Mokslininkas D.Matulis: parsinešę pirkinius palaikykite juos saulėkaitoje ar tiesiog nelieskite, kartais tą reikia padaryti ir su batais  ()

Ketvirtadienį Vyriausybėje Vilniaus universiteto Biochemijos instituto Biotermodinamikos ir vaistų tyrimo laboratorijos vadovas prof. Daumantas Matulis pateikė informaciją apie kovą su koronavirusu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

D.Matulis tikino, kad kol kas nėra iki galo žinoma, ar tikrai viruso negali perduoti ir juo užsikrėsti gyvūnai.

„Tas tiksliai dar nėra žinoma. Yra preliminarių žinių, kad gyvūnai gali nešioti, tačiau tikslių duomenų nėra“, – teigė mokslininkas. Mokslininko teigimu, žmonės apie virusą galvoja labai nerealistiškai ir dėl to kyla šimtai minčių ir baimių, kad gal jis mutuos, taps mirtinesnis.

„Praktiškai tai – neįmanomi dalykai. (...) Matome, kad suvaldyti įmanoma, karantinas duoda vaisių“, – aiškino D.Matulis. Pasak jo, po keleto mėnesių greičiausiai grįšime į normalų gyvenimą, nors jis jau niekada nebus visiškai toks, koks buvęs.

Jis tikino, kad kaukių dėvėjimas tikrai padeda neužsikrėsti. Tiesa, reikia nepamiršti, kad daugkartines kaukes būtina išplauti.

„Kaukė nėra 100 proc. apsauga, tokia apsauga būtų tik aukšto lygio dujokaukė. Bet kaukės mažina galimybę užsikrėsti“, – teigė D.Matulis.

Be to, mokslininko teigimu, parsineštus pirkinius ir kaukes vertėtų kelias valandas palaikyti saulėkaitoje, nes virusas per kelias valandas pasišalina nuo paviršių. Daugiausia daiktus lauke reikėtų laikyti ir nesiliesti parą.

„Didžiausias pavojus, jei jums pristato pirkinius į namus ir to pirkinio rankeną neša užsikrėtęs žmogus, o ką tik tą pačią rankeną apčiaudėjo. Dėl saugumo nusiplaukite rankas su muilu ir galvokite, ką liečiate namuose“, – teigė mokslininkas.

O ar reikia palikti batus už durų?

„Pabandykite pagalvoti, kur vaikščiojote. Jei jūs su tais batais pasivaikščiojote ir tuos batus galėjo kas nors apkosėti, o jūs iškart grįžote namo ir tuos batus gali paliesti vaikai, gyvūnai, tai galbūt ir vertėtų juos palikti nepasiekiamose vietose bent keletą valandų“, – sakė D.Matulis.

Kita vertus, pasak mokslininko, nepakaktų vien batų buvimo namuose, kad užsikrėstumėte – juos reiktų liesti, o tuomet liesti veidą, nosį, akis. Vien per odą virusas beveik neperduodamas.

„Padų gi neliesite“, – teigė jis.

Klausiamas, ar yra galimybė užsikrėsti nuo parke netoli esančio žmogaus, nesvarbu, kad su juo „praleisite“ vos sekundę ir nesiartinsite arčiau nei metrą.

„Galite net už dešimties metrų būti nuo žmogaus, bet jei jis pakosėjo, pačiaudėjo ir tie lašeliai nukrito ant jūsų, galite užsikrėsti. (...) 2–3 metrų atstumas gana saugus, bet ne 100 proc. saugus“, – teigė D.Matulis.

Mokslininko teigimu, kol kas vaistų nuo COVID-19 nėra, todėl visi liaudiški patarimai yra nieko verti.

„Patvirtintų vaistų nėra. Greičiausiai jų nebus ir artimiausius mėnesius. (...) Didžiausios viltys mūsų yra vakcinoje“, – teigė jis.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) balandžio 10 d. 7.00 val. duomenimis, Lietuvoje patvirtinti 999 ligos atvejai.

Iki šiol iš viso ištirta ėminių dėl įtariamo koronaviruso – 36051.

Aut. teisės: 15min.lt
Autoriai: Liepa Želnienė
(1)
(0)
(1)

Komentarai ()