9 trumpi ir įdomūs faktai apie organizmo gynybos mechanizmus, kurių tikriausiai nežinojote  ()

Mūsų kūnai yra itin sudėtingi mechanizmai, kuriuose veikia biologiniai ciklai bei sistemos. Kartais labai sunku suprasti juos bei jų paskirtį. Žmogaus kūno gynybos mechanizmai yra viena iš biologinių kūno sistemų. Jie saugo mus nuo žalos 24 valandas per parą, septynias dienas per savaitę.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pateikiame devynias jūsų organizmo reakcijas, kuriomis jis siekia apsiginti:

Žiovulys aušina smegenis ir yra skirtas apsaugoti jas nuo perkaitimo ar perkrovos.

Čiaudulys. Įprastai mes čiaudime, kai mūsų nosies ertmė prisipildo pernelyg daug alergenų, mikrobų, dulkių ar kitų dirgiklių. Čiaudėjimas yra organizmo būdas atsikratyti nereikalingų „šiukšlių“.

Rąžymasis. Rytais žmonės instinktyviai rąžosi, kad paruoštų savo kūną fiziniam krūviui, kurį ketiname patirti vėliau dienos bėgyje. Taip pat rąžymasis pramankština raumenis, normalizuoja kraujotaką bei pagerina mūsų nuotaiką.

Žagsėjimas. Kai valgome labai greitai, ryjame didelius maisto gabalus ar tiesiog persivalgome, sudirginamas mūsų klajoklinis nervas. Šis nervas yra labai susijęs su mūsų skrandžiu ir diafragma. Dėl to mes imame žagsėti, kad sulėtintume tempą arba tiesiog daugiau nebevalgytume.

Trūkčiojimas miego metu. Tikriausiai, visi žinote tą jausmą, kai atsigulate miegoti ir vos tik pradėjus snausti akimirkai sutrūkčioja visas kūnas, tarsi nukrėtus elektra. Šią akimirką visi jūsų kūno raumenys susitraukia taip stipriai, kad galite net iškristi iš lovos ir iškart prabundate. Taip yra dėl to, kad pradėjus snausti jūsų kvėpavimas staiga sulėtėja, o pulsas sulėtėja tik labai nežymiai, raumenys tuo metu būna atsipalaidavę. Sunku patikėti, tačiau šią įvykių seką organizmas interpretuoja kaip artėjančią mirtį. Dėl šios priežasties organizmas mėgina jus išgelbėti sukeldamas nedidelį šoką.

Odos raukšlėjimasis nuo vandens. Vandeniui veikiant odą ilgą laiką, organizmas ima manyti, jog aplinka tapo slidi. Taigi dažniausiai jūsų rankų oda ima keistis, kad geriau sukibtų su slidžia ir lygia danga.

Atminties praradimas. Atmintis dažniausiai prarandama po itin nemalonių įvykių. Mūsų smegenys tiesiogine to žodžio prasme tiesiog ištrina baisiausius momentus iš mūsų atminties.

Šiurpuliai. Pirminė šiurpulių paskirtis yra sumažinti mūsų kūno prarandamos šilumos kiekį, kuri „išgaruoja“ per odos poras.

Ašaros. Ašaros veikia kaip emocinė gynyba. Mokslininkai mano, kad stresinėse situacijose mūsų organizmas sukuria naują, galingą dirginimo šaltinį, kad atitrauktų žmogų nuo jo tuo metu patiriamo skausmo.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(27)
(9)
(18)

Komentarai ()