Garsų didžėjų pakirtusi liga puola vis daugiau žmonių - svarbu žinoti, kas ją sukelia  (2)

Šį penktadienį pasaulį apskriejusi žinia apie vieno populiariausių elektroninės muzikos atstovų Avicii mirtį sukrėtė daugelį. Švedų didžėjus buvo rastas negyvas Omano karalystės sostinėje Maskate ir nors pradžioje mirties priežastis nebuvo įvardinta, vėliau paaiškėjo, kad tai – mirtis nuo ūminio pankreatito.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Gastroenterologė Diana Žukauskienė pasakoja, kad ūminis pankreatitas – kasos uždegimas, kuris pasireiškia stipriu pilvo skausmu, kuomet yra kasos fermentų aktyvumo padidėjimas kraujyje.

„Dažniausios šios ligos priežastys: tulžies pūslės akmenligė arba alkoholis. Rečiau ligos atsiradimą lemia rūkymas, padidėjęs tam tikrų kraujo riebalų kiekis ar padidėjęs kalcio kiekis kraujyje“, – vardina Diana Žukauskienė.

Pasak gydytojos, šis uždegimas taip pat gali atsirasti po traumų dėl infekcijų. Vis dėlto, jau anksčiau sklido kalbos, kad elektroninės muzikos atstovas Avicii turėjo priklausomybę alkoholiui, kas ir galėjo lemti atlikėjo mirtį.

Kada liga tampa mirtina?

Gydytoja, paklausta, ar dažnai ūminis pankreatitas gali baigtis netikėta mirtimi, tikina, jog atvejų būna skirtingų.

„Esant lengvam ūminiui pankreatitui liga gali nekelti jokių klinikinių simptomų ir atvirkščiai, esant žaibinei ligos formai, mirtis gali ištikti anksčiau, nei bus diagnozuotas pats pankreatitas.

Paskutiniu metu daugelyje Europos šalių ūminio pankreatito atvejų vis daugėja dėl gausaus alkoholio vartojimo bei geresnės ligos diagnostikos. Pavyzdžiui, seniau atlikto tyrimo metu nustatyta, kad Nyderlanduose nuo 1985 iki 1995 metų ūminio pankreatito atvejų padaugėjo 28 proc.“, – kalba Diana Žukauskienė.

Pasak gastroenterologės, esant vis geresnei diagnostikai ir gydymui, mirštamumas nuo ūminio pankreatito mažėja. Mirtis per pirmąsias 2 savaites gali ištikti dėl įvairių komplikacijų ar kitų organų funkcijų sutrikimų.

Bendras gydomų ligoninėje ūminių pankreatitų mirštamumas yra apie 10 proc., o sunkios eigos pankreatitų – iki 30 proc.

Aut. teisės: TV3
TV3
(18)
(3)
(15)

Komentarai (2)