„Baikonūras“ ne vienintelis – nustebsite sužinoję, kiek Rusija iš viso turi kosmodromų: vienas iš jų ypatingas (Foto, Video)  (3)

Plačiausiai žinomas ir garsiausias Rusijos Federacijos kosmodromas – Baikonūras – net nėra Rusijoje, o Kazachstane. Tačiau tai ne vienintelė vieta, iš kurios rusai leidžia raketas į kosmosą. Taigi, kiek Rusija turi kosmodromų? Skaičius nustebins.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Baikonūras – seniausias pasaulyje kosmodromas

Pirmasis ir iki šiol didžiausias (6717 km2) pasaulyje kosmodromas buvo pastatytas 1955 m. Baikonūras anksčiau buvo pagrindinis Sovietų Sąjungos kosmodromas: iš čia į orbitą pakilo pirmasis Žemės palydovas, taip pat garsiausi kosmonautai, tokie kaip Jurijus Gagarinas, Valentina Tereškova, Aleksejus Leonovas ir daugelis kitų.

Tačiau kodėl statybai pasirinkta būtent ši vieta? Na, viską lėmė geografinis patogumas. Teritorijos aplinkui yra nederlingos ir retai apgyvendintos, o tai užtikrina, kad raketos neskris virš didžiųjų miestų, o panaudotos variklių pakopos nenukris į mišką ar dirbamą žemę. Kitas patogus faktas buvo netoliese esančio geležinkelio vieta.

Po SSRS žlugimo Baikonūro kosmodromas atsidūrė nepriklausomo Kazachstano teritorijoje, kuris dabar jį nuomoja Rusijai – bent iki 2050 m. Teritorija yra neįtikėtinai didelė, viršija 6700 kv. kilometrų. Komplekse dirba daugiau nei 10 000 darbuotojų ir per savo gyvavimo istoriją buvo atlikta 5 000 skrydžių.

Pleseckas – šiauriausias pasaulio kosmodromas

 

Plesecko kosmodromas yra Rusijos šiaurėje, Archangelsko srityje (apie 180 km į pietus nuo Archangelsko miesto). Pastatytas 1957 m., jis išlieka vienintelis aktyvus kosmodromas Europoje.

Pleseckas dažniausiai naudojamas mažesniems erdvėlaiviams (pvz., orų palydovams) paleisti, taip pat raketų kompleksams išbandyti. Kosmodrome į kosmosą paleista daugiau nei 1600 nešančiųjų raketų ir išbandyta 13 raketų kompleksų.

Pasak buvusio Rusijos aviacijos ir erdvėlaivių gynybos pajėgų vado ir buvusio Plesecko vado generolo pulkininko Olego Ostapenkos, ten dirbantys mėgsta laikytis kurioziškos tradicijos: prieš kiekvieną paleidimą ant kiekvienos raketos užrašomas vardas „Tanya“. Pasak legendos, tokiu vardu buvo vieno sovietų kareivio draugė.

„Vostochny“ – naujausias Rusijos kosmodromas

2011 metais Amūro srityje Rusijos Tolimuosiuose Rytuose buvo pradėtas statyti naujas kosmodromas. Jam buvo suteiktas pavadinimas „Vostochny“ („Rytų“). Juo siekiama sumažinti Rusijos priklausomybę nuo Baikonūro kosmodromo Kazachstane.

 

Pirmasis „Sojuz-2“ paleidimo kompleksas buvo baigtas 2016 m. ir jau buvo panaudotas kelioms dešimtims palydovų paleisti.

Šiuo metu statomi antrojo ir trečiojo starterių kompleksai, skirti skirtingos talpos nešančioms raketoms. Taip pat planuojama statyti netoliese esantį oro uostą už artimiausio Ciolkovskio miesto, taip pat pagrindinę metro liniją, kuri sujungs miestą, oro uostą ir kosmodromą. Taip pat rengiamos ekskursijos lankytojams, norintiems stebėti startus.

