Planuojamos baudos vaikų neskiepijantiems tėvams paskatino įkurti asociaciją „Objektyviai apie skiepus“  (35)

LR Sveikatos apsaugos ministerijos siekiais įvesti baudas vaikus neskiepijantiems tėvams pasipiktinę žmonės buriasi į asociaciją kovai už teisę rinktis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Sveikatos apsaugos ir darbo ministerijos (SAM) parengti teisės aktų, įskaitant Administracinį kodeksą, pakeitimų projektai siekiant įvesti privalomą skiepijimą mažamečiams vaikams ir baudas to nepadariusiems tėvams ir globėjams, buvo lemiamas impulsas asociacijos „Objektyviai apie skiepus“ įsisteigimui.

Dar 2014 metais tuometinio SAM ministro P.V. Andriukaičio išleistas įsakymas, kuriuo nuo 2016 m. neskiepyti vaikai nebus leidžiami nei į valstybinius, nei į privačius darželius, susilaukė daug diskusijų ir prieštaravimų. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba gavo daug skundų dėl diskriminacijos, veiksmai apskųsti teismui, net 4376 žmonės pasirašė po peticija prieš privalomąjį skiepijimą. Peticijoje pateikti argumentai dėl minėto įsakymo nepagrįstumo ir neteisiškumo buvo įteikta SAM. Tačiau ministerija, nepaneigusi peticijoje išdėstytų argumentų, bei nepaisydama visuomenėje atsiradusio nepritarimo, paruošė dar griežtesnes sankcijas „nepaklusniesiems“.

Planuojamuose teisės aktų pakeitimuose numatyta administracinė atsakomybė - 115 eurų bauda tėvams, atsisakiusiems paskiepyti savo 2 mėn. (pirmasis skiepas pagal SAM patvirtintą skiepų kalendorių) - 16 metų amžiaus vaikus nuo poliomielito, tymų ir raudonukės.

2015m. liepos mėn. į asociaciją susibūrę bendraminčiai, daugiausia – mažamečių vaikų tėvai, pasisako prieš privalomo skiepijimo įteisinimą Lietuvoje. Asociacijos puslapis socialiniame tinkle „Facebook” vos per 1 mėnesį jau turi arti 500 sekėjų. Pasak Asociacijos valdybos narės L.Rutkauskienės, nesuvokiama, kodėl SAM griebiasi kraštutinių prievartos metodų, užuot užsiėmusi abejojančių tėvų konsultavimu, informavimu, atsakymais į iškilusius klausimus. Asociacija sieks, kad būtų viešai prieinama objektyvi informacija apie skiepus ir Lietuvoje nebūtų įvestas privalomas skiepijimas jokia forma. Kol valstybės įstaigų pareigūnai bei farmacijos pramonės atstovai neturi atsakymų į daugybę su skiepų efektyvumu, saugumu ir šalutiniu poveikiu susijusių klausimų, tėvai privalo turėti teisę patys priimti sprendimą kaip rūpintis savo vaikų sveikata, įskaitant ir vaikų skiepijimą.

Kaip nurodyta vakcinų informaciniuose lapeliuose, Vakcinos gali sukelti ir sukelia nepageidaujamus šalutinius poveikius, taip pat ir tokius rimtus kaip „Guillain-Bare“ sindromas (kylantis paralyžius, kvėpavimo takų paralyžius), anafilaksija, periferinis neuritas, encefalitas trumpuoju laikotarpiu ir kitas, o patikimų mokslinių tyrimų, atsakančių į klausimą, ar vakcinos nesukelia rimtų sveikatos sutrikimų ilguoju laikotarpiu, surasti apskritai nepavyksta. Tuo labiau, nežinoma ir netiriama, kaip didžiulis kiekis vakcinų (Lietuvoje vaiką iki 18 mėn. amžiaus rekomenduojama paskiepyti iš viso 20-čia vakcinų dozių, dauguma iš jų yra trivalentės ar net penkiavalentės) veikia žmogaus sveikatą, kokį poveikį turės žmogaus sveikatai jam suaugus ateityje.

Be to, Staigios kūdikių mirties sindromo ir tokių ligų, kaip autizmas, įvairios alergijos, atopinis dermatitas, aibės autoimuninių ligų, tokių kaip astma, išsėtinė sklerozė, raudonoji vilkligė, taip pat daugelio vėžinių susirgimų ir daugelio kitų, priežastys medicinoje yra nenurodomos, tačiau yra tyrimų, kad įtakos turi perdėtas imuninės sistemos stimuliavimas, jos išbalansavimas bei organizmo apsinuodijimas metalais (kurie dažnai įeina į vakcinų sudėtį). O duomenys apie ligų priežastis, sergamumą yra labai prieštaringi. Lieka nepaaiškintas faktas, kad didžiosios daugumos užkrečiamųjų ligų sergamumas ir mirtingumas mažejo nuosekliu tempu dar iki vakcinų įvedimo. Tėvams nepaaiškinama, kokiais įrodymais remiantis teigiama, kad tik vakcinų dėka išnyko tos ligos. Juk pokario laikotarpiu smarkiai gerėjo žmonių gyvenimo, buities ir higienos sąlygos, jie daug geriau maitinosi, tai galbūt dauguma tų ligų ir taip būtų išnykę be papildomų medicininių intervencijų. O poliomielito atveju, sumaištį kelia kartu su skiepais įvesta stipriai sugriežtinta poliomielito diagnostika ir kitų panašių į poliomileitą ligų diagnozavimo bumas. Suminis tų visų ligų sergamumas visai neparodo, kad poliomielitas būtų arti išnykimo.

Pasak p. L.Rutkauskienės, tai tik keletas klausimų, į kuriuos Asociacija pasistengs pateikti objektyvius atsakymus. Taip pat, “Objektyviai apie skiepus” sieks užtikrinti, kad jos bendruomenės interesai būtų atstovaujami ir ginami visose susijusiose valstybės ir savivaldybių institucijose, sveikatos, švietimo ir ugdymo įstaigose bei organizacijose. Tikimasi bendradarbiauti, kad asociacijos bendruomenė ir valstybės įstaigos, institucijos, gydytojai bei kiti asmenys, kurių darbas ar veikla tiesiogiai ar netiesiogiai susijęs su vaikų sveikata, dirbtų sutelktai ir atsakingai priimtų išdiskutuotus, kompromisinius sprendimus.

Su laiku asociacija tikisi tapti pripažintu partneriu teikiant visuomenei teisingą, skaidrią, mokslu ir įrodymais pagrįstą informaciją apie vakcinas ir, atitinkamai, ligas. Tuo pačiu, Asociacija sieks, kad Lietuvoje veiktų paprasta ir skaidri informavimo sistema apie reakcijas į skiepus ir skiepų šalutinius poveikius, kad apie tai būtų kaupiami statistiniai duomenys ir daromos objektyvios išvados. Taip pat, kad būtų atliekami skiepytų ir neskiepytų žmonių sveikatos būklės palyginimai, ypač ilgu laikotarpiu. Labai svarbu, kad ši informacija būtų vieša ir laisvai prieinama visuomenei.

Minėti įstatymų pakeitimų projektai yra patalpinti lrs.lt interneto svetainėje, juos galima surasti skyrelyje „Valstybės ir savivaldybių institucijų teisės aktų projektų paieška” įvedus Nr. 15-5305.

Visus norinčius prisidėti prie asociacijos veiklos kviečiame jungtis, daugiau informacijos www.skiepai.info.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(44)
(23)
(19)

Komentarai (35)