6 kepenų sutrikimo simptomai, kuriuos galite pastebėti apžiūrėję savo kojas - ar nematote žvaigždučių?  ()

Daugelis žino, kad blogą širdies sveikatą išduoda tinstančios kojos. Bet ar kada susimąstėte, kad kojos taip pat išduoda jūsų kepenų sveikatą?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

To LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ klausė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Pasak gydytojo, žmogaus organizmas dažnai siunčia įvairius signalus apie tam tikrus negalavimus ir ligas, svarbu mokėti juos atpažinti ir imtis tinkamų veiksmų.

1. Kraujagyslinės žvaigždutės ant kojų

Mūsų odoje yra kraujagyslių, pačių smulkiausių – kapiliarų – ant odos nematyti, nors jie ir yra, tačiau sutrikus kepenų veiklai, sutrinka estrogenų inaktyvavimas ir susidaro moteriškų hormonų perteklius – estrogenai skatina kapiliarus išsipūsti; tada kūne atsiranda kraujagyslinių žvaigždučių židinių, taip aiškina profesorius. Tad jei pastebite ant savo kojų tokių darinių, būtinai pasitikrinkite, kaip veikia jūsų kepenys.

2. Sutrūkinėję kulnai

Paprastai sutrūkinėję kulnai rodo vitamino B3 arba omega-3 riebalų rūgščių trūkumą – normaliai funkcionuojančios kepenys turėtų padėti pasisavinti šias medžiagas, atsakingas ir už gerą odos būklę. Tad, pasak gydytojo, sutrūkinėję kulnai gali signalizuoti apie sutrikusią kepenų funkciją.

3. Niežulys pėdos apačioje

Tai labai nemalonus simptomas, kurio ignoruoti negalima.

„Apskritai kepenų ligoms būdingas odos niežulys, bet akcentuojami delnai ir pėdos. Sergant kepenų ligomis kepenyse pagamintos tulžies rūgštys per kepenyse esančius kapiliarų pažeidimus patenka į kraują. Tulžies rūgštys su krauju nunešamos į odą, ima dirginti nervų receptorius. Taip mes pradedame jausti niežulį“, – aiškina medikas.

4. Pėdų skausmas

„Kai dėstau studentams apie kepenų ligas, visada akcentuoju, kad vienas iš kepenų ligų simptomų – sąnarių skausmai. Sąnariai sveiki, bet juos skauda“, – sako laidos vedėjas.

Pasak jo, sergant kepenų ligomis organizmą kankina įvairūs uždegimai, kurie gali užkabinti sausgysles, raiščius – tada ir ima skaudėti pėdas.

5. Blogas kojų kvapas

Itin nemalonūs, sunkumų keliantys požymiai – blogas kojų kvapas ir „karštos“ kojos.

„Šie simptomai gali reikšti, kad kepenys nebegali tinkamai detoksikuoti ir organizmas, neturėdamas išeities, tai daro per odą. Atsiranda blogas kojų kvapas, kojos, ypač pėdos, ima kaisti“, – pažymi daktaras.

6. Edema

„Tai – tinimai: jeigu įspaudžiame pirštu koją ir pirštą atleidžiame, matome likusią duobelę“, – kalba medikas.

Kraujagyslėmis tekant kraujui jis į išorę nepatenka. Kai pažeidžiamos baltymus gaminančios kepenys, baltymų organizmas pagamina mažiau, dėl to sumažėja kraujo osmosinis slėgis. Kai sumažėja kraujo osmosinis slėgis, dalis kraujo plazmos pro kapiliarų sieneles prasiskverbia į aplinkinius audinius – tada ir ima tinti kojos.

Kad tiksliau susietume šiuos kojų simptomus su kepenų ligomis, turime žinoti, kas sukelia kepenų problemas:

  • šalutinis medikamentų poveikis,
  • per didelis cukraus kiekis,
  • mažai daržovių mityboje,
  • per daug alkoholio.

„Mokėkite išgirsti, ką jums sako organizmas. Nereikšmingų signalų nebūna“, – tikina A. Unikauskas.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(23)
(6)
(17)

Komentarai ()