi ligoninėms ir jų personalui net ir tie keli procentai gimdančių kitur būtų praradimas...
Taip dar nemažai prisideda sovietinis palikimas. Būtų buvę linksma, jei ne graudu, stebint personalą, kai sužinojo, jog atvažiavome jau su 8 cm gimdos kaklelio atsidarymu - jaunesni buvo neutralūs, tačiau vyresnieji tik pūtė akis ir kraipė galvas. O ir neskubėjom būtent dėl to, kad nereikėtų paskui valandas gulėti, taip tik stabdant gimdymo procesą. Draugų patirtis tai dar geresnė - nuvažiavo į ligoninę anksti (gimdos kaklelis dar tik pradėjo atsidarinėti) ir juos iš karto jau norėjo guldyti. Apie išleidimą pasivaikščioti net į kalbas nesileido. Tai jie tiesiog trenkė durimis ir išvažiavo į kitus gimdymo namus. O kol važinėjosi ir visą ką, tai ir paskui pagimdė greitai ir paprastai.
Be to, pastebėjau, visuomenėje dauguma į nėščią moterį žiūri kaip į kokią raupsuotąją. Nėštumas tai ne liga, kaip ir gimdymas ne trauma, kad reikėtų būtinai į ligoninę vežti.
Neesu kategoriškas nei vienu atžvilgiu, tačiau pikta kai yra iš esmės draudžiama gimdyti namuose (kas kai kam yra patogiau, lengviau ir natūraliau).
Gal dar uždrauskime pagalbą tiems, kurie peršalimą ar kokį gripą pradžioje bandė gydytis namuose arbatomis? O padidinta rizika yra ir tiesiog išėjus į gatvę, ypač žiemą. Tai gal nesuteikime pagalbos ir paslydusiems ant ledo ir gavusiems traumą? Juk pats pasirinko eiti pats, o nekvietė reanimoblio, kad pervežtų (iš taško A į B) ir jei tik kas, iš kart suteiktų pagalbą. <jei ką, tai ironizuoju>
Vytautas 2013-02-23 07:22
Ir kas tuo turi užsiimti? Gal Smėlis parašys straipsnių ciklą? O gal tą padarys komercinė žiniasklaida? Jei jau šviesti valstybiniu lygiu, tai tą turi daryti Sveikatos ministerija. Ir ne bet kaip šviesti, o su visais niuansais - tieks teigiamasi, tiek neigiamais. O jei parašys apie teigiamus, gal ir draudimo nebereiks, tik kažkokių saugiklių?
Vytautas 2013-02-23 07:24
Puiki, argumentuota savo patirtimi nuomonė! Ypač vertinga aprašyta patirtis apie ligonines ir jų atmosferą - kaip čia kas rašė "milijonai moterų iš ligoninių išeina besišypsodamos". Galėčiau ją praplėsti - o šimtai milijonų išeina susinervinusios.
Deja, kol kas tokia realybė. Ir vargu ar kas keisis, kol bus ir toliau mažinami etatai, didinami krūviai.
Plikas 2013-02-23 09:29
Man gana keistai atrodo nusiteikusiųjų "prieš" argumentacija. Lyg ir sakoma, kad "pirmiausia vaikelis", bet palaikomas įstatymas, kuris draudžia profesionalią pagalbą tam vaikeliui saugiai gimti namuose. Priminsiu, kad Lietuvos įstatymai gimdyti namuose nedraudžia, o draudžia tik specialistams tokiame gimdyme dalyvauti. Kaip jums atrodo, kaip tai atsiliepia tiek vaikelio, tiek motinos saugumui?
Čia lygiai toks pat atvejis kaip ir su abortų draudimu (kitose šalyse) - abortų skaičių draudimas labai nesumažina, bet labai padidina moterų mirčių skaičių. Taip ir šitas pagalbos draudimas - dėl jo tik padidės nesėkmingų gimdymų skaičius, o juk įstatymo palaikytojai tą kaip ir siekia sumažinti.
vaniLinas 2013-02-23 11:03
Pabandykime šiek tiek sukonkretinti.
Ar ligoninėse iš esmės blogos sąlygos ir dažnas net nežmoniškas elgesys su gimdančiąja? Taip ir tai galima rašyti didžiosiomis raidėmis.
Ar tai yra pagrindas gimdyti namie? Ne, taip nėra, nes galima (teoriškai) pasirinkti įstaigą ir rizikuoti dviejų žmonių gyvybe dėl komforto yra nežmoniška.
Ar gimdymas namie yra grįžimas į viduramžius? Taip, ir tai galim rašyti didžiosiomis raidėmis.
Ar gimdymas yra natūrali būsena. Ne, tai nenatūrali būsena pavojų atžvilgiu ir prilygsta chirurginei intervecijai.
Ar namų sąlygos prilygsta ligoninės? Ne ir nors nušiurusios baltos plytelės su kartais klaikiu požiūriu net neprilygta namų jaukumui, tačiau sterilumo, medicininės aparatūros ir personalo klausimu diskutuoti nėra prasmės.
Ar moteris gali gimdyti namie. Taip, tai jos pasirinkimas. Tik tokiu atveju jos draudimo įmoka turėtų būti nepalyginamai didesnė, nei tų, kurios gimdyti ruošiasi ligoninėje.
Ar buitinis gimdymas padidina kūdikių ir gimdyvių mirtingumą. Taip, tai įrodyta tyrimais.
Ar valstybė, atlikdama kratas namie gimdžiusiųjų namuose elgiasi idiotiškai. Taip, taip primena absurdo teatrą ir yra bukiausias įmanomas veiksmas spręsti susidariusią problemą.
Apibendrinus - problema nevienalytė, tačiau spręstina ir išsprendžiama, tik iš jos daromas PR manipuliuojant žmogaus laisvėmis ir teisėmis. Ar mūsų valstybė šiuo momentu pajėgi šį klausimą konstruktyviai ir racionaliai išspręsti? Vargu, mat pirmiausia bus sprendžiama privačių ir valstybinių gydymo įstaigų santykių klausimai (buitiškai kalbant - nuims Andriukaitį ar valstybė monopolizuos medicinos paslaugas).
Anonymous 2013-02-23 11:50
Na, viskas čia gerai.
1 Valstybė privalo nuspręsti, teisinga, pasvėrus visu už ir prieš, pasitelkus mokslininkų tyrimus, kur tau gimdyti. Dėl vaikų sveikatos ir gyvybės, dėl gimdyvių sveikatos ir gyvybės.
2 Valstybės turi nuspręsti, kas tau kenksminga ir uždrausti - narkotikus, rūkymą, riebų maistą, saldumynus, (norėjau rašyti E621, bet ne, šitą reikia palikti), sėdimą darbą, greitus automobilius - viską, kas kenkia ir žudo!
Štai du logiški teiginiai - ir koks tarp jų skirtumas?
rwc 2013-02-23 16:14
Pirma, pažiūrėkime, ar teisingai formuluojame klausimą. Gydytojų reikalas - sumažinti pavojingus faktorius, tokius kaip stresas, iki minimumo. Taip išeina, kad jie blogai dirba savo darbą? Tuomet kyla abejonių dėl jų kvalifikacijos apskritai?
Šitą aš jau pastebėjau - ačiū Dievui, ne Lietuvoje. Kiek buvo visokiausių siūlymų "pagalvoti ar vaikelis nepakenks karjerai", "išsitirti tą ir aną", "įvertinti kelių procentų genetinio defekto tikimybę" ir galų gale, kai visas tas bullshitas nesuveikė, ant stalo buvo mestas Cezario "argumentas" - kaip galiu būti toks nežmoniškai žiaurus ir neatsakingumo, aplaidumo, piktybiškumo. Šiuo atveju, valstybė saugo ne tik gimdyvę, bet ir jos kūdikį - tiek nuo jos pačios, tiek nuo nekvalifikuotų specialistų.
Ir nepamirškime, kad visas šis "reikalas" taip pat turi ir juodąją pusę. Kas galėtų paneigti, kad deramai neapiformintas "nesėkmingas gimdymas" nebuvo tiesiog abortas devintą mėnesį, be kita ko, rizikuojant ir mamytės sveikata, galbūt su šantažo, smurto ar apskritai kriminaliniais elementais.
Kokį variantą siūlai - namuose gimdyti tik turint tam tikras stabilias pajamas? O gal apskritai nieko nekontroliuoti ir apsimesti, kad vaikus gandrai atneša?
Anonymous 2013-02-23 17:44
Siūlau atsakyti sau, kokios tarybų Lietuvos mes siekiame.
Diržų segimasis mašinose - valstybės reikalas, niekas negali žaloti valstybės turto - savęs.
Nesaikingas kuro pirkimas namui šildyti - valstybės reikalas, nes privalai renovuoti namą, kad nepirktum per daug kuro.
Lygiai tas pats bus ir su automobiliais - uždrausim visus, kurie ryja daugiau kaip 5 ltr/100km ???
Jei uždrausim rūkymą - uždrausim ir pyragaičius, nes uo širdies ligų mirštama dažniau, nei nuo plaučių?
Jau dabar tavo ir mano gyvenimas surašytas įstatymais gana smulkiai, bet kuo toliau, tuo labiau mes iš savęs darom robotukus.
Viskas daroma labai kilniais tikslais ir labai teisingai - bet rezultatas bus katastrofiškas.
Tarybinė Europos Sąjunga
Beje, amerikė dar toliau nuėjusi tuo keliu.
