Gyvūnai su skylėmis šonuose - kodėl į karvių skrandžius kartais įstatomas atidaromas liukas?  (8)

Maždaug valandos trukmės operacija ir poros savaičių gijimo laikotarpis - tiek tereikia, kad karvės šone atsirastų liukas, pro kurį galima pažvelgti į vieną iš gyvūno skrandžių. Tokių karvių pasaulyje yra nemažai, bet kodėl taip daroma? Ar tai nėra gyvūnų kankinimas?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tai - didelės plastikinės fistulės, pro kurias gali pratilpti žmogaus ranka. Tam jos ir skirtos - žmonės ten kiša rankas ar specialius prietaisus mėginiams paimti. Fistulės į karvių skrandžius įstatomos išskirtinai tik dėl mokslinių priežasčių. Taip tiriamas galvijų virškinamasis traktas, maisto skaidymo greitis, procesas, bandoma surasti tinkamiausius pašarų mišinius. Dėl to taip modifikuotos karvės dažnai gyvena veterinarijos universitetuose.

Iš tiesų mintis atverti angą į gyvūno virškinamąjį traktą žmones kamavo labai ilgai, tačiau buvo manoma, kad tai įmanoma padaryti tik gyvūną skerdžiant. Tačiau tai pasikeitė, kai 1822 metais vienas kanadietis buvo pašautas į pilvą. Jis greitai sustiprėjo, bet skrandį siekianti žaizda niekaip negijo. Taip buvo suvokta, kad virškinamąjį traktą įmanoma tyrinėti tiesiogiai. 1833 metais į gyvų gyvūnų skrandžius jau buvo atveriamos angos, tačiau šis tyrimų metodas ištobulėjo tik 20 amžiuje. Bet ar jis pakankamai tobulas, kad gyvūnui nesukeltų skausmo?

PETA ir kitos gyvūnų teises ginančios organizacijos griežtai prieštarauja tokiai praktikai. Teigiama, kad tai - gyvūnų kankinimas ir išnaudojimas, siekiant padidinti gyvulininkystės pramonės pelną. Juk tyrimai atliekami tam, kad būtų išsiaiškinta, koks pašaras juos užaugins greičiausiai ir duos daugiausiai pieno, o tai tiesiogiai susiję su šios pramonės šakos pelnu. Dar daugiau - šios karvės dažnai demonstruojamos įvairiose parodose, kurių lankytojai kartais pakviečiami užsimauti pirštines ir įkišti ranką į vidų.

PETA taip pat nepamiršta ir to dviejų savaičių gijimo laikotarpio, ir galimų komplikacijų. Tačiau ūkininkai ir mokslininkai mano, kad gyvūnų mylėtojai šį tą praleidžia.

Fistulės leidžia atlikti ir kai kuriuos fiziologinius tyrimus, kurie leidžia gyvūnus efektyviau gydyti. Kartais tokios karvės kitų gyvūnų gydyme pasitarnauja tiesiogiai - iš jų paimami virškinimo trakto skysčių mėginiai gali būti transplantuoti sergančioms karvėms. Mokslininkai taip pat pastebi, kad šių karvių gyvenimo trukmė nesiskiria nuo kitų. Dar daugiau - jos dažnai gali pasiekti maksimalią savo gyvenimo trukmę ir nėra skerdžiamos.

Moksliniai tyrimai yra būtini. Tokios fistulės leidžia tyrinėti virškinamąjį traktą neatliekant papildomų pakartotinių chirurginių procedūrų. Todėl tai yra pakankamai geras mokymo ir mokslinių tyrimų įrankis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(31)
(10)
(21)

Komentarai (8)