Naujasis kosmodromas pavaizduotas ant 2017 metų laidos naujo 2000 Rusijos rublių banknoto reverso.

Tęsinys kitame puslapyje:




„Kapustin Yar“ – buvęs karinių bandymų poligonas, paverstas kosmodromu

Astrachanės stepėje yra dar vienas pagalbinis kosmodromas – „Kapustin Yar“. Jį 1946 m. gegužės 13 d. įkūrė Sovietų Sąjunga ir pradžioje naudojo nugalėtos Vokietijos technologinę, materialinę ir mokslinę bazę.

 

Iš pradžių jis buvo naudojamas kaip karinis sovietinių balistinių raketų bandymų poligonas, taip pat paleisti meteorologinių tyrimų raketoms. Jis buvo pastatytas 1947 m., o 1956 m. jau buvo naudojamas siunčiant į kosmosą pirmąją raketa su šunimis.

1960–1980 metais „Kapustin Yar“ buvo naudojamas kosminiams palydovams paleisti. Šiandien teritorija atlieka pagalbinę funkciją.

„Yasny“ – labiausiai pamirštas kosmodromas

Šis kosmodromas Orenburgo regione, Pietų Urale, yra netoli Yasny miesto. Nors jis buvo pastatytas palyginti neseniai, 2006 m., jame nėra daug veiksmo.

Pagrindinis jos uždavinys – paleisti nešančias raketas „Dnepr“, tai yra bendro Rusijos, Ukrainos ir Kazachstano projekto „Kosmotras“ projektas.

Raketos naudojamos į orbitą išgabenti palydovus – amerikietiškus, prancūziškus, švediškus, tailandietiškus ir korėjietiškus. Iki šiol jis surengė tik dešimt paleidimų, paskutinis iš jų buvo 2015 m.

 

„Svobodny“ – nebeegzistuojantis kosmodromas

Po SSRS subyrėjimo Rusijos vyriausybė iškėlė klausimą dėl naujo kosmodromo, kuris galėtų pakeisti Baikonūrą Kazachstane, įkūrimo. 1997 m. Amūro regione buvo pastatytas pirmasis bandomasis kosmodromas „Svobodny“ išformuotos raketų pajėgų divizijos pagrindu.

Per kelerius metus sėkmingai buvo paleistos tik penkios nešančiosios raketos (atsakingos už Rusijos, Izraelio, Amerikos ir Švedijos palydovų iškėlimą į orbitą). Tačiau prasidėjo rekonstrukcijos darbai, vėliau kilo finansavimo problemų, o 2007 m. projektas buvo sustabdytas. Vietoj jo buvo pradėtas vystyti visiškai naujas Vostochny kosmodromas.

„Morskoy Start“ – vienintelis pasaulyje plaukiojantis kosmodromas

 

Plaukiojantis kosmodromas yra bendras Rusijos, Jungtinių Valstijų, Norvegijos ir Ukrainos projektas. Įmonės būstinė yra Kalifornijoje, jos akcijos dalinasi dalyvaujančios šalys. Pirmasis paleidimas įvyko 1999 m. iš mobiliosios platformos Ramiajame vandenyne, netoli pusiaujo. Buvo panaudota nešėja „Zenit-3SL“ ir buvusi jūrinė naftos platforma.

Iš viso buvo atlikta 30 sėkmingų erdvėlaivių ir įvairių krovinių paleidimų. Tačiau bendrovė pradėjo susidurti su finansiniais sunkumais ir šiandien „Morskoy Start“ turi naują savininką – Rusijos S7 grupę. 2020-ųjų kovą plaukiojantis kosmodromas buvo nugabentas į laivų statyklą Tolimuosiuose Rytuose. Tačiau yra planų atnaujinti šią unikalią struktūrą.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(39)
(9)
(30)

Komentarai (3)