Antroji koronaviruso banga bus niokojanti? Mokslininkai pateikė modelius, kaip viskas gali atrodyti  (5)

Panašu, COVID-19 pandemija šiuo metu rimsta – bet tai toli gražu nereiškia, kad virusas visai išnyko. Mokslininkai ir medikai nuo pat epidemijos pradžios kalba apie antrąją bangą, ir Stratklaido universiteto (Didžioji Britanija) Matematikos ir statistikos profesorius Adamas Kleczkowskis pateikia modelius, kaip ji gali atrodyti.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

2020 metų vasario ir kovo mėnesiais sparčiai išplitus SARS-CoV-19, daugelis valstybių ėmėsi griežtų kontrolės priemonių – ir didelėmis visuomenės pastangomis pavyko sulėtinti pandemiją.

Derindamos įvairius visuomenės sveikatos apsaugos metodus, tokios šalys kaip Slovėnija ir Naujoji Zelandija savo teritorijose visai išnaikino virusą. Kitos šalys padarė didelę pažangą stabdydamos ligos plitimą.

Tačiau užsidarymas lėmė didelius ekonominius ir socialinius nuostolius šalyse, kuriose buvo taikomos griežtos socialinio atsiribojimo priemonės. Vyriausybės – o taip pat visuomenė – dabar nori pradėti atšaukinėti apribojimus ir grįžti į normalų gyvenimą.

Bet švelninant karantino taisykles, skamba ir įspėjimai apie galimą COVID-19 sugrįžimą – vadinamąją antrąją bangą.

Antroji 1918-20 m. ispaniškojo gripo pandemijos banga buvo ypač niokojanti, kaip ir antroji H1N1 epidemijos banga 2009-10 m. Taigi, ką galima padaryti siekiant išvengti antrosios COVID-19 bangos?

Kad virusas plistų, jam reikia tinkamų šeimininkų ir sėkmingos perdavimo grandinės. Šiuos veiksnius fiksuoja reprodukcinis skaičius R – vidutinis naujų atvejų, kuriuos sukelia vienas užkrėstas asmuo, skaičius.

Reikšmė, nurodoma virš R (pvz R3), reiškia, kad skaičius didėja, žemiau R (pvz. R2) – kad mažėja. Prieš karantiną nustatyta, kad koronaviruso R vertė yra nuo dviejų iki keturių.

Tokios šalys kaip Kinija, Pietų Korėja, Naujoji Zelandija, Didžioji Britanija ir dauguma Europos šalių dabar šią vertę sumažino iki mažesnės už vienetą. Kitose šalyse – tokiose kaip Švedija ar Rusija – R vertė išlieka artima ar didesnė vienetui, o tai rodo padidėjusį COVID-19 atvejų skaičių.

Ryšys tarp gyventojų elgsenos ir R vertės yra pakankamai sudėtingas, tačiau mes vis dar galime naudoti šią sąvoką iliustruodami, kaip galėtų smogti antroji banga.

Viršuje: vienos bangos epidemija. Viršutinis grafikas rodo modelio reprodukcinio skaičiaus priklausomybę nuo laiko. Apatinėje schemoje parodytas numatomas atvejų skaičius. Pradinė R vertė yra 2,7, bet karantino metu sumažėja iki 0,8.

Kol populiacijoje yra virusui imlių žmonių, tol jis gali plisti. Vis daugėja įrodymų, kad pirmoji epidemijos banga nulėmė tik dalinį imunitetą, – daug mažesnį nei bandos imuniteto lygį.

Be to, pat egzistuoja populiacijos „kišenės“, kuriose virusas ne tik išgyvena, bet ir toliau plinta. Pavyzdžiui, daugybė ligų daugelyje šalių perduodamos globos namuose.

Sušvelninus priemones, žmonės pradeda daugiau bendrauti – dėl to gali padidėti R vertės. Tačiau labai svarbu, kad R vertė būtų mažesnė arba lygi vienai, kaip parodyta žemiau pateiktoje diagramoje.

Viršuje: vienos bangos epidemija, atsigavusi dėl karantino sušvelninimo. Pradinė R vertė (viršutinė diagrama) yra 2,7 ir karantino metu sumažėja iki 0,8 – bet grįžta į 1, kai karantino priemonės yra sušvelninamos.

Bet net ir palyginus nedidelis R pasikeitimas į 1,2 sukeltų didelį protrūkį, nulemiantį antrąją bangą – kas demonstruoja, kaip svarbu tinkamai naudoti kontrolės priemones.

Viršuje: antroji banga. Pradinė R vertė (viršutinė diagrama) yra 2,7 ir laikantis karantino priemonių, sumažėja iki 0,8 – bet grįžta į 1,2, kai karantino priemonės sušvelninamos.

Norint reaguoti į antrąją bangą, reikia pakartotinių karantino priemonių, kaip parodyta žemiau. Tačiau nors visuomenė iki šiol nepaprastai gerai laikėsi apribojimų, dėl nuovargio vėl gali būti sunku nustatyti ir išlaikyti tokią griežtą politiką.

Aukščiau: scenarijus, apimantis kelis protrūkius ir karantino laikotarpius. R (viršutinė grafikas) reikšmė periodiškai padidėja iki 1,2, kai karantinas sušvelninamas – o vėliau vėl sumažėja iki 0,8.

Epidemija galėtų tęstis iki rudens ir žiemos, kai jau galimai prisidės sezoninis gripas. Nors atrodo, kad SARS-CoV-2 virusas nėra stipriai veikiamas oro sąlygų, sveikatos priežiūros sistema gali sutrikti, jei tuo pačiu metu smogs ir COVID-19, ir gripas.

Bet prevencinės priemonės, nukreiptos prieš SARS-CoV-2 virusą – tokios kaip kaukės ir rankų plovimas – gali sumažinti gripo viruso plitimą.

Tačiau neatmestina tikimybė, kad virusas gali ir mutuoti – ir į dar užkrečiamesnį štamą. Tokia mutacija galimai sukėlė antrąją – vidurinę – ispaniškojo gripo bangą, kuri buvo ypač sunki.

Jei kažkas panašaus nutiktų su SARS-CoV-2 virusu, šalia naujosios epidemijos dabartinė atrodytų palyginus maža – net jei naujoji R vertė būtų tik keturi, palyginus su kiaulytės 10-12 arba tymų 12-18. Kiaulytės ir tymų plitimas sustabdomas tik skiepais.

Viršuje: Didelė rudeninė banga. R (viršutinė diagrama) vertė lapkritį trumpam padidėja iki 4 . Atkreipkite dėmesį į pasikeitusį atvejų skaičių, palyginus su kitomis diagramomis.

Artimiausiu metu vyriausybės turės subtiliai derinti ekonomikos ir socialinio gyvenimo poreikius su viruso plitimo slopinimu. Testai, stebėjimas, ir vietinis reagavimas yra pagrindiniai strategijos elementai, o epidemiologiniai modeliai ir tokios sąvokos kaip R gali padėti nustatyti, kur, kaip, kada ir kuriam laikui vyriausybė turi įsikišti, kad būtų užkirstas kelias antrajai COVID-19 bangai, sako prof. A.Kleczkowskis.

Parengta pagal „The Conversation“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(16)
(17)
(-1)

Komentarai (5)

Susijusios žymos: