Miestuose biologinis laikrodis tiksi greičiau  (0)

Gyvenimas miestuose gali turėti didelę įtaką tiek žmonių, tiek gyvūnų biologiniam laikrodžiui, rodo naujas tyrimas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Vokietijoje mokslininkai matavo mieste ir kaime gyvenančių juodųjų strazdų 24 valandų ciklo biologinį aktyvumą.

Vokietijos ir Škotijos tyrėjai pastebėjo, kad miesto paukščiai prabusdavo anksčiau ir ilsėdavosi mažiau nei miške gyvenantys strazdai. Mokslininkų komanda teigia, kad šie skirtumai gali būti susiję su mikroevoliuciniais pokyčiais, skelbia BBC.

Tyrimo metu buvo stebimi suaugę juodųjų strazdų patinėliai, gyvenantys Miunchene ir netoli jo esančiuose miškuose. Prie kiekvieno paukščio buvo pritvirtinti lengvi radijo siųstuvai, kurie 10 dienų perduodavo informaciją apie strazdų aktyvumo lygius.

Po to paukščiai būdavo sugaunami ir laikomi šviesos ir garso nepraleidžiančiose kamerose, kur taip pat buvo matuojami jų paros ritmai. Atlikus testą visi paukščiai buvo paleisti į laisvę.

Glazgo universiteto mokslininkė Barbara Helm tvirtina, kad pavyko nustatyti, jog laisvėje miesto paukščių paros aktyvumo ritmai skiriasi nuo miško juodųjų strazdų.

„Vidutiniškai miesto strazdų aktyvumas prasideda maždaug 30 min. iki aušros, o miške gyvenantys sparnuočiai savo dieną pradeda jau po saulės patekėjimo. Mieste gyvenantys paukščiai savo dieną užbaigia 9 min. vėliau nei laukinėje gamtoje gyvenantys strazdai. Tai reiškia, kad miesto paukščiai aktyvūs būna apie 40 min. ilgiau nei miško juodieji strazdai“, – aiškina B. Helm.

Anot jos, laikant paukščius laboratorijos sąlygomis, miesto paukščių paros ritmas akivaizdžiai pakito.

„Atrodo, tarsi miesto strazdai gyvena visai kitu ritmu“, – teigia mokslininkė.

Mokslininkų komanda tvirtina, kad šis tyrimas įrodo, kad gyvenimas mieste daro įtaką tiek žmonių, tiek gyvūnų biologiniams laikrodžiams.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(6)
(0)
(1)

Komentarai (0)