Pavojingi pašėlusios karvutės nuotykiai: Lenkijoje karvė susidėjo su stumbrais, o biologai sako, kad tai gali baigtis tikra nelaime  (2)

Viena karvė nustebino Lenkijos gamtininkus neįprastu elgesiu. Kaip vaikštinėjanti nedidelė karvė gali pakenkti Lenkijos gamtai ir pakenkti kur kas už save didesnių gyvūnų populiaciją?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Karvė paspruko iš ūkio ir šią žiemą Belovežo girioje praleido su tolimais savo pusbroliais – laukiniais stumbrais.

Karvė nuo žiemos pradžios gyvena su maždaug 50 stumbrų banda Belovežo girioje Lenkijos rytuose, prie sienos su Baltarusija. Galvijas rudenį pabėgo nuo savo šeimininko.

Ornitologas Adamas Zbyrytas buvo pirmasis, kuris pamatė su stumbrais susidraugavusią karvę. Apie keistai besielgiantį gyvūną Lenkijos žiniasklaidai jis pranešė lapkritį.

„Nėra neįprasta prie Belovežo girios matyti stumbrus. Bet mano akį patraukė vienas gyvūnas. Jis buvo visai kitokios spalvos nei likusi banda. Jis buvo šviesiai rudas, o stumbrai tamsiai rudi arba kaštonų spalvos“, – aiškino gamtininkas A.Zbyrytas.

Iš pradžių lenkas manė, kad galvijas – mutavęs stumbras, tačiau pro žiūronus pažiūrėjęs į bandą A.Zbyrytas suprato, jog tai limuzinų veislės karvė.

Limuzinai – Lenkijoje populiari karvių veislė, išvesta Prancūzijoje. Karvė atrodė sveika ir nebijojo stumbrų. Gamtininkai spėjo, kad žala karvė iki žiemos grįš į savo ganyklą, tačiau jie klydo. Šią savaitę biologas Rafalis Kowalczykas vėl pastebėjo karvę – ji vis dar vaikščiojo su stumbrais.

Mokslininkas aiškino, kad tai pirmas kartas, kai jis matė prie laukinių gyvūnų bandos prisidėjusią karvę. „Tiesa, ji nelabai integravosi į grupę, nes stumbrų banda elgiasi kaip vienas organizmas, o karvė išsiskiria“, – pabrėžė R.Kowalczykas.

Pasak jo, stumbrai greičiausiai apsaugojo karvę nuo vilkų, kurie žiemą medžioja Belovežo girios pakraščiuose. Beje, biologas perspėjo, kad neprašyta viešnia iš tiesų kelia grėsmę stumbrams. Jeigu jie nuspręstų poruotis tarpusavyje, stumbrų gretose atsirastų hibridinių galvijų. O tai užterštų ir taip pažeidžiamą 600 Belovežo stumbrų populiaciją.

„Dar vienas pavojus – hibridiniai galvijai dideli, todėl karvė gali nugaišti atsivesdama palikuonį“, – sakė R.Kowalczykas. Kol kas karvė per jauna poruotis.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(19)
(8)
(11)

Komentarai (2)