Mokslininkai sukūrė „gyvą“ programėlę: prietaisą reikia šerti avižomis ir palaistyti (video)  ()

Tokie įrenginiai kaip mobilieji telefonai, nešiojamieji kompiuteriai ir išmanieji laikrodžiai yra nuolatiniai daugelio žmonių palydovai, leidžiantys dienas ir naktis kišenėje, ant riešo ar padėti šalia.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tačiau kai šios technologijos sugenda arba parduotuves pasiekia naujesnis modelis, daugelis žmonių negalvodami greitai išmeta arba pakeičia savo įrenginį. Dėl to didėja elektroninių atliekų – sparčiausiai augančios atliekų kategorijos, kurių kiekvienais metais susidaro 40 mln. tonų – kiekis.

Čikagos universiteto mokslininkai Jasmine Lu ir Pedro Lopes svarstė, ar jie galėtų pakeisti tokius nepastovius santykius prikeldami prietaisus gyvenimui – tiesiogine to žodžio prasme.

Naudodami elektrai laidų vienaląstį organizmą, žinomą kaip „gleivių pelėsis", mokslininkai sukūrė laikrodį, kuris veikia tik tada, kai organizmas yra sveikas, todėl naudotojas turi aprūpinti jį maistu.

Tada jie išbandė, kaip šis gyvas prietaisas paveikė jo naudotojo požiūrį į technologijas, pakeisdamas įprastą vienpusę paslaugą į abipusiai naudingą partnerystę.

„Žmonės buvo priversti galvoti apie savo santykį su įrenginiais labai įdomiais būdais", - sakė J. Lu, ketvirto kurso magistrantė iš Pedro Lopes žmogaus ir kompiuterio integracijos laboratorijos.

„Aptardami savo patirtį su įprastais išmaniaisiais laikrodžiais, „Fitbit" ar kitais nešiojamaisiais įrenginiais, žmonės sakė, kad jie tiesiog naudojo jį tam tikram tikslui. O naudojant šį įrenginį, tai buvo labiau kaip dvikryptis ryšys, nes jie turėjo juo rūpintis, taip pat prisirišo prie jo, nes tai gyva, ir jie juto, kad negali jo išmesti ar tiesiog įdėti į spintą".

Laikrodžius sukūrė ir pagamino J. Lu, kad būtų galima nustatyti laiką ir matuoti savininko širdies ritmą. Tačiau antroji funkcija priklauso nuo Physarum polycephalum, (vienaląsčių organizmas) gleivinės pelėsių rūšies, kartais vadinamos „dėmėmis", sveikatos.

 

Organizmas dedamas į laikrodyje esantį korpuse, o naudotojas turi reguliariai jį maitinti vandens ir avižų mišiniu, kad paskatintų augimą. Kai pelėsis pasiekia kitą korpuso pusę, susidaro elektros grandinė, kuri įjungia širdies ritmo monitoriaus funkciją. Organizmas taip pat gali pereiti į ramybės būseną, kai nėra maitinamas, o tai leidžia jam atgimti po dienų, mėnesių ar net metų.

„Daugelis žmogaus ir kompiuterio sąveikos tyrimų yra motyvuoti tuo, kaip daiktus lengviau ir greičiau naudoti", - sakė P. Lopesas. Tačiau Jasmine manė, jog turėtų būti didesnis ryšys; turėtumėte juo rūpintis ir maitinti kiekvieną dieną, galvoti apie jį. Taigi, tai tarsi pusiau meno kūrinys ir pusiau mokslinis tyrimas.

Kai laikrodžiai buvo pagaminti, J. Lu ir P. Lopesas atliko tyrimą su penkiais dalyviais, kurie laikrodį nešiojo dvi savaites. Pirmąją savaitę vartotojai rūpinosi pelėsio formavimusi, kol buvo įjungtas širdies ritmo stebėjimas. Tada antrą savaitę mokslininkai prašė dalyvių nustoti maitinti organizmą, todėl jis išsausėjo ir sutriko širdies ritmo matavimo funkcija. Viso tyrimo metu dalyviai žurnaluose rašė apie savo jausmus apie įrenginį ir atsakė į interviu klausimus.

 

Tyrėjai nustatė didelį prisirišimą prie laikrodžio, kai kurie vartotojai teigė, kad jis jaučiamas kaip naminis gyvūnėlis – net davė jam vardą arba pavedė savo partneriui maitinti, kai jie susirgo.

Tiriamieji teigė, jog ryšys buvo prasmingesnis nei su virtualiais augintiniais, tokiais kaip „Tamagotchi" ar „The Sims", kuriuos po mirties galima atsitiktinai atkurti. Dar labiau nustebino emocinis atsakas, kai tyrimo dalyviams buvo liepta nepaisyti organizmo, jie juto kaltę ar net sielvartą.

„Žmonės buvo šokiruoti; beveik visi klausė: „Tikrai? Aš turiu tai padaryti?", - sakė P. Lopesas. „Buvo labai žmogiškos reakcijos. Kai kurie žmonės buvo liūdni, kai kurie  tikrai jautė, kad ryšys nutrūko".

 

J. Lu pristatė pranešimą ir laikrodžio demonstraciją 2022 m. ACM simpoziume apie vartotojo sąsajos programinę įrangą ir technologijas – vienoje geriausių žmogaus ir kompiuterio sąveikos konferencijų. Ji tikisi, kad moksliniai tyrimai ne tik įkvėps kurti naujus įrenginius, veikiančius naudojant pelėsio formavimo galią, bet ir paskatins dizainerius kurti technologijas, kurios įkvepia prisirišimą ir abipusę naudą, kad prietaisai būtų naudojami ne kaip vienkartiniai įrankiai, o labiau kaip partneriai.

„Naudodami savo prietaisus galime užsiimti daugybe skirtingų priežiūros formų, pavyzdžiui, valyti ir prižiūrėti juos arba taisyti, kai jie sugenda", – sakė J. Lu.

Straipsnis paskelbtas kaip 35-ojo metinio ACM simpoziumo dėl vartotojo sąsajos programinės įrangos ir technologijų dalis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
Autoriai: Vigmantas Balevičius
(4)
(0)
(4)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()