7 priežastys, kodėl nuolat jaučiatės pavargę - kaltas gali būti ir dušas  ()

Žiemą daugelis žmonių jaučia didesnį nuovargį ir kokybiško poilsio poreikį. Bet jei nuovargį jaučiate visus metus, galbūt kažką darote netinkamai – tikėtina, kad reikėtų peržvelgti įpročius ir miego kokybę. Interviu leidiniui „Femail“ miego sutrikimų gydymo specialistė Olivia Arezzolo įvardina septynias priežastis, kodėl žmonės jaučia nuolatinį nuovargį, ir pataria, kaip pagerinti miego kokybę.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

1. Vakare namuose dega per daug šviesų.

Dėl budinėjimo naktį neretai kaltinami elektroniniai prietaisai, bet O. Arezzolo sako, kad kaltininkai – ne vien „iPad“ kompiuteriai ar išmanieji telefonai, bet ir per didelis degančių šviesų kiekis namuose.

„Leidinyje „Journal of Clinical Endocrionology and Metabolism“ išspausdintas tyrimas parodė – šviestuvai, lempos 90-iai minučių atitolina melatonino gamybą, todėl miegas būna trumpesnis ir ne toks gilus“, – teigė specialistė.

Sprendimas: Problemą išspręsti su melsvą šviesą slopinančiais akiniais arba švelnesnėmis šviesomis, kurias galima įjungti artėjant miego laikui.

2. Ryte nuspaudžiate mygtuką „snausti“.

Ryte mėgstantys nuspausti mygtuką „snausti“ žmonės mano, kad taip laimi laiko ryte ir dar šiek tiek nusnūsta. Tačiau, O. Arezzolo teigimu, yra priešingai: „Kalifornijos universiteto mokslininkai pabrėžė – šis veiksnys skatina vadinamąją miego inerciją – nemalonų pojūtį, kad esate kelias valandas nemiegoję.“

Pasak specialistės, ypač vėlai atsigulusiems žmonėms snaudimo mygtuko spaudinėjimas gali sutrikdyti gilaus miego fazes – laikotarpį, kai organizmas miegant atsistato.

Sprendimas: Galite pasirašyti ant lapelio, koks džiugus įvykis laukia tą dieną. Išjungus žadintuvą perskaitysite motyvuojantį užrašą ir būsite nusiteikę keltis.

3. Prieš miegą ilgai maudotės po karštu dušu.

Daugybė žmonių visame pasaulyje prieš eidami miegoti ilgai maudosi po karštu dušu, kad atsipalaiduotų ir taip pasirengtų miegui. Bet O. Arezzolo teigimu, būtent dėl to atsigulus būna sunku užmigti.

„Išsimaudžius po dušu atsipalaiduoja raumenys, bet jei dušas buvo labai karštas, o iš karto po jo atsigulėte, tikėtina, kad kiek padidėjo kūno temperatūra, todėl sunku nugrimzti į gilų miegą, – aiškino specialistė. – Kaip rašoma leidinyje „Science Advances“, negilioje miego fazėje organizmo sistemos neatsistato, todėl stinga energijos.“

Sprendimas: Trumpai nusiprauskite po drungnu dušu, likus valandai iki miego.

4. Iki vėlumos dirbate.

Deja, daugelis žmonių nešasi darbo namo. Dirbant iki vėlumos ne tik sutrinka darbo ir poilsio balansas, bet ir nukenčia miego kokybė.

„Intensyvus protinis darbas stimuliuoja alfa bangas smegenyse, taigi iki vėlumos dirbant pailgėja laikotarpis iki gilaus miego fazės, – teigia O. Arezzolo. – Veikiausiai todėl ilgai nemiegojote giliuoju miegu, tai reiškia, kad smegenys neturėjo progos atsigauti po įtemptos dienos veiklos.“

Sprendimas: Specialistė rekomenduoja nebedirbti po dušo ir skirti laiko atsipalaidavimui – paskaityti, paplepėti su partneriu ar pasiklausyti ramios muzikos.

5. Vartojate daug vyno, alaus ar kokteilių.

O. Arezzolo pabrėžia – žurnale „Sleep Disorders“ rašoma, kad vartojant daugokai alkoholio, dieną jaučiamas nuovargis.

„Tai nestebina, – sakė ji. – Pagrindinis alkoholio ingredientas yra cukrus, kuris stimuliuoja organizmą panašiai kaip kofeinas.“

Prieš miegą stimuliuoti organizmo nereikėtų, jei norite gerai išsimiegoti.

Sprendimas: Išgerkite vandens ar mineralinio vandens su žaliosios citrinos ar citrinos sultimis – tai puikus gėrimas artėjant miegui. Bent jau nevartokite alkoholio, likus trims valandoms iki miego.

6. Nesikreipiate pagalbos.

Mieguistumas, nemiga – milijonus žmonių varginančios problemos. Pasak miego sutrikimų specialistės, jei gyventi darosi sunku, vertėti kreiptis pagalbos į profesionalus.

„Profesionalai turėtų išanalizuoti pakeičiamus veiksnius, susijusius su nuovargiu, tada galėsite nuspręsti, kaip pagerini miego kokybę ir jaustis energingesniems“, – pataria O. Arezzolo.

Sprendimas: Specialistė pataria pasiieškoti patarimų, kaip pagerinti miego kokybę, sumažinti stresą ir jaustis energingiau. Ir žinoma, galite pasikonsultuoti su specialistu.

7. Manote, kad poilsis – tingumo požymis.

„Nieko stebėtino, kad visuotinai paplitus polinkiui „daug dirbti ir triukšmingai linksmintis“, 2018 m. atliktas tyrimas parodė, jog 77 proc. australų per mažai miega, – teigė O. Arezzolo. – Nuolat save spausdami, be saiko gerdami espreso kavos ir stengdamiesi atlikti viską, ką susiplanavę, pasąmoningai siunčiame vieni kitiems žinią, kad poilsis tėra tingumo požymis.“

Sprendimas: Specialistė pataria pasiskaityti straipsnių apie miego svarbą ir atitinkamai keisti požiūrį ir įpročius.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
(8)
(3)
(5)

Komentarai ()