Intymusis gyvūnų gyvenimas: sueičių maratonininkės kengūros  (0)

Skirtingai nei daugelis kitų gyvūnų, kengūrų lytinis aktas trunka labai ilgai – iki 50 minučių. Tačiau tai – dar ne visos šių sterblėtųjų sutvėrimų intymaus gyvenimo keistenybės. Ne mažiau stebinanti gali pasirodyti kengūrų lytinė fiziologija. Pasirodo, šokuojantys Australijos simboliai esminių reprodukcinių organų turi ne po vieną, o po du ar net (patelių atveju) po tris.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kengūros pasaulyje žinomos ne tik dėl unikalaus šuoliavimo, bet ir dėl šaunių kišenių papilvėse, kurios vadinamos sterblėmis. Tačiau sterblės – toli gražu ne didžiausia fiziologinė kengūrų ypatybė. Gali skambėti keistai, tačiau kengūrų patelės turi tris vaginas. Į dvi iš jų patenka dvigalvio patinų penio sėkla.

Kengūros gali poruotis ištisus metus, nors patelės dažniausiai apvaisinamos vėlyvą pavasarį ankstyvą vasarą. Šie sterbliniai gyvūnai paprastai gyvena nedidelėmis grupelėmis; per poravimosi laikotarpio piką grupelės susijungia į didesnes brigadas, kurios rengia "ekspedicijas" prie artimiausių maisto išteklių ir vandens šaltinių.

Kengūroms būdingas išskirtinis lytinis dimorfizmas (reiškinys, kai patinai ir patelės skiriasi kūno sandara, išvaizda ir kitomis savybėmis). Anot Kurtino universiteto (Curtin University, Australija) zoologas Bilo Beitmano (Bill Bateman), patinai už pateles būna net keletą kartų stambesni. Kengūrų patinai yra gerokai raumeningesni, ypač viršutinė jų kūno dalis.

"Savo ruožtu, patelėms raumenų dydis gali būti kaip kriterijus pasirenkant poravimosi partnerį, - aiškina zoologas. – O štai kengūros-vyrukai apie damų pasirengimą poruotis sužino uostydami ir ragaudami patelių šlapimą. Patinas netgi gali paskatinti patelę nusišlapinti, letenomis liesdamas jos uodegą, snukį, skleisdamas švelnius garsus ar trindamas jos genitalijas.

Tačiau konkurencija tarp kengūrų patinų būna didžiulė, tad dvikovos kengūrų pasaulyje – savaime suprantamas ir įprastas dalykas.

Kviesdamas į dvikovą, patinas "pradeda trinti savo krūtinę į žolę ar krūmus, urzgia, kvaksi, stojasi ant galinių letenų ir uodegos", - pasakoja Sidnėjaus universiteto biologė Emilė Miler (Emily Miller). Kitas patinas arba žemai nulenkia galvą ir kosti (taip jis atmeta iššūkį) arba stoja dvikovon. Tada prasideda nuožmus kikbokso mačas, kuris baigiasi tuomet, kai pralaimėtojas skuodžia šalin.

Patelę laimėjęs patinas čiumpa ją už liemens iš nugaros pusės, stipriomis priekinėmis letenomis laiko partnerę ir poruojasi. Labai ilgai – iki 50 min. "Patelė neretai toliau sau atsainiai ganosi – romantikos tose sueityse ne kažin kiek", - pridūrė B. Beitmanas.

Įdomu tai, kad kengūrų patelės turi tris vaginas – dvi sėklai ir vieną (vidurinę) – jauniklių atsivedimui. Patinai turi ilgus, dvigalvius pasididžiavimus – po vieną kiekvienai šoninei vaginai. Kopuliacijai pasibaigus, patinas keletą valandų saugo patelę, norėdamas apsidrausti, kad su ja nesiporuotų kiti patinai. O tada patraukia prie kitų patelių – suprantama, to paties.
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(16)
(0)
(8)

Komentarai (0)