Ar 5-oji tapyro "koja" – didžiausia gyvūnų pasaulyje? (Video)  (2)

Galbūt teko kada nors girdėti, kad vyriškos lyties žmogaus genitalijos santykinai yra bene didžiausios tarp žinduolių? Klaidelė. Didžiausios jos - tarp primatų. O tarp žinduolių... Na, čia Homo sapiens dar tikrai yra kur, kaip čia pasakius, pasitempti. Žvilgtelėti į brolių žinduolių centimetrų, decimetrų ir metrų pasaulį paskatino viename mokslo naujienų portale publikuotas šokiruojantis vaizdelis, kuriame toks žolėdis gyvūnas tapyras pasauliui nuožmiai grūmoja... straubliu? Periskopu? Mamuto iltimi? Atsargine penkta koja? Kaip pavadinsi, taip nepagadinsi... Bet gyvūnijos pasaulyje tai - toli gražu ne riba.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Iš pradžių apie tapyrus. Tai – neporakanopiai žolėdžiai gyvūnai, kurių šeima (tapyriniai) yra tokie sena, jog tapyrai neretai vadinami "gyvosiomis fosilijomis", mat jų fiziologija iki šių dienų beveik per 35 milijonus metų mažai pakitusi. Artimiausi biologiniai tapyrų giminaičiai – raganosiai ir arkliai.

Egzistuoja 4 tapyrų rūšys, ir visoms joms gresia išnykimas. Centrinės ir Pietų Amerikos pampose, Andų pievose, taip pat pietryčių Azijoje besiganantys gyvūnai kažkuo panašūs į kiaules, bet turi trumpą ir judrų straublį, kuris susiformavo nosiai suaugus su viršutine lūpa.

Tačiau iki 300 kg užaugantys tapyrai, galima sakyti, turi ne vieną "straublį". Antras "straublys" – neįtikėtinai didelis lytinis organas, kuriuo, kaip turėsite progos įsitikinti žemiau esančioje vaizdo medžiagoje, gyvūnas nesibodi ir grėsmingai pasišvaistyti į kairę ir į dešinę. Arba... juo pasikasyti sunkiai prieinamas papilvės vietas.Beje, nepaisant įspūdingų dauginimosi instrumento gabaritų, dauginasi tapyrai labai lėtai. Patelės nėštumas trunka 13-14 mėn., o atsiveda jos visada tik po vieną jauniklį.

Šiaip ar taip, tapyrų patinai gali didžiuotis patenką į gyvūnijos karalystės genitalinių gigantų gretas, kuriose "instrumentai" matuojami ne centimetrais, o kūno ilgiais ir net metrais.

Didžiausią penį gyvūnų pasaulyje turi, žinoma, mėlynasis banginis. Jo ilgis siekia 2,5 metro. Drambliai ir kiti kanopiniai (pvz., raganosiai, arkliai) turi irgi labai didelius dauginimosi organus, kurių ilgis gali būti ir 1,5 metro. Tiksliai išmatuoti yra keblu, mat, pavyzdžiui, banginio erekciją galima stebėti tik per poravimąsi.
Vis dėlto banginių penių proporcijos viso kūno atžvilgiu nedaug skiriasi nuo žmogaus – mat ir banginio, iš žmogaus penis yra maždaug 12-14 kartų trumpesnis už kūno ilgį (banginiai išauga iki 33 metrų ilgio, o žmonių penio ilgio vidurkis yra apie 13 cm).

Tad proporcijų prasme stambūs žinduoliai toli gražu nėra gigantai. Penio ilgio ir kūno santykiu juos lenkia... paukščiai. Tiesa, penius turi ne visi paukščiai – tik stručiai (ir jiems giminingi grupės, pvz., kiviai), antys, žąsys ir gulbės. Jų peniai būna susisukę į kamščiatraukio formos spiralę ir įtraukti į kloaką. Tačiau kai tos spiralės išvyniojamos, gali šoktelėti antakiai.

Štai argenitinės anties (Oxyura vittata) gaigalai turi net 42,5 cm ilgio pasididžiavimą, nors jų kūno ilgis vidutiniškai siekia tik 20 cm. Jei tokių proporcijų penį turėtų ir homo sapiens, vyro genitalijų ilgis būtų apie 3,5 metro. Nieko stebėtino, jog argentininės anties "instrumentas" pagal santykį su kūno ilgiu yra didžiausia visame stuburinių potipyje. Bet gyvūnų karalystę sudaro ne vien stuburiniai. Vadinasi, pagal santykį su kūno ilgiu yra ir dar didesnių gigantų. Vieni jų – vėžiagyvių giminaičiai, lotynišku pavadinimu Pollicipes pollicipes. Tai – prie uolų prisisiurbusiose geldelėse gyvenantys gyviai, labai brangus delikatesas (kilogramas gali kainuoti apie 90 eurų). Jie yra hermafroditai ir keičia lytį, tačiau gyvūnijos pasaulyje jų peniai laikomi santykinai didžiausiais: reprodukcinio organo ilgis kūno ilgį viršija – dėmesio! – net 40 kartų. Visa tai pavertus į žmonių mastelį, kalba, ko gero, eitų apie... mažų mažiausiai aukštybinius pastatus, o gal net ir dangoraižius? Panašu, kad ūgis gyvūnijos pasaulyje – tikrai ne lytinio gigantizmo požymis.
(21)
(6)
(15)

Komentarai (2)