Šokiruojantis „Perlas Energija“ sprendimas gali tapti visuotinu: ekonomisto komentaras, kas vyksta (11)
Ekonomistai įvertino nepriklausomo elektros tiekėjo „Perlas Energija“ sprendimą naikinti fiksuotų kainų planus. Anot jų, gyventojai šioje situacijoje patiria didelius nuostolius, tad verta pasidomėti kompensacijomis.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Reikia pasidomėti kompensacijomis
Finansų analitikas Marius Dubnikovas, išgirdęs apie „Perlas Energija“ sprendimą, gerokai nustebo ir nepatikėjo, kad taip gali būti.
„Aš abejoju, ar iš viso taip galima padaryti“, – portalui lrytas.lt komentavo jis, paminėdamas, kad sudarytos sutartys vienareikšmiškai privalo galioti.
M.Dubnikovas svarstė, jog galbūt brangstant energetikai įmonė patyrė nuostolius, todėl jai nebepavyko užtikrinti fiksuotos kainos.
„Situacija sudėtinga, nelabai yra iš ko rinktis. Kyla tik vienas klausimas: ar žmonėms bus kompensuojamos sutarčių netesybos? Juk gyventojams neužtikrinta tokia kaina, kokia buvo žadėta, dabar jie turės mokėti gerokai didesnę.
Jei kompensuoti nežadama, verta rimtai pagalvoti apie bylinėjimąsi“, – sakė pašnekovas.
Pasak jo, tokių atvejų buvo ir Jungtinėje Karalystėje, visgi ten energijos kainoms kylant nuvilnijo ir bankrotų banga.
Jo manymu, neverta tikėtis, kad didieji Lietuvos elektros energijos tiekėjai bankrutuotų, tačiau nereikėtų nustebti, jei ateityje norintiems sudaryti naujas sutartis nebus leidžiama fiksuoti kainų.
„Tai gana normalu, šiandien pasaulyje turbūt nėra nė vieno žmogaus, galinčio tiksliai pasakyti, kiek po mėnesio ar pusės metų kainuos elektra, dujos“, – teigė M.Dubnikovas.
Jei tai tiesa, reikėtų nubausti
„Ne tik gyventojai, bet ir elektros tiekėjai šiuo metu gyvena išskirtinėmis sąlygomis, rinka labai nestabili. Galbūt tiekėjas prieš porą savaičių elektrą pirko už vieną kainą, o dabar ji smarkiai pakilo, bet įmonė taip pat turi balansuoti savo finansus, todėl galbūt ir ėmėsi tokio sprendimo“, – portalui lrytas.lt situaciją komentavo ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Visgi jei paaiškėtų, kad sutarčių sąlygos buvo grubiai pažeistos, anot A.Izgorodino, „rinkos reguliatorius turėtų įmonę nubausti“.
„Bauda galėtų būti tam tikras procentas nuo įmonės metinės apyvartos, griežtas įspėjimas, ateityje – griežtesnė „Perlas Energija“ veiksmų kontrolė“, – vardijo jis.
Visgi jis pripažino, kad ši situacija yra skaudus smūgis įmonės reputacijai, taip pat mestas didelis šešėlis visai nepriklausomų elektros tiekėjų rinkai.
„Po šio įvykio visi elektros tiekėjai turi atidžiai vertinti savo veiksmus“, – sakė jis.
Ekonomistas ragino valstybę ir elektros tiekėjus aktyviau bendradarbiauti, rasti sprendimą, ką daryti ištikus kritiniams atvejams, kad elektros tiekėjai galėtų subalansuoti savo finansus, bet ir nenuskriausti gyventojų stipriai koreguojant kainas ir sutartis, kaip buvo padaryta šiuo atveju.
„Taip sumažėtų rizika, kad kuris nors elektros tiekėjas galėtų pasitraukti iš rinkos“, – svarstė A.Izgorodinas.
Nepriklausomas elektros tiekėjas „Perlas Energija“ penktadienį pranešė keičiantis visų klientų sutartis – pasirinkusieji fiksuotas kainas bus perkelti į kintamos kainos planą „Birža“.
„Mes naikiname fiksuotos kainos planus esamiems ir būsimiems klientams ir visus perkeliame į tiesiogiai su birža susietą planą. Tai reiškia, kad už elektros energiją klientai mokės pagal realias biržos kainas“, – sakė įmonės vadovas Vilius Juraitis.
Energetikos viceministras Albinas Zananavičius sako, kad toks sprendimas gali turėti įstatymo pažeidimo požymių.
Energetikos ministerija kreipsis į VERT ir Vartotojų teisių apsaugos tarnybą, prašydama įvertinti įmonės veiksmų teisėtumą.
„Perlas Energija“ turi apie 180 tūkst. klientų.