Kiek gi galima? „Ateivių megastruktūros“ žvaigždė vėl mirga ir neapsikentę mokslininkai ėmėsi vienintelio būdo įminti paslaptį (Video)  ()

Tai beveik užtikrintai ne ateiviai, bet Tabby žvaigždė ir vėl elgiasi velnioniškai keistai. Žvaigždė, sukėlusi planetinio masto susidomėjimą 2015 rudenį – kai astronomas Jasonas Wrightas iškėlė mintį, kad keistasis mirgėjimas galėtų būti ateivių megastruktūros daromos įtakos rezultatas – ir vėl mirga. Bet dabar astronomai jau yra pasirengę visą vyksmą atidžiai stebėti.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2017-05-20 Kiek gi galima? „Ateivių megastruktūros“ žvaigždė vėl mirga ir neapsikentę mokslininkai ėmėsi vienintelio būdo įminti paslaptį (Video)  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pasaulis apie ateivių signalą paslaptingą žvaigždės šviesumo kitimą sužinojo iš Wrighto tvito šį rytą.

Kaip pranešė Popular Science, Fairborn observatorija Arizonoje patvirtino, kad žvaigždė pastaruoju metu pritemo ~3%. Kaip ir ankstesniais atvejais, įprastu žvaigždėms elgesiu to lengvai paaiškinti neįmanoma. Anksčiau žvaigždės keistumą bandyta aiškinti kometų fragmentų spiečiais, neseniai suirusia planeta ir visų mėgiama ateivių megastruktūra.

Tabby žvaigždė, arba KIC 8462852, kaip ji pavadinta Keplerio kosminio teleskopo duomenų bazėje, glumino astronomus nuo tada, kai piliečių mokslo dalyviai pastebėjo keistą jos šviesio kreivę. Per keturis Keplerio stebėjimo metus, žvaigždės šviesis su pertrūkiais kito, vienu metu susilpnėdamas netgi 20%. Kuo daugiau astronomai stebėjo žvaigždę, tuo reikalai keistėjo. Senų fotografijos plokštelių analizė parodė, kad žvaigždės šviesis per XX amžių sumažėjo net 19 procentų, o paskesnė Keplerio duomenų analizė atrodė patvirtinanti ilgalaikį temimą. Netrukus buvo nuspręsta, kad vienintelis būdas įminti paslaptį – stebėti žvaigždės pritemimą visame elektromagnetinio spinduliavimo spektre. Po sėkmingos sutelktinio finansavimo kampanijos praėjusį pavasarį, būtent tai astronomai ir ketina atlikti.

Laiko jie nešvaisto – raginama nukreipti visų teleskopų, netgi mėgėjiškų, objektyvus į Tabby žvaigždę ir stebėti, kaip kinta šviesos kreivė per pritemimą. „Dabar organizuojame daug skirtingų teleskopų,” sakė Wrightas interviu, duotame UC Berkeley SETI programai, pabrėždamas, kad abiem Keck teleskopais Havajuose šiąnakt bus stebima Tabby žvaigždė, tikimasi, su kolegomis ir kitose observatorijose JAV ir kitur pasaulyje. „Tai turėtų būti išties jaudinantis savaitgalis.”

Keplerio duomenyse Tabby žvaigždė yra baltos spalvos. Tikslesniais skirtingų bangos ilgių matavimais galima bus nustatyti, kokia medžiaga pridengia žvaigždę. Tarkime, kur stipri mėlynos ir ultravioletinės šviesos absorbcija, rodytų milžinišką dulkių gniutulą, tuo tarpu infraraudonojo spinduliavimo perteklius liudytų kometų hipotezės naudai.

O kas remtų milžiniškos ateivių konstrukcijos hipotezę? Tik patys ekstraordinariausi įrodymai – tačiau kol žvaigždei natūralūs paaiškinimai netinka, pasvajoti galima.

Maddie Stone

Aut. teisės: Technologijos.lt
(21)
(2)
(19)

Komentarai ()