„Kieti vyrai“ turi rimtų problemų - įspūdingos apimties tyrimas rodo, kas jiems gresia  (1)

Vyrai žudosi net 3,5 kartus dažniau. Ir taip - visame pasaulyje. Kodėl taip yra? Mokslininkai mano, kad atsakymą surasime ne psichologijoje, o socialinėse normose.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Būk vyras“ - tai kartoja nieko blogo nelinkintys suaugę žmonės, bet niekas nepaaiškina, ką tai reiškia. Negalima verkti? Negalima liūdėti? Reikia prisiimti atsakomybę už save ir aplinkinius? Bet ir ąžuolai kartais lūžta.

JAV mokslininkai patyrinėjo 20700 vaikus įtraukusio tyrimo duomenis. Tyrimo dalyviai sekti nuo 1995 metų. 2014 metais mokslininkai suskaičiavo, kad 22 iš jų pasitraukė iš gyvenimo savo noru. 21 iš 22 nusižudžiusių tyrimo dalyvių buvo vyras. Tuomet mokslininkai sugretino šiuos duomenis su asmenybių testais. Paaiškėjo, kad tradicinėmis vyriškomis savybėmis labiau pasižymintys vyrai („kieti vyrukai“) net 2,4 kartus labiau yra linkę į savižudybes.

Kokios tos vyriškos savybės? Emocijų vengimas, neverkimas, aukštas fizinis paruošimas, nuotaikos pastovumas. Tokie vyrai, beje, yra labiau linkę ne tik į savižudybes, bet ir ginklus, muštynes, problemas mokyklose. Nemažai jų savo gyvenimuose patyrė tragedijų - šeimos narių savižudybės, tragiškos žūtys, vieno iš tėvų išėjimas.

Taigi, kodėl tos tradicinės vyriškos savybės stumia vyrus arčiau savižudybės? Mokslininkai mano, kad taip yra dėl kieto, neproduktyvaus savisaugos mechanizmo. Kai kas nors įvyksta - vyras netenka darbo, merginos, miršta šeimos narys ar ištinka sveikatos problemos - žmogus turi mokėti su tuo tvarkytis. Vyriškumo samprata tarsi neleidžia apie tai kalbėti su draugais, vyrai bijo pasirodyti silpni. Galiausiai, ir jie patys ima galvoti, kad su jais kažkas negerai, nes jausmai, atrodo, nėra vyriški.

Nuo vaikystės diegiama vyriškumo samprata yra susijusi ir su atsakomybe - „Tu turi ginti ir aprūpinti“. Tačiau gyvenime ne viskas klostosi pagal planą ir kartais vyras negali pasirūpinti aplinkiniais. Nesėkmė kelia nusivylimą savimi, kuris perauga į depresiją. O juk psichologo pagalba yra skirta tik moterims, tiesa?

Netiesa. Pagalba egzistuoja, yra prieinama ir ja reikia naudotis - Tunesivienas.lt.

O tėvai turėtų į tai atkreipti dėmesį. Vaikus reikia mokyti būti stipriais, tačiau taip pat reikia išmokyti ir kaip elgtis, kai jautiesi silpnas ir pažeidžiamas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(45)
(11)
(34)

Komentarai (1)