Net už medų geresnis bičių produktas, kurį žmogus naudoja daugiau kaip 50 tūkstančių metų ir kodėl jį rekomenduoja mokslininkai  ()

Tikra gamtos dovana. Taip senojoje lietuvių literatūroje vadinamos žiedadulkės. Apie jų stebuklingą poveikį parašyta ne viena knyga, o medicinoje jos tapo nepakeičiama priemone imuniteto stiprinimui. Kodėl produktą, kurį žmogus savo poreikiams naudoja daugiau kaip 50 tūkstančių metų, verta naudoti ir šiandien?


Pasak medicinos mokslų daktaro Algirdo Baltuškevičiaus, žiedadulkės – vienintelis natūralus biokompleksas taip ilgai ir sėkmingai taikomas žmogaus gyvenime.

„Bitės atsirado 50-60 tūkstančių metų anksčiau, nei atsirado žmogus. Tokia adaptacija prie aplinkos leido šiam vabzdžiui išlikti iš esmės nepakitusiam, o bičių produktus žmogus savo poreikiams naudoja iki šiol. Verta žinoti ir tai, jog bitė rinkdama žiedadulkes, jas granuliuoja suvilgydama kiekvieną jų antigliutininėmis medžiagomis. Granuliacijos metu rūgštis, išsiskirianti iš bitės seilių liaukų, sterilizuoja bei stabilizuoja žiedadulkes. Tokios, bičių apdorotos žiedadulkės, praranda įprastą alergizuojantį poveikį. Todėl, yra tinkamos vartoti kiekvienam.

Jų nauda – beribė. Net 26-40 proc. žiedadulkių sudaro visaverčiai baltymai. Juose randama 5-7 kartus daugiau aminorūgščių negu jautienoje ir kiaušiniuose, apie 20 proc. augalinių riebalų.

Paminėtini ir lipidai, iš kurių susidaro vitaminas D, kai kurie hormonai, „surišantys“ cholesterolį ir pašalinantys jo perteklių iš organizmo. Žiedadulkėse taip pat yra apie 2 proc. fosfolipidų. Jie neleidžia riebalams kauptis kraujagyslėse. Šiame bičių produkte esantys karotinoidai virsta vitaminu A, gerinančiu regėjimą. Beje, žiedadulkėse yra nemažai vitamino C ir rutino, kurie didina viso organizmo kraujagyslių, o ypač kapiliarų, atsparumą.

Žiedadulkėse randama ir kitų vitaminų: B1, B2, B6, B12, PP, E, biotino bei folio rūgšties. Šios medžiagos stiprina nervų sistemą, skatina kraujo kūnelių gamybą, didina kraujo baltymų, hemoglobino, eritrocitų kiekį, organizmo regeneracinius procesus, augimą, sveikimą po sunkių ligų, lėtina senėjimo procesus, mažina cholesterolio kiekį kraujyje“, – dėstė A. Baltuškevičius.

Paprastos priemonės įsisavinti žiedadulkių gerąsias savybes – gėrimai arba tabletės, mano A. Baltuškevičius. Taip sustiprinamas poveikis, o tokį preparatą kasdieniam vartojimui gali pasirinkti tiek vaikai, tiek senoliai.

„Bičių surinktas žiedadulkes rekomenduojama vartoti ne tik kaip maisto produktą, bet ir kaip profilaktikos priemonę sergant ateroskleroze, virškinamojo trakto ligomis (diskinezija, gastritu, opalige), lėtiniu hepatitu, tulžies pūslės uždegimu. Žiedadulkės padeda esant prostatos susirgimams, klimakterinėms neurozėms, nervinei depresijai bei lėtiniui alkoholizmui. Padeda grąžinti organizmui jėgas po infekcinių ligų ir gerina nuotaiką.

Mano asmeninė rekomendacija – gėrimas su vienu šaukšteliu grynų žiedadulkių arba žiedadulkių tabletės su vitaminu C, bičių pikiu, duonele ar fruktoze. Suaugusiesiems patartina sučiulpti ar po liežuviu pakišti 2–4 tabletes per dieną, vaikams 1–2. Esant mažam skrandžio sulčių rūgštingumui vartoti 15 min. prieš valgį, esant dideliam – po valgio. Galima vartoti ištisus metus, darant kas mėnesį 7 dienų pertraukas. Nors, kuriuo metu vartoti – labai individualu. Reikėtų eksperimentuojant rasti sau geriausią variantą. Tiesa, paaugliams žiedadulkių produktų vartoti nepatartina“, – pasakojo mokslų daktaras.

Apie žiedadulkių naudą antrino ir daugiau nei 20 metų farmacijos įmonės „Medicata filia“, gaminančios preparatus su bičių produktai vadovas Donatas Vasiliauskas, rašoma pranešime žiniasklaidai. Jo teigimu, žiedadulkes ir jų preparatus patartina gerti jau vasarą, taip pasiruošiant rudeniui.

„Niekam ne paslaptis, jog vasarą daugelis jaučiasi kur kas geriau ir sveikiau. Tačiau, pasirūpinti artėjančiu rudeniu – privalu jau dabar. Klausiate kodėl? Pirmiausia, pradėję vartoti žiedadulkes sustiprinsite imuninę sistemą ir būsite atsparūs peršalimo ligoms. Beje, žiedadulkės renkamos pavasarį, vasarą – jų poveikis dabar pats stipriausias.

Žinoma, neverta pamiršti, jog žiedadulkės gerina nervų sistemą, skatina kraujo kūnelių, atsiradimą, didina kraujo baltymų, hemoglobino, eritrocitų kiekį, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, pagerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą. Todėl, darbingąjį rudenį galėsite pradėti ne tik pasiilsėję, bet ir ramus, kupini jėgų ir energijos. Išbandykite, rekomenduoju, labai nustebsite. O poveikį pradėsite jausti iškart“, – dėstė D. Vasiliauskas.

Aut. teisės: delfi.lt
Autoriai: Austėja Matusaitė
(19)
(1)
(18)

Komentarai ()