Už „Zero II“ platinimą nubaustas Linkomanija.net vartotojas (76)
Kovotojai su interneto piratais keičia taktiką: anksčiau informacija apie atliekamus tyrimus žiniasklaidą pasiekdavo dar nepasiekusi teismo, o dabar jau ir teismo sprendimai skelbiami patyliukais.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Klaipėdos miesto apylinkės teismas prieš dvi savaites priėmė nutartį, kuria skyrė 1 tūkst. Lt baudą tinklalapio Linkomanija.net vartotojui 19-mečiam klaipėdiečiui, kuris internete padarė viešai prieinamą lietuvišką filmą „Zero II“. Jaunuoliui skirta minimali bauda už autorių ir gretutinių teisių pažeidimą, kadangi jis kaltę pripažino ir nuoširdžiai gailėjosi.
Į policiją dėl filmo paviešinimo kreipėsi jį platinančios bendrovės „Meed Films“ atstovai.
„Tinklalapyje buvo įdėta versija, leidžianti parsisiųsti vieną kopiją, o šis vartotojas padarė taip, kad visi vartotojai galėtų labai greitai jomis keistis. Iškėlus bylą paaiškėjo, kad dėl jo kaltės buvo padaryta apie 40 tūkst. neteisėtų parsisiuntimų. Kalbėjome su filmo platintojais, jie svarsto galimybę teikti ieškinį dėl padarytos žalos“, – apie šį pažeidimą DELFI sakė Lietuvos Antipiratinės veiklos asociacijos pirmininkas V. Simanavičius.
Jo teigimu, tai yra, ko gero, pirmasis atvejis, kai teismas nubaudė nelegalią produkciją internete platinusį vartotoją ir šis sprendimas yra įsigaliojęs. Nutarimas priimtas liepos 1 dieną, ją buvo galima skųsti per dešimt dienų, skundo teismas nesulaukė.
Klaipėdos apskrities policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus tyrėjas Tomas Lembutis, dirbęs su šia byla, „15min“ teigė, jog tyrimas buvo pradėtas gegužės pabaigoje. Anot jo, „Meed Films“ pareigūnams pateikė visą reikiamą informaciją apie nelegaliai platinamą filmą, jiems liko surinkti tikslius duomenis ir surašyti protokolą.
Tyrimo eigos neatskleidžia
„Jie jau buvo nustatę, kas tas asmuo. Mes tik, sakykime, susižinojome konkrečiau, duomenis surinkome, ir viskas“, – pasakojo T.Lembutis. Anot jo, vartotojas buvo nustatytas pagal IP adresą, tačiau, kokiu būdu buvo gautas IP adresas, jis negalėjo pasakyti.
Šiuos duomenis galima gauti atsisiunčiant bylą „torrent“ protokolu – tuomet vartotojas gali stebėti, iš kokio IP adreso gaunami duomenys. Tačiau T.Lembutis tikino, kad policijos pareigūnai filmo nesisiuntė. „Buvo daug medžiagos surinkta. Mes nustatėme, kieno IP adresas“, – teigė pareigūnas ir pridūrė, jog medžiagą pateikė „Meed Films“.
Tačiau „Meed Films“ vadovas Justinas Vancevičius tikino, jog tyrimą atliko ne jie, o policija.
"Tyrimą turi atlikti policija, aš tikiuosi, kad jie tai ir padarė. Ir to tyrimo medžiaga remiantis nubaudė pažeidėją. Mes tiesiog užfiksavome ir pateikėme faktą, kad buvo nelegaliai išplatintas filmas“, – sakė J.Vancevičius. Pasak jo, policijai buvo pateiktas tik filmą tinklalapyje linkomanija.net platinusio vartotojo vardas „kurį, aš manau, jūs taip pat prisijungęs prie „Linkomanijos“ galite pamatyti“.
Atliekant šį tyrimą bendrovė konsultavosi su Lietuvos antipiratinės veiklos asociacija (LANVA). Šios organizacijos vadovas Vytas Simanavičius teigė, jog buvo teikiamos tik „techninės konsultacijos“, o į pareigūnus kreipėsi pati bendrovė.
Tyrimų – daug
V.Simanavičius teigė, jog ši byla yra analogiška kitai visuomenėje plačiai pagarsėjusią bylai, kurioje buvo surinkti 106-ių „Linkomanijos“ vartotojų IP adresai. Vienam jų buvo pateikti kaltinimai dėl operacinės sistemos „Windows 7“ padarymo viešai prieinama, tačiau pirmos instancijos teismas kovo mėnesį bylą nutraukė, pripažindamas, jog bylos duomenys buvo renkami netinkamai. Nustatyta, jog tuomet duomenis rinko ne policija, o LANVA, be to, neįrodyta, jog duomenys rinkti aprobuota programine įranga.
„Kiek mums yra žinoma, visose bylose yra analogiškai. „uTorrent“ programa buvo užfiksuoti vartotojų duomenys, kitose bylose buvo paimti vartotojų kompiuteriai, viskas yra pasitvirtinę“, – sakė V.Simanavičius.
Kodėl vienas teismas vartotoją nuteisė, o kitas bylą nutraukė? „Teismo sprendimo mes komentuoti negalime. Ar (naujas sprendimas turės) įtakos, ar ne, reikėtų teismo klausti“, – sakė V.Simanavičius.
Jis pridūrė, kad panašių ikiteisminių tyrimų „yra daug“, tačiau nuspręsta žiniasklaidai apie juos pranešti tik teismams priėmus nuosprendžius. „Surinkta daugiau duomenų ir policija atlieka tyrimus. Spauda dažnai iškraipo faktus, todėl tų tyrimų neviešiname. Kai bus faktai, kai bus teismo sprendimas, tada mes viešinsime“, – sakė LANVA vadovas.
Ne precedentas
Minėtoje „106-ių byloje“ linkomanija.net vartotoją ginantis advokatas Remigijus Rinkevičius teigė, jog naujasis teismo nuosprendis rodo, kad „jau ne visi gali būti ramūs“. Vis dėlto, jo nuomone, naujasis teismo nuosprendis įtakos jo ginamojo bylai neturės. „Visos bylos yra skirtingos, kaltinamieji naudoja skirtingą taktiką – vieni prisipažįsta, kiti ne“, – sakė R.Rinkevičius.
Šiuo metu „106-ių byla“ apskųsta Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, kurio priimtas sprendimas bus galutinis ir neskundžiamas. Manoma, kad teismas jos gali imtis šių metų pabaigoje ar kitų metų pradžioje.
Beje, anksčiau buvo skelbta apie tinklalapyje Linkomanija.net „Zero II“ įdėjusiam vartotojui iškeltą bylą, tačiau tąsyk pranešta, jog kaltinamasis yra kaunietis mokytojas. Ar jam iškeltoje byloje nuosprendis jau priimtas, „15min“ nepavyko išsiaiškinti.