Socialiniuose tinkluose plintantis vegetarizmas ir veganizmas šiurpina kai kuriuos ekspertus: „jaunimas nesupranta, kuo tai gresia“  (35)

Portalas „Dailymail“ rašo, kad „Instagrame“ karaliaujant veganų nuotraukoms, išplitus vegetariškams ir veganiškams restoranams, valgyti mažiau mėsos arba išvis jos vengti staiga tapo „daugiau nei kieta“. Bet ar žinote, kas gali nutikti, jei pasiduosite šioms madoms?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Grupelė ekspertų įspėja, kad klaidinantys patarimai apie raudoną mėsą milijonus viso pasaulio moterų stato į pavojų – joms ima trūkti geležies. Šio maistingojo elemento daugiausia randame raudonoje mėsoje, o jo trūkumas sukelia nuolatinį nuovargį, plaukų kritimą ir nuotaikos svyravimus. Atpažįstate šiuos požymius?

Net 27 proc. moterų tarp 19-64 metų negauna reikiamo kiekio geležies. Paskutinis Dietos ir Maistingumo Tyrimų institucijos Didžiojoje Britanijoje tyrimas parodė, kad moterys per dieną vidutiniškai suvalgo 47 gramus raudonos mėsos, o Sveikatos departamentas rekomenduoja suvalgyti 70 gr.

Pernai valstybinė D. Britanijos institucija Eatwell Guide (Viso valgymo gidas – red.) visiems rekomendavo valgyti „mažiau raudonos ir apdorotos mėsos“.

Gairės tinka ne visiems

Visgi tokios rekomendacijos, sako viešosios sveikatos mitybos specialistė Emma Derbyrshire, yra pavojingos, nes yra labai vienpusiškos.

„Tai sako, kad visiems reikia valgyti mažiau raudonos ir apdorotos mėsos, kai iš tikro šis patarimas galioja tiems, kurie vartoja per daug raudonos ir perdirbtos mėsos. Komunikuojant tokią žinutę pažeidžiamos grupės – jaunos merginos ir moterys, kurios ir taip valgo mažai mėsos – gali susirgti anemija ir geležies nepakankamumu“, – kalba E. Derbyshire.

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, anemija arba mažakraujystė yra pats dažniausias mitybos sutrikimas pasaulyje. D. Britanijoje 3 proc. vyrų ir 8 proc. moterų kenčia nuo anemijos, o vienai iš dešimties Britanijos moterų trūksta geležies. Kūdikiams geležies reikia tam, kad jie augtų, tačiau tyrimai rodo, kad 15-40 proc. kūdikių negauna reikiamos geležies kiekio.

Jeigu jie maitinami krūtimi, tai gali įvykti dėl mamos mitybos įpročių. Kodėl mes tiesiog negalime valgyti geležies prisodrintas daržoves? Gydytoja, dr. Gill Jenkins iš Bristolio, nurodo, kad ta geležis, kuri randama mėsoje, vadinama heme geležimi.

„Ji yra lengviau pasisavinama nei ta geležis, kurią tu gauni iš ankštinių ir kitų daržovių. Špinatai yra tau naudinga, tačiau tau reikėtų suvalgyti maždaug karutį špinatų, kad suvalgytum savaitės geležies dozę“, – nurodė specialistė.

Geležies trūkumo simptomai

G. Jenkins sako, kad savo praktikoje pastebi daug jaunų moterų, kurios mažina arba išvis atsisako mėsos dėl tokių žinučių kaip „Eatwell guide“ ir dėl nekvalifikuotų žmonių pasisakymų socialiniuose tinkluose. „Geležies trūkumą ir anemiją pastebiu prieš menopauzinio laikotarpio moteryse ir paauglėse, kurios perskaitė straipsnius, kad mėsa yra blogai. Tad aš pamatau jų pavargimą, plaukų slinkimą ir nuotaikų svyravimą“, – pasakojo gydytoja.

Gydytoja sako, kad patys aiškiausi geležies trūkumo simptomai yra nuolatinis nuovargis, išblyškusi oda, išblyškusi akių vokai, diglčiojimas kojuose, galvos svaigimas, silpnumas, liežuvio tinimas ir skausmas, plaukų slinkimas, nuotaikų svyravimas. G. Jenkins sako, kad geležies gavimas yra labai svarbus ir tam, kad moteris turėtų vaikų, nes nevaisingumas gali būti susijęs su geležies trūkumu.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: TV3
TV3
(21)
(32)
(-11)

Komentarai (35)