Bent 25% serga šia liga ir apie tai nieko nežino, o vėliau jau būna per vėlu: pirmieji simptomai, kuriuos gali pajusti kiekvienas  (1)

„Tai dažniausiai labai tyliai ir nejučiomis prasidedantis susirgimas. Kai staiga išlenda netikėti simptomai, liga būna jau gerokai išsivysčiusi“, – sako gydytojas, LSMU profesorius Alvydas Unikauskas, kalbėdamas apie klastingą cukrinio diabeto ligą. Anot jo, svarbu žinoti ir kasdienybėje pastebėti šios ligos ženklus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„25 proc. žmonių serga II tipo cukriniu diabetu to nežinodami.

Laiku pastebėjus simptomus, ligą galima kontroliuoti, daugeliu atvejų netgi puikiai suvaldyti“, – teigia gyd. A. Unikauskas.

Jis įvardijo įspėjamuosius ženklus, kuriuos svarbu pastebėti, norint laiku įveikti cukrinį diabetą.

Laidoje vardijamų simptomų eilės tvarka yra atsitiktinė.

„Nusprendžiau pradėti nuo plačiausiai žinomo simptomo – tai dažnesni nei įprasta apsilankymai tualete. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, jei tą dieną geriame daugiau vandens, suvalgėme arbūzą, neprakaituojame, o diena nėra karšta, tuomet, žinoma, ir šlapintis einame dažniau“, – sako A. Unikauskas.

Gydytojas atkreipia dėmesį, kad, jei šlapintis dažnokai einate netgi naktį ir tai trukdo išsimiegoti, pradeda varginti, tuomet reikėtų susirūpinti.

Kitas cukrinio diabeto ligos požymis – troškulys

Anot gydytojo, didelė klaida, kai troškulys malšinamas tokiais gėrimais kaip sultys, gazuoti gėrimai, kokteiliai.

Jei, norėdami numalšinti troškulį, išgersite saldų gėrimą, papildomai išgersite ir cukraus.

„Cukrus pateks į kraują, o juk vandenį prarandame būtent dėl to, kad kraujyje yra daug cukraus.

Organizmas, norėdamas pašalinti cukrų, yra priverstas pašalinti daug skysčių. Kuo daugiau minėtų gėrimų gersite, tuo daugiau troškins“, – teigia gyd. A. Unikauskas.

Trečias cukrinio diabeto požymis – be priežasties krentantis svoris

„Žinau, ką dabar galvoja ne vienas televizijos žiūrovas: „Bet juk žmogus suserga cukriniu diabetu, kai yra nutukęs“, – pastebi gydytojas.

Cukriniu diabetu žmogus suserga dėl nesaikingo pomėgio valgyti. Gydytojo teigimu, daugeliu atvejų II tipo cukrinis diabetas yra situacija, kai dėl nesaikingo valgymo žmogaus insulino receptoriai „nebetenka kantrybės“, atsisako reaguoti į insuliną, kraujyje pakyla gliukozės kiekis.

Didėjantis pilvas didina riziką susirgti itin sunkia liga

Skausmas kojoje, kurio nevalia ignoruoti – pasekmės gali būti mirtinos „Susirgus cukriniu diabetu svoris krenta dėl dviejų priežasčių.

Pirma, organizmas praranda daug skysčių, todėl mes lengvėjame. Antra, jei gliukozė nepanaudojama, tuomet nepanaudojamos ir kalorijos.

Žinoma, mechanizmas sudėtingesnis, bet pamėginau paaiškinti paprasčiau“, – teigia gyd. A. Unikauskas.

Ketvirtas ligos požymis – jaučiamas didelis alkis, krečia drebulys

„Dar vienas šios klastingos ligos požymis yra didžiulis nuolat jaučiamas alkis, pradeda pilti prakaitas, pradeda krėsti drebulys.

Tokie epizodai praneša apie staiga sumažėjusį gliukozės kiekį kraujyje. Medikai tai vadina hipoglikemija. 

Žinoma, sergančio cukriniu diabetu asmens kraujyje gliukozė yra padidėjusi, tačiau ir staiga sumažėjęs jos kiekis gali tapti problemos pranašu – jis nurodo, kad gliukozės receptoriai kraujyje yra išsiderinę“, – aiškino medikas.

Penktas požymis – nuolatinis nuovargis

Medikas teigė, kad tai gali reikšti, kad suvalgytas maistas nebėra tinkomai suskaidomas, kadangi išsivysto atsparumas insulinui ir organizmui ima trūkti energijos. Todėl žmogus jaučiasi nuolat pavargęs, darosi piktas.

Šeštas požymis – mieguistumas, pyktis

Atsiranda į depresiją panašūs požymiai, nesinori niekur eiti. Žmogus jaučiasi pavargęs, jam nėra noro dalyvauti susibūrimuose, bendrauti su žmonėmis.

Pasak profesoriaus A. Unikausko, kartais ir depresiją įtariančių asmenų spėjimas gali būti klaidingas.  Mat negydant cukrinio diabeto, gali išsivystyti šios ligos simptomai, kurie išnyksta sureguliavus asmens cukraus kiekį kraujyje.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(13)
(2)
(11)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: