Kas vyksta su žmogumi kai trenkia žaibas ir ką daryti, jei jis neteko sąmonės  (1)

Šiltasis metų laikas jau čia, o su juo atkeliavo ir perkūnijos sezonas. Ko gero, nereikia net priminti, jog žaibuojant reikia būti itin atsargiems, ieškoti saugaus prieglobsčio ir pan. Tačiau kartais nutinka visko, ir žaibas trenkia į žmogų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kas tuo metu vyksta?

Kūne, į jį trenkus žaibui, įvyksta daugybė skirtingų dalykų. Tai labiausiai priklauso nuo to, kaip į žmogų įtrenkė žaibas ir kiek žaibo jėgos žmogus gauna: ar tai tiesioginė iškrova, ar netiesioginė.

Tiesiogine žaibo iškrova vadinamas žaibas, kuris atkeliavęs iš dangaus trenkia tiesiai į žmogaus kūną. Netiesioginė iškrova įvyksta, kai asmuo nutrenkiamas antrinio šaltinio, pavyzdžiui, stovėdamas po medžiu ar greta vandens telkinio.

Poveikis kūnui gali skirtis

Dažniausiai žaibas įtrenkia per liemenį ar kitą viršutinę kūno dalį, o išeina per kojas.

Dėl garsaus griaustinio trenksmo ar ryškaus žaibo blyksnio gali sutrikti rega ar klausa. Žmogus gali laikinai apakti arba įtrūkti jo ausies būgneliai.

Be to, gali sustoti žmogaus širdis. Jeigu po žaibo iškrovos žmogus lieka be sąmonės, tuomet svarbu kuo skubiau atlikti širdies masažą ir gaivinimo procedūras, kol atvyks greitoji medicinos pagalba. Nebijokite liesti žmogaus, jame krūvio jau nebėra, o greita jūsų reakcija jam gali išgelbėti gyvybę. Būtina, kad žmogus gulėtų, galima pasukti jo veidą į šoną, kad liežuvis neužkristų kvėpavimo takų.

Dažnai dėl žaibo žmogui sustoja kvėpavimo procesai, dėl kurių žmogus gali patirti su deguonies trūkumu susijusių sužalojimų. Žaibo smūgis gali pažeisti vidaus organus, raumenis, gali lūžti kaulai, pažeidžiamas stuburas (galimas kojų paralyžius). Tad nukentėjusį lieskite atsargiai, kad nepakenktumėte.

Be vidinių sužalojimų, kūnas gali patirti rimtų nudeginimų

Kai kurie žaibo sukelti nudegimai gali atrodyti tarsi Lichtenbergo figūros. Lichtenbergo linijos yra ilgi, painūs, banguoti nudegimai, kurie ant žmogaus kūno gali laikinai atsirasti po didžiulio elektros srovės šoko. Tai primena plunksnas ar išsikerojusias medžio šakas. Šie raštai būna įdeginti į odą.

Po žaibo iškrovos galimi ir ilgalaikiai smegenų veiklos sutrikimai, pavyzdžiui, atminties praradimas, priepuoliai ir raumenų spazmai. Tarp kitų ilgalaikių padarinių minimas ir ryškaus žaibo blyksnio sukelta akių katarakta, informuoja Accuweather.com.

Neapsigaukite

Jei žmogų nutrenkė žaibas ir iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad jam viskas gerai ir nebuvo prarasta sąmonė, neapsigaukite. Gali būti, jog žaibo iškrova pakenkė žmogaus vidiniams organams, tad kviesti medikus būtina.

Jei pradėjo griaudėti...

Tam, kad išvengtumėte žaibo iškrovos, vos išgirdę artėjant perkūniją turėtumėte nieko nelaukdami ieškoti saugaus prieglobsčio uždarose patalpose. Saugiausia slėptis pastatuose, antroji saugiausia alternatyva yra automobilis. Nepatartina stovėti po medžiais ar paviljonais.

Aut. teisės: Gismeteo.lt
(20)
(2)
(18)

Komentarai (1)