Pirmųjų Lietuvos palydovų pakilimo ir tiesioginės TV transliacijos grafiką koreguoja atšiaurūs orai  (0)

Rytinėje Jungtinių Amerikos Valstijų pakrantėje įsisiūbavusi pūga, kuri, kaip skelbiama, nusinešė bent 16 žmonių gyvybes, koreguoja ir kompanijos „Orbital“ planus. Erdvėlaivio „Cygnus“ paleidimas, su kuriuo į Tarptautinę kosminę stotį bus nugabenti pirmieji lietuviški palydovai „LitSat-1” ir „LituanicaSat-1”, perkeltas bent vienai dienai – iš sausio 7 į 8 dieną, o sąlygoms nepagerėjus – ir iki sausio 9 d.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Mums, lietuviams, žiemos nebaisios. Prisikrovėm šiltų drabužių ir esam pasiruošę visai Lietuvai pranešti apie pirmosios kosminės misijos startą bet kokiomis sąlygomis ir gyvai,” – sakė į raketų skrydžių bazę dirbti vykstantis TV3 Žinių specialus korespondentas Vytautas Dovydaitis.

„Televizine prasme tai nepaprastas įvykis. Raketos startas, kurį transliuosime gyvai, jau kelintą kartą atidedamas kone paskutinę dieną – atsižvelgdami į tai, turime operatyviai koreguoti programų tinklelį, anonsus. Be to, NASA TV vaizdo signalą perduoda tik į palydovus, esančius virš Šiaurės Amerikos, todėl raketų bazėje dirbs specialiai nusamdyta tiesioginio ryšio signalo perdavimo stotis. Stities antenos vaizdus iš NASA raketų bazės perduos į satelitus, esančius virš Europos, iš kur juos tiesiogiai primis TV3 televizija,“ – aiškino TV3 technikos vadovas Dalius Kazlauskas.

Siekidami, kad šis istorinis įvykis – pirmoji Lietuvos kosminė misija – būtų nušviestas nacionaliniu mastu, TV 3 tuo pačiu TV signalu dalinsis ir su kitais žiniasklaidos kanalais. Tiesiogiai raketos paleidimą transliuos ir LRT televizija.

„Be to, beveik valandą prieš raketos paleidimą iš įvykio vietos, pradėsime tiekti turinį ir internetu – per TV3Play bei naujienų portale 15min.lt,“ – transliacijos planus atskleidė „Misija Lituanica80” komunikacijos vadovė ir „Strateginių komunikacijų centras“ projektų direktorė Aušra Kukelkaitė.

A.Kukelkaitė pasakojo apie painius biurokratinius barjerus, kuriuos teko įveikti, kad komanda galėtų gyvai nušviesti įvykį iš NASA.

Seniau visiems užsienio piliečiams, kurie lankydavosi NASA, ant krūtinės prisegdavo raudonus ženklus – kad visi darbuotojai iš toli matytų, jog teritorijoje yra svetimšalis. Dabar kontrolė šiek tiek švelnesnė, tačiau visi Lietuvos žurnalistai, dirbsiantys bazėje per raketos paleidimą, turėjo prisiregistruoti bent prieš mėnesį, jų duomenys buvo kruopščiai tikrinami. Be to, žurnalistams, vykstantiems dirbti į JAV, vis dar reikia specialios vizos. Klausimai, ar būtų galima sukeisti žmones vėliau termino, buvo vienareikšmiškai atmesti. Dėl tos priežasties tie patys žurnalistai į raketos paleidimą turi vykti antrą kartą. Laikom kumščius, kad šįkart aplinkybės susiklostytų palankiai,” - pasakojo A.Kukelkaitė.

Pirmą kartą raketa turėjo pakilti gruodžio pabaigoje, tačiau paskutinę akimirką startas buvo atidėtas dėl aušinimo sistemos gedimų Tarptautinėje kosminėje stotyje, kuriems pataisyti prireikė išleisti astronautus į atvirą kosmosą.

Anot „Orbital“ pranešimų, galutinį sprendimą, kurią dieną kilti, kompanijos specialistai kartu su NASA priims pirmadienį.

Jei kils trečiadienį, raketos startas įvyks apie 20:35 val., o jei ketvirtadienį – 20:10 val. Lietuvos laiku. Vienoje paroje yra vos penkios minutės, tinkamos raketos paleidimui – jos paskaičiuojamos remiantis Tarptautinės kosminės stoties padėtimi orbitoje.

Tuo atveju, jei raketa bus paleista trečiadienį, erdvėlaivis „Cygnus“ prie Tarptautinės kosminės stoties su joje dirbančia 38-ąją astronautų ekspedicija prisijungs sekmadienį, sausio 12 d., apie 13 val. Lietuvos laiku.

Planuojama, kad lietuviški palydovai iš Tarptautinės kosminės stoties į orbitą bus paleisti maždaug vasario mėnesį. Tada pirmasis Kauno technologijos universiteto palydovas „LitSat-1”, sukonstruotas padedant Lietuvos kosmoso asociacijai ir Kosmoso mokslų ir technologijų institutui, pirmą kartą iš kosmoso ištransliuos tris tautos išrinktus lietuviškus žodžius. Kokie jie bus, iki antradienio dar gali spręsti patys Lietuvos žmonės, siūlydami brangiausius sau ir šaliai žodžius svetainėje www.tryszodziai.lt.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)