Netikėta sėkmė: taisė geležinkelį – aptiko viduramžių šventovę  ()

Kasinėjant ir siekiant stabilizuoti geležinkelio pylimą Anglijoje, smiltainio uoloje atrastas kelių sekcijų urvas, kurio lubų aukštis varijuoja nuo 0,3 iki 0,7 m. Urvas kadaise galėjo būti kur kas didesnis – tačiau po 1840-ųjų metų, kai šioje vietoje buvo kasama tiesiant geležinkelį, išliko tik šis fragmentas, sako mokslininkai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pirminiai archeologiniai radiniai leidžia manyti, kad tai buvo vėlyvųjų viduramžių šventovė ar ermitažas (nuošali atsiskyrėlio ar atsiskyrėlių buveinė), susijęs su XIV amžiaus pradžios Šv. Kotrynos bažnyčia, kurios griuvėsiai tebėra šalia kalvos. Bet mokslininkai neatmeta galimybės, kad radinys gali būti ir dar senesnė kulto vieta – taip manoma dėl ankstesnio vietovės pavadinimo „Drakehill“, kas reiškia „Drakono kalvą“.

Nuotraukose iš radimvietės matyti gotiška niša, padabinta taškais ir kalvariškuoju kryžiumi

Iš viso atrastos dar maždaug septynios ar aštuonios nišos, o ant urvo lubų ekspertai rado nemažai užrašų ir kitų ženklų. Urvas iš dalies padengtas juodomis dulkėmis – kas, kaip manoma, yra lempų suodžių nuosėdos. Urvo grindyse taip pat buvo atidengtos dviejų ugniakurų liekanos. Tikimasi, kad matavimas radioaktyvia anglimi padės nustatyti, kada urvas buvo naudojamas.

„Tai netikėtas ir puikus atradimas, padedantis geriau įsivaizduoti ir suprasti turtingą vietovės istoriją, – sako „Network Rail Wessex“ maršruto direktorius Markas Killickas. – Buvo atliktas pilnas ir išsamus urvo aprašymas ir bus dedamos visos pastangos siekiant išsaugoti subtilius ir lengvai pažeidžiamus raižinius, išlikusius smiltainyje“.

Surio grafystės tarybos istorinės aplinkos planavimo vadovas ir apskrities archeologas Tony Howe sako, kad šis urvo atradimas yra nepaprastai įdomus. „Tik dabar dar esame labai ankstyvoje stadijoje, kad suprastume jo galutinę reikšmę – tačiau galimybė įgyti žinių yra didžiulė“, – sako jis.

„Archeology South East“ atstovas sako, kad „oloje būta koplytėlių ar dekoruotų nišų, o taip pat įrėžtų inicialų bei kitokių ženklų. Senasis Šv. Kotrynos kalvos pavadinimas buvo „Drakehill“, kas reiškia „Drakono kalvą“ – tad akivaizdu kad vieta turėjo religinę reikšmę dar seniau nei XIII a. pabaigoje ant kalvos pastatyta bažnyčia,“ – tvirtina mokslininkas.

Parengta pagal „Heritage Daily“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(14)
(4)
(10)

Komentarai ()