Ateitis čia pat: vietoj dviejų rankų medikai vyrui pritaisė mintimis valdomus protezus (Video)  (0)

Prieš daugiau nei 40 metų Leslis Baughas neteko abiejų savo rankų. Po nelaimingo atsitikimo su elektra, medikams teko jas amputuoti iki pečių. Tačiau, dėka moderniųjų medicinos technologijų, Leslis vėl gali naudotis rankomis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Johno Hopkinso Taikomosios Fizikos Laboratorija savo modulinius galūnių protezus (angl. Modular Prosthetic Limbs) kūrė ir tobulino jau daugiau nei dešimtmetį. Dabar mintimis valdomos mechaninės galūnės leidžia Baughui judinti naująsias rankas 30 laipsnių diapazonu į abi puses. Ir nors moduliniai galūnių protezai pacientams naudojami ne pirmą kartą, tai pirmasis atvejis istorijoje, kai šie protezai pritaikomi abiejų rankų netekusiam žmogui.

„Jis gali naudotis skirtingų laipsnių judesiais – judinti pečius, alkūnes, riešus ir plaštakas – tačiau jam vis tiek reikia pasirinkti norimą judinti protezo dalį. Taigi jam pirma reikia nustatyti peties poziciją, tada alkūnės, riešo, o tik tada atskirai judinti plaštaką ar kitas rankos dalis,“ – apie Leslio naujuosius robotinius protezus kalbėjo Courtney Moran, Johno Hopkinso Universiteto tyrėja.

Pasak traumatologijos chirurgo Alberto Chi, tai palyginti naujas metodas, kurio metu iš naujo perskirstomi paciento nervai, kurie kažkada valdė jo tikrąsias galūnes.

„Iš naujo perskirstydami nervus, galime padaryti, jog viršutinių galūnių amputacijas patyrę žmonės valdytų protezus, vien tik galvodami apie norimą atlikti veiksmą,“ – sakė Chi.

Prieš pradedant naudotis robotiniais protezais, Lesliui Baughui teko kurį laiką treniruotis su virtualia sistema. Johno Hopkinso universiteto mokslininkų sukurta programinė įranga, naudojanti specialius algoritmus, užfiksavo pasikartojančius vyriškio nervų sistemos signalus, vėliau juos paversdama į mechaninių rankų judesius.

Nors ši naujoji technologija kol kas dar nėra visiškai užbaigta, dar laukia didelis darbas laboratorijoje, tačiau mokslininkai užtikrinti, jog robotinės rankos greitu metu jau galės padėti Baughui namuose arba bet kur kitur. Šios akimirkos vyriškis nekantriai laukia.

„Gal pagaliau galėsiu, įmesti monetą į gaiviųjų gėrimų aparatą ir iš jo išsiimti limonado skardinę,“ – sakė Baughas. „Tai paprasti dalykai, apie kuriuos žmonės niekada nesusimąsto. Vėl galėsiu juos daryti“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Robotika.lt
Robotika.lt
(26)
(0)
(26)

Komentarai (0)