Tarptautinėje kosminėje stotyje atliks eksperimentą, kokio dar nebuvo - pirmą kartą mokslo istorijoje pakvips sausainiais, bet niekas nežino, kuo tai baigsis  ()

Lapkričio 2-ą iš Jungtinių valstijų pakilo „Antares“ raketa gabenanti 3,7 tonų krovinį kosmonautams. Be įprastinių atsargų, testuojamų sportinių automobilių dalių, keliolikos nedidelių palydovų bei penkiems išėjimams į atvirą kosmosą reikalingų daiktų, savo vietą rado tikrų tikriausia orkaitė.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Žmonės į kosmosą pakilo prieš daugiau negu 50 metų. Pradžioje skrydžiai buvo trumpi, bet su laiku jie ilgėjo. Šiomis dienomis kosminėje stotyje įgulos užtrunka net iki pusės metų. Per tą laiką valgyti tenka daugybę kartų. Tačiau kosmose nėra gravitacijos ir svajonių apie susitemptą sumuštinį ar išsikeptą kepinį tenka palikti iki grįžimo į Žemę.

Kuo maitinasi astronautai? Dažniausiai tai įvairių skonių maistingi geliai. Ilgus mėnesius maitinantis tokiu maistu tikrai įgrįsta. O juk ruošiamasi dar ilgesnėms misijoms. Pavyzdžiui į Marsą. Kelionė truktu apie metus. Ar galima praskaidrinti keliautojų emocijas kitokiu maistu, kurį beje galėtų patys pasiruošti?

Būtent tokiam tikslui buvo sukonstruota kosminė orkaitė. Tiksliau tai uždaras beveik 11 cm skersmens ir 23 cm ilgio cilindras, kuris savo veikimu veikiau primena skrudintuvę. Nulinės gravitacijos sąlygomis niekas nebandė kepti, todėl daug kas mokslui nežinoma. Įprastos konvekcinės krosnelės remiasi skirtingų temperatūrų dalelių maišymosi skysčiuose arba dujinėse sąlygose principu. Nesant gravitacijos toks maišymasis paprasčiausiai nevyksta.

Inžinieriai, naudodamiesi bazinėmis žiniomis apie gravitaciją, nusprendė, kad optimaliausią bus bandyti maistą kaitinti iš visų pusių. Elektriniai kaitinimo elementai suprojektuoti palei cilindro sieneles ir nukreipti į kepinį. Maksimali kepimo temperatūra sieks 177 laipsnius pagal Celsijų.

Pačiu pirmuoju pačių kosmonautų pasigamintu patiekalu turi tapti sausainiai su šokoladu. Jei tik viskas veiks ir vyriausiasis kepėjas sugebės neprisvilinti pačio pirmojo maisto už Žemės ribų. Sausainiai buvo pagaminti Žemėje „Double tree by Hilton“ restorano, kuris priklauso žinomam „Hilton“ viešbučių tinklui.

Kosminės orkaitės projektą kuruojanti Merė Murfi (Mery Murphy) apie būsimą eksperimentą už Planetos ribų sakė: „Kai kepame čia, Žemėje, dedame sausainius ant padėklo. Apačia būna plokščia, o viršus iškilus, priklausomai nuo naudojamų ingredientų. Tačiau akivaizdu, niekas to nedarė kosmose, nežinome kaip tai atrodys kosmose. Tai gali būti cilindras arba susiformuoti sfera. Mes šito nežinome ir manau tai yra vienas iš įdomiausių dalykų kuriuos norime išsiaiškinti“.

Tam, kad kepiniai būtų gerai įtvirtinti, neprisiliestų prieš juos iškepti turinčių kaitinimo elementų jie buvo supakuoti į specialiai šiam projektui sukurtus silikoninius maišėlius. Juos įmontuoti du 40 mikronų tankio filtrai. Pro juos prasiskverbs karštas oras, tačiau jei atsiras trupinių, jie nepateks į aplinką. Trupiniai gali sugadinti tiek pačią krosnelę tiek stoties įrangą. Kraštinis įpakavimo rėmelis pagamintas iš aliuminio.

Ateityje tikimasi išbandyti pagaminti daugiau skirtingo maisto. Įvertinti kokie kvapų ir skonių pojūčiai kosmose. Ar šio eksperimento metu atsiras pirmasis žmogus paragavęs pirmojo kosmose iškepto kepinio nežinia. Šiuo metu stotyje reziduoja trys amerikiečiai, du rusai ir italas.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
Autoriai: Arnas Mulokas
(12)
(0)
(12)

Komentarai ()