Kodėl suaugusių šampūnas dirgina akis, o vaikiškas ne? Kuo jie skiriasi ir kaip veikia savaiminis akių apsaugos mechanizmas  ()

Dušas gali būti atgaiva ir kūnui, ir sielai. Jis padeda atsigauti, atsipalaiduoti, nuplauna nešvarumus ir yra kasdienio ritualo dalimi. Tačiau vienas dalykas erzina žmones - kodėl šampūnas dirgina akis? Kas sukelia tą nemalonų jausmą?


Stuburiniai gyvūnai turi labai lygias akis. Jos tokios privalo būti, kad vaizdas, kurį matome, būtų gražus ir ryškus. Tam, kad akys būtų apsaugotos nuo aplinkos poveikio, o jų paviršius būtų labai lygus ir skaidrus, mes turime drėgnus akių obuolius, kuriuos nuolat nuvalome mirksėdami. Mirksėjimas yra labai svarbus, nes taip nuvalome akių paviršių ir išlyginame drėgną dangą. Mirksėjimas užkerta kelią bakterijoms ir visokiems nešvarumams, kurie gali pakenkti mūsų regos sistemai. Tačiau tam, kad nuo šių nepageidaujamų svečių akyje apsisaugotume, turime žinoti, kada jie užpuola.

Tam mūsų akys turi ašarinį ir zygomatinį nervus. Jie yra išsidėstę po ragena, todėl yra labai jautrūs visokiems dirgikliams. Vos tik jie pajaučia kokį nors svetimkūnį, žmogus nevalingai pradeda mirksėti. Taip mūsų akis pašalina, pavyzdžiui, dulkes. Tačiau šie nervai akis saugo ne tik nuo kietų dirgiklių.

Evoliucijos eigoje mūsų kūnai išsivystė gebėjimą apsisaugoti ir nuo žalingų skysčių ar dujų. Mūsų akys yra labai jautrios pH lygio pokyčiams. Žmogaus ašaros yra artimos 7 pH, tuo tarpu šampūnas yra šiek tiek rūgštus. Taip yra dėl to, kad rūgštus skystis padeda atsikratyti riebalų ir nešvarumų, o štai šarminis galėtų pakenkti plauko struktūrai. Mūsų akys pajaučia rūgštų skystį ir laiko jį grėsme regėjimui, todėl pradeda peršėti, taip siųsdamos signalą, kad kažkas negerai. Skausmas yra tik perspėjimo mechanizmas, kad žmogui reikia judėti ir saugotis. Jo reikėtų ir paklausyti - šampūną iš akių reikėtų greitai išplauti šaltu vandeniu (karštas vanduo skatina putojimą).

Tai kodėl vaikiškas šampūnas taip stipriai nedirgina akių? Kodėl suaugusiųjų šampūnas negaminamas pagal tą pačią formulę? Viskas labai paprasta - vaikiškas šampūnas yra kur kas arčiau 7 pH, nes nėra toks koncentruotas. Tai reiškia, kad jis prasčiau šalina nešvarumus. Vaikams tai nėra taip svarbu - kur kas svarbiau apsaugoti jaunas akis.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(13)
(2)
(11)

Komentarai ()