Tarptautinė jūrų archeologų komanda mano, kad aptiko aplink pasaulį apiplaukusio kapitono Jameso Cooko laivą „HMS Endeavour“ (Video)  ()

Tarptautinė jūrų archeologų komanda mano, kad aptiko galutinę kapitono Jameso Cooko laivo „HMS Endeavour“ poilsio vietą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Anot „Captain Cook Society“, „Endeavour“ buvo Didžiosios Britanijos karališkojo jūrų laivyno laivas, sveriantis 368 tonas ir siekęs 32 metrų ilgį.

Iš pradžių pastatytas anglių gabenimui palei rytinę Anglijos pakrantę, plokščiadugnis krovininis laivas pasirodė esąs pakankamai platus ir tvirtas, kad 1768 – 1771 m. sėkmingai taptų pasaulio tyrinėtojų baze ir nugabentų ten, kur dar nebuvo nukeliavęs joks europietis.

Po misijos laivas buvo parduotas privačiam savininkui, kuris pervadino jį „Lord Sandwitch“, ir per JAV revoliuciją laivas gabeno kareivius į Ameriką. Kai 1778 m. prieš Rod Ailendo mūšį prancūzai užblokavo Narragansetto įlanką dienomis, buvo pranešta, kad laivas buvo specialiai paskandintas, kartu su keliolika kitų karo laikų laivų.

Ir nors „Lord Sandwitch“/„Endeavour“ nuo to laiko glūdėjo po vandenyno paviršiumi, jo tiksli vieta niekam nebuvo žinoma.

Rod Ailendo Jūrų archeologijos projektas (angl. RIMAP) ilgiau nei dešimtmetį ieškojo nuskendusio laivo vietos. 2016 m. ekspertai Londone atrado istorinius dokumentus, kurie patvirtino, kad laivai iš tikrųjų buvo paskandinti prie įlankos žiočių, o nauji kasinėjimai viename iš nuskendusių laivų leido autoriams iškelti versiją, kad jiems galiausiai pavyko aptikti laivą.

Kad pasiektų laivo korpusą ir kilį, narams teko iškasti du griovius, tačiau, panašu, pastangos atsipirko: abiejų objektų struktūra ir matmenys panašūs į „Endeavour“, praneša RIMAP.

Trimatis vaizdas rodo medieną, kuri atitinka tai, ką mes žinome apie tai, kaip buvo pastatytas legendinis laivas.

Anksčiau ekspertai manė, kad siekiant paskandinti laivus, dugnuose buvo padarytos skylės – tačiau istorinių įrodymų, apibūdinančių šią praktiką, nerasta. Dabar narai rado laivo dugne netoli kilio aptiko išpjautą skylę, kuri greičiausiai buvo tyčia išgręžta, kad laivas nuskęstų ir nepatektų į priešo rankas.

Ekspertai taip pat atkasė daugybę artefaktų ir kitų objektų, įskaitant odos gabalus, tekstilės gaminius, stiklo, keramikos, medžio fragmentus – o taip pat akmens anglies ir medžio anglies pavyzdžius. Visa tai bus konservuojama ir saugoma.

Ir nors mokslininkai dar negali šimtu procentų patvirtinti, kad šis laivas yra „Lord Sandwich“ / „Endeavour“, jie ir toliau kasinės nuskendusį laivą bei analizuos duomenis, siekiant patvirtinti laivo istoriškumą.

„Endeavour“ yra garsus tuo, kad kapitonas Jamesas Cookas juo pasiekė rytinį Australijos krantą, kartografavo Naująją Zelandiją ir 1768-1771 m. apiplaukė aplink pasaulį.

Parengta pagal „IFL Science“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(9)
(1)
(8)

Komentarai ()