Advokatas: paskleidusiam tikrovės neatitinkančią informaciją internete gresia teisinė atsakomybė (18)
Įvairiuose nusiskundimų tinklalapiuose ar forumuose skelbiant informaciją atsakomybė už ją gresia tuomet, jeigu paskleista informacija yra klaidinga arba neatitinkanti tikrovės. Tuomet asmeniui, kuris paskleidė tokią informaciją, gresia atsakomybė ne tik pagal Visuomenės informavimo įstatymą, bet ir pagal Civilinį Kodeksą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Šiuo atveju pačiam tinklalapio administratoriui ar valdytojui atsakomybė kaip ir negresia, tačiau jis turėtų sudaryti galimybes pašalinti klaidingą informaciją, kad jam pačiam nekiltų atsakomybė. Jeigu tinklalapio administratorius įrodo, kad pirminis šaltinis, kuris pateikė tikrovės neatitinkančią informaciją, yra kitas asmuo, jam jokia atsakomybė netaikoma. Tačiau jeigu tinklalapio administratorius negali įrodyti, kad informacijos šaltinis yra kitas asmuo, jis tampa atsakingas už klaidingos informacijos paskleidimą ir tuomet jį galima traukti atsakomybėn.
Jeigu tinklalapio vartotojams sudarytos sąlygos prisijungti prie jo ir viešinti informaciją – pirminis šaltinis yra tas žmogus, kuris informaciją paskelbė. Juk pats forumas ar tinklalapis tėra priemonės informacijai skelbti, tad jie jokiu būdu negali būti laikomi atsakingais už skelbiamą informaciją. Todėl dauguma tinklalapių bei portalų sudaro galimybę pranešti apie neigiamo pobūdžio turinį, kuris galbūt neatitinka tikrovės ir tuomet atitinkamai reaguoja.
Susidūręs su tikrovės neatitinkančia informacija asmuo visų pirma gali pareikalauti, kad ji būtų paneigta. Be to, jis gali reikalauti neturtinės žalos atlyginimo, jeigu ji buvo padaryta. Jeigu padaryta neturtinė žala nėra atlyginama geranoriškai, ją gali priteisti teismas, tačiau tik tuomet, kai yra visos civilinės atsakomybės kėlimo sąlygos. Taigi neužtenka vien tik prašyti, kad neturtinė žala būtų atlyginta, reikia ir įrodyti, kad žala iš tiesų buvo padaryta ir, kad ji buvo reali.
Juk jeigu žiniasklaidos priemonei informaciją ruošia profesionalus žurnalistas, jam galioja Žurnalistų ir leidėjų etikos kodeksas, kuris numato, kad informacija turi būti visapusiškai patikrinta ir remtis bent keliais šaltiniais. Taigi čia veikia savikontrolės mechanizmas, todėl prieš ją skelbiant, informacija turėtų būti objektyviai ištirta ir patikrinta, ar ji atitinka tikrovę, ar ne. Tuo tarpu įvairiuose skundų tinklalapiuose ar forumuose informaciją gali skelbti bent kas.
Teisinius anoniminių skundų internete aspektus komentavo advokatas Šarūnas Nakutis