Kokios spalvos yra jūsų langų stiklai? Mažai kas atsako teisingai, nors daugelis yra matę tikrąją stiklo spalvą  (1)

Stiklas yra nuostabi medžiaga. Jis yra kietas, gana patvarus, atsparus atmosferos poveikiui ir pakankamai nebrangiai gaminamas. Žmonės stiklą naudoja labai plačiai dėl to, kad jis yra permatomas - jis puikiai praleidžia šviesą. Tačiau, žinoma, net ir geriausias stiklas nėra visiškai 100 % permatomas, tai kokia jo spalva?


Visi šio ciklo įrašai

  • 2018-05-24 Kokios spalvos yra jūsų langų stiklai? Mažai kas atsako teisingai, nors daugelis yra matę tikrąją stiklo spalvą  (1)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jei sukrautumėte stiklo lapus vieną ant kito, greitai pradėtų ryškėti stiklo spalva - jis yra žalias. Tiesa, ne visas stiklas yra žalias, bet apie tai vėliau. Egzistuoja daugybė įvairių stiklo rūšių, tačiau dažniausiai stiklas gaminamas iš natrio karbonato, kalkių, dolomito, silicio dioksido, aliuminio oksido ir kitų medžiagų. Toks stiklas yra naudojamas gaminti buteliams, langų stiklams, vazoms, stiklinėms ir kitiems buityje dažnai naudojamiems daiktams. Tai - labai permatoma medžiaga, tačiau jei toks stiklas būtų labai storas išryškėtų žalias atspalvis.

Tuo galima įsitikinti keliais būdais. Žalsva spalva išryškėja stiklui sutrūkinėjus, sukrovus kelis lapus vieną ant kito ar tiesiog žiūrint į stiklo lakšto briauną. Žalią spalvą stiklui suteikia geležies hidroksido priemaišos, natūraliai pasitaikančios kalkakmenyje. Kitaip tariant, į stiklo mišinį su kalkėmis patenka šiek tiek geležies hidroksido dalelių, kurios pasklinda labai plačiai, todėl jų spalva išryškėja tik storesniame stikle.

Aišku, ryškus žalias atspalvis būtų nemalonus, todėl jo vengiama. Stiklo lakštai turi pereiti kokybės kontrolės patikrą, jų laidumas šviesai yra matuojamas. Kartais naudojamas magnio oksidas, kuris leidžia sumažinti žalios spalvos intensyvumą. Priklausomai nuo mišinio, stiklas gali būti ir šiek tiek melsvas ar net vos rudas, nors tokie atvejai retesni - dažniausiai stiklas yra žalias.

Tai, beje, nebūtinai yra nepageidaujamų priemaišų kaltė. Įvairių metalų oksidai ir hidroksidai kartais yra pageidaujami. Taip kuriamas spalvotas stiklas, dažnai sutinkamas gėrimų buteliuose.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(15)
(7)
(8)

Komentarai (1)