Už ką aš? Už tai, kad pats atsakai už savo gyvenimą. Nuspręsi gimdyti namuose - na, jei numirsi, būsi ofigiennas pavyzdys visai gatvei, kaip durnai nereikia elgtis.
Vytautas 2013-02-24 05:15
Nepyk, bet čia tikrai "viduramžių pozicija" Arba gyvenimo ir atsitiktinumų baimė. Plėtojant tokias diskusijas būtų pravartu susipažinti su "kitokia" patirtimi, pasiekimais - čia bene geriausiai gali padėti turbūt garsiausio pasaulyje natūralistinio gimdymo šalininko, akušerio Mišelio Odeno patirtis ir mintys (jo knyga "Gimdymo atgimimas" yra ir lietuvių kalba). Jo iniciatyva veikia netradicinis gimdymo skyrius, kurio rezultatai niekam neužkliuvo dėl mirčių ar kitų nelaimių, tad apie kokią improvizacijų kainą kalbama?
Na ir turbūt tinkamos Odeno citatos šiuo klausimu:
"Gimdymas - pats šviesiausias ir laimingiausias gyvenimo tarpsnis moters gyvenime, tai neužmirštama šeimos šventė. Svarbiausia, ką gali padaryti gydytojai - tai nemaišyti gimdyti"
"Tam, kad gimdymas būtų sėkmingas, lengvas ir laimingas, moteris turi būti pilnai pasitikinti savo veiksmuose ir visiškai laisva. Gimdydama ji gali daryti viską, ką nori"
Vytautas 2013-02-24 05:17
Tokia pozicija ir man priimtina. Aišku, reiktų švietimo, informacijos ir įstatimiškai leidžiamos pagalbos, bet tai detalės. Sutinku, kad gal tokia pozicija nesiderina su butaforine "vakarų socialine" politika, bet tuomet jau debatų, ramių diskusijų reikalas kaip viską maksimaliai suderinti realaus gyvenimo fone žmogui neatimant pasirinkimo teisės.
Anonymous 2013-02-24 09:56
Kaip tik įstatymų ir nereik
Mane tai erzina pastovus dviveidiškumas ir įstatymų atsisukimas prieš saugojamuosius
Prie gimdymo namie temos deklaruojam rūpestį vaikais ir gimdyvėm, už kampo prie soc. pagalbos jiems karpom ir piktinamės rūpesčiu, o dar už vieno žingnio žalojam savo vaikus darželiuose (pvz vaikui per 5 mėnesius 4 antibiotikų kursai tik todėl, kad įstatymai numato, kad darželis neatsako už vaiko sveikatą ir neprivalo rūpintis susirgusiais).
Dėl antro - viskas, kas yra „už“ žmogų, yra atsukama prieš jį. Nekaltumo prezumpcija? Jei tu neturi svorio - sėsi kaip didelis už bankę dažų, jei tu didelis - gausi medalį už pavogtą dažų fabriką
Ne ten žiūrim.
Žiūrim į pasekmes, ne į priežastis. Visi šie žiniasklaidos triukai - pabaigti sukiršinti tatą tarpusavy: gimdančius namie su aplinkiniais, pašalpinius su visais kitais, dirbančius už minimumą su „viduriniąja klase“
O priežastis tik viena - valdininkas kėdėje laikosi savo parašytų įstatymų, o ne garbės. Ir šio rebuso išspręsti mes negalėsim dar kokius 212-328 metus
Vytautas 2013-02-24 10:34
Iš moralinė pozicijos sutinku, kad įstatymai neatlieka, o ir turbūt net negali atlikti savo pirminės funkcijos, tačiau ... realybėje artimiausią šimtmetį tokios nusistovėjusi tvarka tikrai nesikeis. Galim nebent padiskutuoti apie idealią santvarką.
O gimdymo namie problemą reikia spręsti čia ir dabar, naudojant tuos įrankius, kuriuos turim. Tad jau didžiulė pažanga būtų ir teigiami įstatymai su kažkokiomis laisvėmis, atsakomybės paskirstymu ir pan. Ką yra padariusios kitos kaimyninės valstybės - Latvija, Vokietija, Skandinavijos šalys ir t.t. Vien jau šitų valstybių kontekste dabartinis pasipriešinimas tokioms naujovėms atrodo labai keistai...
Anonymous 2013-02-24 10:51
Užtat šalia gyvatuko mokesčio, abonentinio mokesčio už suskystintas dujas ir šilumos kainų „nuo lubų“ visi šie reikalai atrodo kaip tik vietoje.
Kratos - kaip Kurklietytė pasakojo, statistika - apie pasodinimus ir nuomonių pakeitimo „sutapimus“irgi pukiai tinka prie šio klausimo.
