Britanijos viduryje aptiktas milžiniškas priešistorinis „jūrų drakonas“ (Video)  ()

Britanijos viduryje aptiktas milžiniškas priešistorinis „jūrų drakonas“ vadinamas vienu didžiausių radinių Didžiosios Britanijos paleontologijos istorijoje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Apie 180 milijonų metų senumo ichtiozauro skeletas yra daugmaž 10 m ilgio, o kaukolė sveria apie toną. Šis skeletas yra didžiausia ir pilniausia kada nors Jungtinėje Karalystėje rasta tokio tipo fosilija. Joe Davisas iš Lesteršyro ir Rutlando laukinės gamtos fondo ją aptiko 2021 m. vasarį, Rutlande įprastai sausinant lagūninę salą.

Pirmuosius ichtiozaurus, kurie pravardžiuojami jūrų drakonais, nes turėjo labai didelius dantis ir akis, XIX a. pradžioje atrado fosilijų medžiotoja ir paleontologė Mary Anning.

Šią rūšį tyrinėjęs paleontologas Deanas Lomaxas sakė: „Nepaisant to, kad Didžiojoje Britanijoje rasta daug ichtiozaurų fosilijų, nuostabu matyti, kad Rutlando ichtiozauras yra didžiausias kada nors Jungtinėje Karalystėje rastas skeletas. Tai išties precedento neturintis atradimas ir vienas didžiausių radinių Didžiosios Britanijos paleontologijos istorijoje“.

Ichtiozaurai, kurie buvo jūriniai ropliai, pirmą kartą pasirodė maždaug prieš 250 mln. metų – ir išnyko prieš 90 mln. metų (dar apie 24 mln. metų iki Čiksulubo meteorito, išnaikinusio nepaukštinius dinozaurus). Ichtiozaurai buvo nuo metro iki daugiau nei 25 metrų ilgio, o bendra kūno forma priminė delfinus.

Skeletą rugpjūtį ir rugsėjį iškasė ekspertų grupė, surinkta iš visos Jungtinės Karalystės specialistų.

 

XX a. septintajame dešimtmetyje statant Rutlando vandenvietę, buvo rasti du nepilnai išlikę ir daug mažesni ichtiozaurai – tačiau naujausias radinys yra pirmasis pilnas skeletas.

Markas Evansas iš Didžiosios Britanijos Antarkties tyrimų tarnybos, daugiau kaip 20 metų tyrinėjantis Rutlando ir Lesteršyro juros periodo roplius, teigė, kad jau iš pirmo žvilgsnio į iš dalies atidengtą fosiliją buvo aišku, jog tai didžiausias regione aptiktas ichtiozauras.

„Tačiau tik atlikę žvalgomuosius kasinėjimus supratome, kad jis praktiškai pilnas, iki pat uodegos galiuko, – sakė jis. – Tai labai reikšmingas atradimas ne tik nacionaliniu ir tarptautiniu mastu, bet ir Rutlando bei aplinkinių vietovių gyventojams“.

 

„Nedažnai tenka saugiai iškelti labai svarbią, bet labai trapią ir tiek sveriančią fosiliją. Tai didelė atsakomybė, bet man patinka iššūkiai. Tai buvo labai sudėtinga operacija – saugiai atrasti, užfiksuoti ir surinkti šį svarbų egzempliorių“, – sakė paleontologinių radinių konservavimo specialistas Nigelas Larkinas

Antradienį, 22.00 val. Lietuvos laiku, apie šiuos kasinėjimus bus rodoma „BBC Two“ laidoje „Digging For Britain“.

Parengta pagal „The Guardian“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(5)
(0)
(5)

Komentarai ()