Bitės yra protingesnės nei manyta - naujas tyrimas atskleidė iki šiol nežinomą bičių atminties savybę  ()

Bitės yra pakankamai maži vabzdžiai. Natūraliai, jos turi ir gana mažas smegenis, tačiau jos nenustoja stebinti mokslininkų. Bitės nepaklysta gėlių jūrose ir saugiai grįžta į avilį. Jos pasiskirsto vaidmenis, atpažįsta priešus ir viena kitai praneša apie geriausius žiedų laukus. Tačiau naujai atrasta bičių atminties savybė vis tiek nustebino Ilinojaus universiteto mokslininkus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Gyvenimas yra pilnas malonių ir nemalonių potyrių. Juos mums naudinga atsiminti, nes pagal šią patirtį galime priimti naujus sprendimus. Prisimindami nemalonias ar pavojingas situacijas galime lengviau išvengti jų pasikartojimo. Mokslininkai seniai pastebėjo, kad žmonės teigiamus ir neigiamus prisiminimus saugo skirtingose smegenų dalyse. Tačiau tik dabar paaiškėjo, kad tą patį daro ir bitės.

Bičių smegenys yra tiesiog nepaprastai mažos. Kartu savo struktūra jos nėra ir labai sudėtingos. Žinoma, dėl jų dydžio jas sunku tyrinėti, tačiau mokslininkai vis tiek stengiasi. Naudodami šiuolaikinę įrangą mokslininkai dabar sugebėjo išskirti bičių atminties centrus. Patyrinėję genus, atsakingus už atmintį bei mokymąsi valdančius smegenų regionus, mokslininkai pastebėjo, kad ir bitės teigiamas ir neigiamas patirtis įrašo skirtingose smegenų vietose.

Teigiama patirtis bitėms - rūpinimasis jaunaja karta. Neigiama - plėšraus vabzdžio išpuolis. Mokslininkai pirmą kartą sugebėjo užfiksuoti, kad šios patirtys aktyvuoja skirtingas atminties centrų zonas. Iki šiol buvo manoma, kad taip prisiminimus rūšiuoja tik stuburiniai, kurie yra nelyginamai didesni ir turi didesnes smegenis.

Kodėl šie prisiminimai atskiriami? Mokslininkai tiksliai negali pasakyti, tačiau tai gali būti susiję su skirtinga jų svarba. Malonūs prisiminimai, žinoma, irgi yra būtini, tačiau jų nereikia greitai reakcijai. Tuo tarpu neigiamos patirtys dažniausiai praverčia neprognozuojamose situacijose. Pavyzdžiui, į avilį atskridus nekviestai širšei, bitės turi reaguoti greitai, prisimindamos, kaip tokią ataką pavyko atremti anksčiau.

Mokslininkai niekaip neatsistebi bičių protiniais sugebėjimais. Jos ne tik skraido nepaklysdamos dideliuose plotuose, komunikuoja tarpusavyje ir dalijasi darbais, bet dar ir mokosi viena iš kitos. Londono karalienės Marijos universiteto mokslininkai atliko įdomu eksperimentą. Netikra bitė į pažymėtą vietą atrideno kamuoliuką ir taip gavo atlygį. Tai stebėjusi tikra bitė išmoko šio elgesio - ir ji rideno kamuoliuką, tikėdamasi atlygio.

Bitės yra nepaprastai protingi gyvūnai. Jų smegenyse - apie milijonas neuronų - maždaug tiek jų yra ir vienoje žmogaus tinklainėje. Tai reiškia, kad savo smegenis bitės naudoja labai efektyviai ir mes iš to galime nemažai išmokti.

(46)
(2)
(44)

Komentarai ()