Afganistane po 66 m. vėl pastebėta stirna su vampyriškomis iltimis (Video)
(2)
Snukis – kengūros. Kūnas – stirnos. Iltys – vampyro. Galbūt tai panašu į Vakarų kultūroje populiarios skobtų moliūgų šventės pokštą, tačiau tokie gyvūnai faunos pasaulyje egzistuoja iš tikrųjų. Tai – artimos stirnų giminaitės, vadinamos Kašmyro muskusinėmis kabargomis. Kaip tik tokia stirna su iltimis prieš keletą dienų pastebėta Afganistane. Pastarąjį kartą šį nepaprastai retą gyvūną mokslininkai matė prieš 66 metus.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Kašmyro muskusinė kabarga (lot. - Moschus cupreus) – stirnų giminaitė, viena iš septynių Azijoje sutinkamų porakanopių žinduolių kabarginių šeimos rūšių (iltis turi visų jų patinai). Paskutinį kartą šios rūšies individas buvo pastebėtas 1948 m. O štai šiemet iltėtasis kanopinis sutvėrimas tyrėjų pastebėtas net 5 kartus.
Vampyriškos iltys šioms stirnoms (tiksliau, šios rūšies patinams) reikalingos ne kraujo siurbimui. Iltys, kaip ir giminingų elninių gyvūnų rūšių ragai – patinų galios atributas ir ginklas poravimosi mūšiuose dėl patelių.
Kašmyro muskusinės kabargos rūšis įrašyta į Raudonąją knygą kaip beveik išnykusi. Didžiausią grėsmę joms kelia Azijos brakonieriai, mat juodojoje rinkoje itin vertinamos ne šių stirnų iltys, o muskusinės liaukos. Jos vertingesnės už auksą – juodojoje rinkoje kilogramas šių liaukų audinio kainuoja 45 tūkst. JAV dolerių.
Rudą vaškingą muskusą išskiriančių liaukų palei pasturgalį turi patinai. Šių liaukų išskyros labai vertinamos kosmetikos pramonėje ir tradicinės medicinos išpažinėjų gretose. Nors taip vertinamas išskyras galima išgauti neatimant gyvybės, brakonieriai dažniausiai žvėrį tiesiog užmuša ir išpjauna liaukas. Vienoje būna tik apie 25 gramus sekreto. Paskutinį kartą mokslininkai šios rūšies stirną matė 1948 m. Tai buvo Danijos tyrėjų grupė.
Per pastaruosius kelerius metus bendrijos "Wildlife Conservation Society" atstovo Stephane Ostrowski vadovaujama tarptautinė tyrėjų grupė darbavosi Nuristano provincijoje (šiaurės rytinė Afganistano dalis). Šias stirnas pastebėti buvo labai sunku, tyrėjai nusprendė jos nefotografuoti, todėl nuotraukose matomi kitų kabarginių šeimos žinduolių (konkrečiau – sibirinės muskusinės kabargos) atstovai.
Šiomis savaitėmis Afganistane dirbantys mokslininkai tris kartus matė vienišą kašmyrietiškos rūšies patiną, po kartą kartą – patelę su jaunikliu ir vienišą patelę (tikėtina, jog tai buvo ta pati patelė, tik be jauniklio). Vasarą muskusinės kabargos ganosi atokiose, negyvenamose kalnų pievose ir spygliuočių miškuose, kurie auga iki 3-3,5 tūkst. metrų virš jūros lygio.
"Muskusinės kabargos – vienas iš gyvųjų Afganistano lobių, - pranešime spaudai teigia minėtos bendrijos narys Peteris Zahleris. – šie reti gyvūnai, kaip ir kitos retos rūšys, pvz., snieginiai leopardai, yra šios skurdžios šalies nacionalinis turtas."
Tyrėjų stebėjimo rezultatai publikuoti žurnale "Oryx".