Pirmi įvykiai dėl NATO. Atakuotas Vilniaus prekybos centras „Panorama“ ()
Sekmadienį viena iš užfiksuotų kibernetinų atakų įvyko Vilniaus pramogų ir prekybos centre „Panorama“. Anot prekybos centro, nusikaltėliai, įsilaužę į garso sistemas, paleido politinę provokacinę žinutę, nukreiptą prieš Vilniuje vykstantį NATO viršūnių susitikimą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Informuojame, kad nuo NATO viršūnių susitikimo kontekste suaktyvėjusių kibernetinių atakų nukentėjo ir prekybos centras PANORAMA“, – rašo prekybos centras savo interneto svetainėje.
„Sekmadienį, apie 15 val., prekybos centre užfiksuotas kibernetinis įsilaužimas: vietoje foninės muzikos per garsiakalbius buvo paleista politinė provokacinė žinutė, nukreipta prieš Vilniuje vykstantį NATO viršūnių susitikimą“, – priduriama pranešime.
Prekybos centro teigimu, šiuo metu atliekamas tyrimas ir dirbama su ryšių operatoriumi, kad būtų ištaisytos sistemos spragos.
„Dėl šio incidento nedelsiant kreipėmės į policiją bei Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą – šiuo metu yra pradėtas tyrimas. Dedame visas pastangas, kad kuo greičiau išsiaiškintume šio įvykio aplinkybes ir galėtume užkirsti kelią panašioms provokacijoms ateityje – dirbame su savo ryšių operatoriumi, kad būtų operatyviai ištaisytos sistemos spragos bei padidintas ryšio saugumas“, – rašoma pranešime.
Prekybos centras „Panorama“ pabrėžia, kad bendrovės duomenys nenukentėjo.
„Pabrėžiame, kad kibernetinės atakos metu tiek mūsų klientų, tiek bendrovės duomenys nenukentėjo ir yra saugūs“, – rašoma pranešime.
„Nors provokaciją pavyko operatyviai sustabdyti, dėl šio įvykio nuoširdžiai atsiprašome tuo metu prekybos centre buvusių lankytojų, kuriuos jis galėjo įžeisti. Provokatorių ištransliuota žinutė nėra niekaip susijusi su prekybos centro vertybinėmis pozicijomis“, – akcentuoja prekybos centras.
Lietuvos nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) vadovas Liudas Ališauskas anksčiau pirmadienį pranešė, kad sekmadienį fiksuotos kibernetinės atakos – pirmas kartas, kai nusikaltėliai įsilaužė į garso sistemas ir pakeitė muzikos transliacijos turinį dezinformacija.
„Žiūrint į visus incidentus – taip, tai yra pirmas kartas, kai įsibrauta į garso sistemas. Jeigu kalbame apie dezinformaciją, tai turėjome tokių atvejų, bet kalba eina apie visokias svetaines kur yra statinis turinys, pateikiamas kaip dezinformacija. Tai, kad buvo įsibrauta į garso sistemas, buvo pirmas kartas“, – spaudos konferencijoje pirmadienį kalbėjo L. Ališauskas.
Anot L. Ališausko, kas šių atakų iniciatoriai, dar nėra išaiškinta. Visgi, pasak NKSC vadovo, nusikaltėliai numanomi.
„Negaliu dar komentuoti, bet staigmenos nebus. Tikėtina, kad tai, kas stovi už šito incidento yra mums stipriai nujaučiami. Bet palaukime kantriai ir bus pasidalinta informacija“, – pažymėjo NKSC vadovas.
„Turiu tik pasidžiaugti, kad šitas incidentas buvo greitai sustabdytas dėka sąmoningų Lietuvos piliečių, kurie pastebėjo, pranešė ir šios dvi organizacijos pakankamai greitai išjungė garsą“, – teigė L. Ališauskas.
Sekmadienį Lietuvoje fiksuotos dvi kibernetinės atakos, susijusios su muzikos transliacijomis.
Pasak NKSC, vienas incidentas įvyko regioninėje radijo stotyje, kitas – mieste veikiančiame prekybos centre. Abiejų incidentų metu buvo sutrikdyta trečiųjų šalių internetu teikiama muzikos transliacijos paslauga, kai pakeitus originalų grojaraštį vietoj jo buvo pradėta transliuoti su dezinformacija susijusi informacija.
Kaip skelbia NKSC, abu atvejai buvo greitai pastebėti, o nelegalios transliacijos – nutrauktos.
NKSC praneša toliau atliekanti išsamų kibernetinių incidentų tyrimą, siekiant išsiaiškinti, kokiu būdu buvo įsilaužta ir pakeistas transliacijų turinys. Apie įvykius informuota Lietuvos policija ir kitos atsakingos institucijos.
Kol tyrimas nėra baigtas, visoms organizacijoms, kurios viešose erdvėse naudojasi internetu teikiama trečiųjų šalių muzikos transliacijos paslauga, rekomenduojama imtis papildomų kibernetinio saugumo priemonių: pakeisti naudojamų įrenginių gamyklinius slaptažodžius ir apriboti viešą įrenginių matomumą.
Taip pat reikėtų atidžiau stebėti transliuojamą turinį ir būti pasirengusiems nedelsiant stabdyti transliacijas, jeigu įvyktų neteisėti turinio pakeitimai. Apie pastebėtus incidentus organizacijų atstovai ir pavieniai piliečiai turėtų nedelsiant pranešti Lietuvos policijai ir NKSC.