Billas Gatesas ir kvepalų gamintojai užsimojo išspręsti labai opią problemą - išrastos priemonės blokuoti viešųjų tualetų smarvę (Video)  (3)

Visiems yra tekę apsilankyti švara neblizgančiame viešajame tualete. Kartais nepaisydami gamtos šauksmo žmonės neapsikentę kvapo apsisuka ir išeina. Mūsų kraštuose tai nėra labai didelė problema, tačiau 2,4 milijardai pasaulio gyventojų gyvena be tualeto. Radę nešvarų viešąjį tualetą jie dažnai renkasi krūmus, medžius ir paplūdimius, o tai yra ekologinė problema. Tačiau dabar Billo ir Melindos Gatesų fondas su mokslininkų pagalba ruošiasi šią problemą išspręsti.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Lankydamiesi viešuosiuose tualetuose nemažai žmonių bijo užsikrėsti infekcinėmis ligomis, tačiau mūsų kraštuose tai beveik neįmanoma, apie tai rašėme anksčiau. Tuo tarpu besivystančiame pasaulyje nemažai žmonių naudojasi bendrais tualetais. Išvaizda ir kvapas gena žmones atlikti gamintinius reikalus lauke, o tai yra ekologinė problema.

Fondas dirbs kartu su Ženevoje įsikūrusiu kvapų gamintoju „Firmenich“. Projekto tikslas – sukurti specialius kvepalus viešiesiems tualetams. Manoma, kad nejausdami nemalonaus kvapo žmonės dažniau naudosis šiais patogumais. Visgi, priešingai nei daugeliui gali pasirodyti, išspręsti šią problemą nėra taip lengva.

Žinoma, daugelis pamanys, kad užtenka stiprių chemikalų ir oro gaiviklio, kad išvietėje neliktų šlykštaus kvapo. Tačiau iš tikrųjų realybėje tokios priemonės problemą išspręstų tik labai trumpam laikui. Teigiama, kad lauko tualetuose yra apie du šimtai skirtingų chemikalų, kurie jungiasi ir skyla, sukurdami nemalonų kvapą. Todėl paprasto tualetų gaiviklio paprasčiausiai nepakanka.

Projekto pristatymas ir Billo Gateso komentarai video siužete

„Firmenich“ yra kūrusi kvepalus tokiems žymiems mados kūrėjams kaip Ralphas Laurenas, tačiau naujausia jai tekusi užduotis yra kur kas žemiškesnė. Kompanijos specialistai paėmė mėginius iš lauko išviečių Indijoje, Kenijoje, Ugandoje ir Pietų Afrikoje. Jiems pavyko identifikuoti pagrindinius smarvės sukėlėjus, o tuomet, po daugelio nesėkmingų bandymų, sukurti kvapą maskuojančius „kvepalus“.

Billas Gatesas pats juos išbandė ir negalėjo atsistebėti jų efektyvumu. Šie chemikalai tiesiog prislopina žmonių kvapo receptorių jautrumą, kuomet jie įžengia į viešąjį tualetą. Žinoma, kol kas „kvepalai“ išbandyti tik laboratorijoje, tačiau netrukus prasidės bandymai Indijoje ir Afrikoje.

Viešųjų tualetų problema visame pasaulyje yra skirtinga. Vienur jų tiesiog nepakanka, kitur jie nešvarūs, o dar kitur visas kaimas turi naudotis vos viena ar dviem išvietėmis. Tokia situacija XXI a. yra nepateisinama, todėl Billo ir Melindos Gatesų fondas ėmėsi veiksmų problemos sprendimui surasti. Tiesą sakant, šis fondas jau ne vienerius metus stengiasi pagerinti tualetų būklę visame pasaulyje, todėl galima tikėtis, kad panašių inovacijų bus ir ateityje.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(14)
(1)
(13)

Komentarai (3)