Na, dar pridėkim bendrą klimato bruožą seimą su 141 plius 3 padėjėjai plius visi automobilizuoti ir gausis gražus, tautiškas vaizdelis.
Net neimant domės to, ką daro žiniasklaida (o ypač, ko nedaro) - viskas taip, kaip turi būt
Ir nėra ko dairytis į svečias šalis, nebent žiūrėti ten gatvių lentelių su lietuviškais pavadinimais, kad turėtume kur bėgti savo ateities kurti
lmn 2013-02-24 11:15
, ką siūlai?
Štai dabar namie gimdyti galima. Kad nesigautų taip - sureglamentuosim ir gimdymas namie taps nelegalus, jei neįvykdomos tam tikros sąlygos (reglamentavimo pavyzdį rašiau anksčiau). Gautųsi daugiau suvaržymų nei yra dabar
rwc 2013-02-24 23:05
. Ir ką - reglamentuosim viduramžius asocialėms su pažintimis ir kryžiaus kelius kitoms, kurios tikrai geriau nusimano už kai kuriuos medikus?
Apskritai, postringavimai apie baltų sienų sukeliamą stresą man skamba juokingai. Parodykit mamytę, kuri be gimdymo niekad nėra buvusi ligoninėje, pas dantistą, ginekologą ar dar kažkur, kur baltos sienos bei atitinkamas apšvietimas ir aprangos kodas - protokolo dalis.
Baigsiu tuo, kuo pradėjau. Kai kurie gydytojai su pacientėmis tikrai elgiasi kaip su mėsos gabalais. Šitą problemą identifikuokime ir spręskime - kad mūsų žmonos tokių "globon" nepakliūtų, bet ne griaudami mediciną apskritai. Ir tuo labiau, neatitarinėdami delfiškoms pseudomedicininėms "įžvalgoms", orientuotoms į tas mamytes, kurios nei baltų sienų bijo nei ko - bet prisiskaito, kad daktarėliai joms greičiau išpjaus inkstus nei padės pagimdyti, kad spectarnybų užsakymu privarys ne skiepų nuo vaikiškų ligų, o autizmo "genų", kad specialiai vietoj jos "gražuoliuko" pakiš kokį pamestinuką negriuką ir taip toliau.
rwc 2013-02-25 01:23
Nepagaunu logikos grandinės. Draudimas mosuoti gydytojo pažymėjimu už ligoninės ribų kažkaip padidina abortų skaičių?
Čia gi visai priešingas atvejis. Gimdyti nedraudžiama. Problema su nesėkmingais abortais, kur jie draudžiami, ir yra ta, kad jaunos ir socialiai pažeidžiamos merginos papuola į nežinia kokių "specialistų" nagus - nes tiek tikri gydytojai turintys išsilavinimą, tiek savamoksliai skerdikai daro abortus nelegaliai. Draudimas priimti gimdymą ne ligoninėje (savaime suprantama, išskyrus ekstrinius atvejus) kaip tik apsaugo gimdyves nuo apsimetėlių. Negali bet kas įdėti skelbimo į Kauno Dieną ir teigti esąs gydytojas su galiojančia licencija.
Na gerai. Ribinis atvejis - mergina iki 9 mėnesio slepia nėštumą ir paskui sugalvoja pagimdyti "tyliai", niekam nesuuodus. Bet čia man apskritai trūksta logikos. Kokia sociopatė privalo būti, kokioje asocialioje aplinkoje gyventi, kad niekas nieko nepastebėtų? Tarkim, ši "smulkmena" kažkaip išspręsta. O toliau - kiek yra motinų, kurios pagimdo ligoninėje ne pagal deklaruojamą gyvenamą vietą, atsisako kūdikio ir tiesiog išeina. Reikia aukštojo išsilavinimo suvokti, kad tai paprasčiausias ir saugiausias kelias? Kur kas saugesnis nei ieškoti šundaktario, viską "sutvarkysiančio" tarpuvartėje ir dar ne už dyką.
Tarkim, kad leidžiam profesionalams legaliai, profesionaliai užsiimti tokia "pamestinukų priėmimo" praktika. Ir dėl ko? Vis tiek tuomet, jei nori dirbti legaliai, jie privalės viską dokumentuoti, pasirašyti, o jei kitą dieną kūdikį ar mamytę kas ras konteineryje be galvos - dar už tai ir atsakyti. Koks beprotis imsis tokios veiklos, jei jam pačiam saugiau viską apiforminti ligoninės patalpose?
Komentuoti gali tik registruoti lankytojai.
Neregistruotiems lankytojams komentavimas uždraustas siekiant sumažinti
paviršutiniškų, beverčių ir įžeidinėjančių žinučių kiekį.
Gimdymas namuose: daugumoje Europos šalių – norma, Lietuvos valdžiai – „grįžimas į viduramžius“